Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Ideea e ca in general statul roman rupe pe cineva la taxe. Daca baga un asa zis timbru, o sa rupa pe aia cu dacii 1300/1310.

 

O sa vina viper si spune, pai cine ii pune sa mai tina rablele (dacia, aro) si sa nu-si ia logan sau ceva din import? Pai daca nu au bani si asta au deja, cu asta circula.

 

Eu am o dacie la bloc, si sunt sigur ca exista cel putin o dacie (sau masina veche, nu neaparat dacie, exista audi 80, e34, e30, chiar e36, multe masini au norma sub euro2) la fiecare bloc.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

 

Scuze de off topic si de carnat, vroiam doar sa argumentez ca nu doar romania este victima cresterilor de taxe peste noapte, se mai intampla si pe la case mai mari.

 

Nu e prea bine in italia insa e o diferenta mare; statul italian ii taxeaza extra pe cei cu masini de peste 250cp pe cand la noi ii taxeaza de-i rupe pe toti, inclusiv pe cei cu masini de 1L si 3 cilindri. cat o fi taxa de poluare pt un matiz (euro3 presupun) de ex?

chiar si in varianta aratata de tine impozitul afecteaza doar masinile puternice si in limita maxima de 1000-2000 euro, pe cand la noi cam pe aici pleaca taxa pt o masina, indiferent de cp, de costul ei, etc ajungand la de 3-4 ori valoarea masinii.

Link to comment
Share on other sites

Innoirea parcului sulii, de parca daca ar avea toti bani nu si-ar lua numai masini noi sau cat de cat noi. Cat de idiot sa fii sa nu-ti dai seama de logica asta simpla?

 

Dar hai sa ia tot de la fraierii care n-au bani de un euro 4, 5. Ca pe restul nu cred ca o sa-i afecteze asa tare.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

din tabelele care se zvonesc nici cei cu e2 si e3 motoare mici nu vor avea mai probleme.chiar de se ridica cu 100% impozitul la un 1.6 E2 tot sunt bani de nimic deci nu-i afecteaza

 

daca s-ar baga si la noi ceva cum e in londra taxa in centrul orasului, pai toti ati sari in sus , cum adica ba imi zice mie ca tre sa platesc taxa la aro meu si ala la prius nu da un leu...huoooooooooooo

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

pimp pai miercuri cica se anunta oficial ce si cum o sa fie cu taxa asta. sa vedem atunci cum o sa fie si discutam concret daca o sa te rupa sau nu timbru asta de mediu

 

 

Eu zic ca taxa pt masinile pana la euro 3 inclusiv, va fi acceptabila, inse ce este sub euro 3 va fi jale....vom vedea.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca poate parea ca guvernul Monti nu a facut nimic bun, eu am sa vorbesc din perspectiva unei persoane care a vizitat italia de 10-12 ori in ultimii ani: ceea ce mi s-a parut o surpriza in 2012 a fost faptul ca peste tot am primit bon fiscal.....ceea ce trebuie sa recunoastem ca nu era chiar un obicei in Italia (vorbesc strict de Florenta, Pisa, Verona si Bologna...numai aici am avut treaba, eu stiu pentru ca eu ceream expres bonurile sa imi decontez cheltuielile si stiu ca se mai strambau unii la restaurante, oricum nu se ofereau din prima bonurile fiscale), si totul a culminat cand o colega dn italia imi arata cum garda lor financiara statea pur si simplu pe strada si verifica daca lumea ce iesea de la frizerie sau bar avea bon fiscal.....asa ca daca si statul roman ar fi capabil sa stopeze evaziunea fiscala poate nu ar fi nevoie de un cunatum atat de ridicat al taxelor; in ceea ce privesc tranzactiile cash, sa stii ca si in Franta se prefera card-ul sau cecurile, in detrimentul cash-ului, si eu o consider o forma de disciplina fiscala(bine, nici sa exageram cu chestii de genul ai voie max. 999 euro cash.....), in asa fel pot fi urmariti si contabilizati banii mai usor.

