Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

fratilor eu de la Rusalii ma dau cu 320-u meu inmatriculat prin partaj cu tata cu toate ca am avut si sentinta pe alt judet mi-am bagat aia in sentinta si cu 186 lei la notar am inmatriculat-o
Link to comment
Share on other sites

Cum sa plateasca taxa retroactiv? Insa intr-adevar cand vinde masina noul cumparator va trebui sa plateasca taxa.

 

Am auzit ca nu mai merge cu partajul dar asta din cauza ca notarii nu mai vor sa se bage la asa ceva. Au primit directive "de sus" si daca vrei sa faci un partaj d-asta pt evitarea taxei cica pur si simplu te refuza toti.

Link to comment
Share on other sites

N-o sa mai tina manevra cu partajul, a fost ieri sedinta cu notarii si s-a spus clar ca legea se refera la partajul succesoral, nu voluntar. Deci pana acum s-au inmatriculat pe baza unor greseli ale notarilor care nu cred ca vor mai continua.

Cum adica "legea se refera la partajul succesoral". Vorbesti despre legea timbrului de mediu? In timbrul de mediu scrie doar dobandite prin partaj, deci nu are cum sa se refere legea.

Sau cumva vrei sa spui ca ceea ce faceau notarii era gresit, nu aveau voie sa faca partaj voluntar sau ce? Ca sunt 2 lucruri distincte, nu are treaba notarul ca vreau eu sa inscriu masina. El doar face actul ala.

Link to comment
Share on other sites

Cata vreme nu se va specifica in clar in lege, eu zic ca nu se schimba nimic, eventual vor refuza sa faca, desi fiind pe bani, nu cred ca ii va interesa prea tare cum te vei folosi de hartii mai ales ca nu e problema lor.
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce se mai aude cu taxa mediu , se renunta pana la urma la ea si se baga in carburant sau nu se stie nimic inca ? Multumesc. :drinks:

 

Da, au zis c-o s-o modifice....prin 2020 asa....drinks.gif

 

De curiozitate, maine am s-o pe d-na notar cu care am facaut actele la casa si-am s-o intreb daca mai mere faza cu partajul. Iar pt cei care nu sunt siguri de asta, puteti sa intrebati si voi pe un notar ceva...e posibil ca unii notari s-o faca altii nu.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc eu sa fac treaba cu partajul luna asta. Eu am inmatriculat masina fara sa platesc taxa de mediu, si acum teoretic daca o vand, cel care o ia de la mine trebuie sa plateasca timbru de mediu.

 

O sa fac factura de pe firma, catre mine si tata, si o sa fac partaj catre tata, si apoi o trec pe numele lui pe carte.

Link to comment
Share on other sites

Nu te-a aburit , chiar au fost scutite masinile noi euro 4 pana in 2000 cmc.Ca nu e cazul masinii tale asta e altceva.

 

Luni, 15 Februarie 2010 este ultima zi in care persoanele care au achizitionat autoturisme noi Euro 4, cu o capacitate cilindrica de pana la 2.000 cmc, isi pot inmatricula masinile fara a achita taxa pe poluare.

 

Scutirea de la plata taxei a fost introdusa in luna decembrie 2008 in cazul autovehiculelor Euro 4 a caror capacitate nu depaseste valoarea mentionata.

 

Termenul expira initial la 31 decembrie 2009. Guvernul a decis insa la finele anului trecut ca proprietarii care nu au apucat sa-si in registreze autoturismele sa poata beneficia de inca 45 de zile ca lendaristice, incepand cu 1 ianuarie 2010

scrie clar ca e vb de masini noi a mea e 2006 inscrisa in ro oct 2011

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

lol, nu mai merge de mult, am scris acum o luna.

 

Nu e adevarat, chiar zilele trecute citisem pe undeva ca la tulcea inca se mai fac inmatriculari prin partaj, si mai erau vreo doua orase de prin ardeal (nu mai stiu care) unde se mai putea face treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.