Link to comment
Share on other sites

 

stiu ca poate parea ca guvernul Monti nu a facut nimic bun, eu am sa vorbesc din perspectiva unei persoane care a vizitat italia de 10-12 ori in ultimii ani: ceea ce mi s-a parut o surpriza in 2012 a fost faptul ca peste tot am primit bon fiscal.....ceea ce trebuie sa recunoastem ca nu era chiar un obicei in Italia (vorbesc strict de Florenta, Pisa, Verona si Bologna...numai aici am avut treaba, eu stiu pentru ca eu ceream expres bonurile sa imi decontez cheltuielile si stiu ca se mai strambau unii la restaurante, oricum nu se ofereau din prima bonurile fiscale), si totul a culminat cand o colega dn italia imi arata cum garda lor financiara statea pur si simplu pe strada si verifica daca lumea ce iesea de la frizerie sau bar avea bon fiscal.....asa ca daca si statul roman ar fi capabil sa stopeze evaziunea fiscala poate nu ar fi nevoie de un cunatum atat de ridicat al taxelor; in ceea ce privesc tranzactiile cash, sa stii ca si in Franta se prefera card-ul sau cecurile, in detrimentul cash-ului, si eu o consider o forma de disciplina fiscala(bine, nici sa exageram cu chestii de genul ai voie max. 999 euro cash.....), in asa fel pot fi urmariti si contabilizati banii mai usor.

 

Mai, el pe o parte nu a facut rau ceea ce-a facut, si multa lume a recunoscut treaba asta, chiar si unii muncitori de rand...si multi spuneau ca pe timpul lui berlusconi a fost un haos total cu evaziunea fiscala,asta cat de cat a mai pus lucrurile la punct,partea proasta este ca a dat rau in populatie,in special in clasa de jos,clasa muncitoare, si toate astea pt banci. Iar faza cu interdictia tranzactiilor cash a fost punctul lui forte (alaturi de controalele garzii de finante), practic ce-a vrut el sa faca? a vrut ca sa nu mai circule bani pt a alimenta economia subterana,pt ca practic asta faci,atunci cand ai bani cash si faci o tranzactie si nu umbli cu banci sau alte institutii ale statului inseamna o oarecare evaziune fiscala (tranzactii facute la negru= neplata de taxe,impozite,samd)...el a vrut practic sa vada tot ce misca in italia cu ajutorul bancilor,pt ca oricefel de tranzactie era sub observatie, si adevarul e ca prin toata treaba asta, evaziunea = 0. Spune-mi ce fel de evaziune faci cand toti banii tai sunt in banca si sunt sub observatie,iar orice vrei sa cumperi sau sa vinzi, sau sa faci o afacere ceva,o faci cu ajutorul bancii?

 

nu stiu de unde vin ideile astea ale tale , dar mie imi pare pur comunism ce zici tu si ...ca sa nu zic altfel "tu tii cu ursul din padure " :)))

 

 

@ myx, nu stiu cat de comunist poate parea, dar e purul adevar ceea ce-am spus...si da, tarile alea democrate pe care le credeam noi raiul pe pamant,deja au apelat la astfel de masuri. Mie sincer mi se pare mai rau decat comunismul,cand au aplicat legea asta,am zis ca nu poate sa fie adevarat intr-o tara numita Italia...si uite ca este!!! Ma crezi ca pana si pensionarii iau pensia tot prin carduri iar pensionarii care au peste 1000 de € nu-si pot scoate toti banii din card??

Daca mai e cineva pe forum care este aici in italia si e la curent cu astfel de lucruri,poa' sa confirme ceea ce-am spus.

Link to comment
Share on other sites

nu-i poate scoate pe toti intr-o zi si asta numai de pe card, daca chiar vrea merge la banca si ii scoate la ghiseu, chestia asta e mai mult o protectie in caz ca-ti fura cardul si asa e si in romania si peste tot, pe card ai o limita pe zi

 

oricum mai toti vesticii tind sa aiba tehnici comuniste cum le spuneti voi, gen luam de la bogati sa dam la saraci si fenomenul e in crestere

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde vin ideile astea ale tale , dar mie imi pare pur comunism ce zici tu si ...ca sa nu zic altfel "tu tii cu ursul din padure " :)))

eu tin cu mine si familia mea in principal, si chiar daca am ales sa plec din Romania......chiar imi pasa de ceea ce se intampla acolo, atata timp cat e tara in care am trait mai mult de 30 de ani, in care este familia mea si in cae cu siguranta ma voi intoarce...insa hai sa iti dau un exemplu mai practic si legat de un topic controversat de aici:nu ti-ar placea sa vezi ca sunt controlate clanurile tiganesti sa se dovedeasca sursa banilor cu care arunca in manelisti? nu ai vrea sa se lupte inmptriva evaziunii fiscale stiind ca din banii colectati vei gasi conditii mai bune in spitale si scoli mai bune pentru copii?nu neg ca sunt ca oricine sa fie liber sa dispuna de mijloacele sale financiare dupa bunul plac, insa chiar dupa modul in care se fac tranzactiile in Ro, dupa cum se accepta anumite plafoane de plata cash in Romania se incurajeaza evaziunea, si da, chiar daca anumite masuri ar parea retrograde sau chiar comuniste.....poate ar fi nevoie o perioada sa disciplineze fiscal romanii....iar atunci cunatumul anumitor taxe nu ar fi atat de mare si nu ar mai fi atat de nepolulare.

Link to comment
Share on other sites

nu-i poate scoate pe toti intr-o zi si asta numai de pe card, daca chiar vrea merge la banca si ii scoate la ghiseu, chestia asta e mai mult o protectie in caz ca-ti fura cardul si asa e si in romania si peste tot, pe card ai o limita pe zi

 

oricum mai toti vesticii tind sa aiba tehnici comuniste cum le spuneti voi, gen luam de la bogati sa dam la saraci si fenomenul e in crestere

 

 

Mai informeaza-te. NU ai voie sa sa scoti nici de la ghiseu sume mari, si sa presupunem ca prin minune ai putea sa scoti dar te pune sa dai cu subsemnatul si te intreaba pt ce anume ii scoti,ce faci cu ei? in cele mai multe cazuri te refuza, pt ca spune ca poti face plati cu cardul, nu ai nevoie de bani cash atata timp cat exista card si poti face oricefel de tranzactii cu el. Am vazut oameni la supermarketuri cum isi cumparau o simpla guma de mestecat sau o bere sau chestii marunte ce nu valorau mai mult de 2-3€, si plateau cu cardul. Deci repet, nici la ghiseu nu poti scoate mai mult de 1000 de € (ma rog,999€). Am banca langa casa, posta la fel, m-am informat, stiu ce spun.

Link to comment
Share on other sites

nu-i poate scoate pe toti intr-o zi si asta numai de pe card, daca chiar vrea merge la banca si ii scoate la ghiseu, chestia asta e mai mult o protectie in caz ca-ti fura cardul si asa e si in romania si peste tot, pe card ai o limita pe zi

...

 

... pentru control si dependenta de sistem. :thumbsup:

 

Mai informeaza-te..... Deci repet, nici la ghiseu nu poti scoate mai mult de 1000 de € (ma rog,999€). Am banca langa casa, posta la fel, m-am informat, stiu ce spun.

 

Se pot scoate si peste o mie. Probabil bancile mai micute, "de cartier" trebuiesc informate cu o zi doua inainte daca doresti sa retragi o suma mai mare pentru a avea disponibil cash. Cu plata cash este o problema ... peste 999 euro.

Link to comment
Share on other sites

Mai informeaza-te. NU ai voie sa sa scoti nici de la ghiseu sume mari, si sa presupunem ca prin minune ai putea sa scoti dar te pune sa dai cu subsemnatul si te intreaba pt ce anume ii scoti,ce faci cu ei? in cele mai multe cazuri te refuza, pt ca spune ca poti face plati cu cardul, nu ai nevoie de bani cash atata timp cat exista card si poti face oricefel de tranzactii cu el. Am vazut oameni la supermarketuri cum isi cumparau o simpla guma de mestecat sau o bere sau chestii marunte ce nu valorau mai mult de 2-3€, si plateau cu cardul. Deci repet, nici la ghiseu nu poti scoate mai mult de 1000 de € (ma rog,999€). Am banca langa casa, posta la fel, m-am informat, stiu ce spun.

Daca scoti sub 10000 euro nici nu trebuie sa anunti cu o zi inainte, si poti scoate oricat de la ghiseu, iti spun din experienta....

Important e sa ai ce scoate.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

... pentru control si dependenta de sistem. :thumbsup:

 

 

 

Se pot scoate si peste o mie. Probabil bancile mai micute, "de cartier" trebuiesc informate cu o zi doua inainte daca doresti sa retragi o suma mai mare pentru a avea disponibil cash. Cu plata cash este o problema ... peste 999 euro.

 

 

Un simpu exemplu iti dau: am aici langa mine un vecin cu o camioneta (proprietate personala) care munceste in domeniul constructiilor ca liber profesionist. Intr-o dimineata la bar,nervos din cale-afara...de ce crezi? omu' isi dusese camioneta la mecanicul de incredere pt anumite reparatii si n-a putut sa scoata din prima vreo mie si ceva de € pt a plati mecanicul la fara factura si sa-i ramana si lui ceva bani. Intr-un final i-a scos dar din din doua bucati,adica jumate si jumate de la bancomat care a fost destul de simplu,insa initial omu' se dusese in banca iar casiera nu i-a acceptat cererea.

 

Daca scoti sub 10000 euro nici nu trebuie sa anunti cu o zi inainte, si poti scoate oricat de la ghiseu, iti spun din experienta....

Important e sa ai ce scoate.

 

 

O fi, daca tu zici....inseamna ca ori m-a mintit nenea ala,ori banca asta de langa mine e de kkt.

Link to comment
Share on other sites

Daca scoti sub 10000 euro nici nu trebuie sa anunti cu o zi inainte, si poti scoate oricat de la ghiseu, iti spun din experienta....

Important e sa ai ce scoate.

 

 

Atunci explica-mi si mie de ce m-au plimbat astia de la posta mai bine de 3 zile pt a scoate 6000€ de pe livretul postal? am fost in ziua respectiva si mi s-a spus ca trebuie sa fac programare pt bani si ca mi-i pot da peste 3 zile; binenteles ca m-a intrebat si motivul pt care-i scot (atunci trebuia sa plec in romania si le-am spus). La fel mi s-a intamplat si cu post pay-ul pe care am avut maximul permis (la card e o limita,poti sa-l incarci cu 3000€ maxim). Cum imi mai explici asta tinand cont ca prima data mi s-a intamplat in brescia unde am locuit si ultima data aici la milano anul trecut.

Link to comment
Share on other sites

hai sa va spun cum e in germania cu taxele auto

 

-am avut un 318is '97 ---230e pe an primaria, 70e rar, asigurarea e in functie de vechime,capacitate si forma masinii tipizata de ei cum vor ex:ai coupe bmw? fac multe accidente si stt greu de scos prostii din spate, deci te taxeaza mai mult cu toate ca ai norme de sigurante net superioare fata de un g3 kel cu manivele la usi noneuro 2usi,doar cu radiokasette;

 

----am platit 750e ca sa ma treaca de la clasa sf 150-175% la sf125% si m-au taxat cu 1300e pe an ptr o pisica de 1.8

 

----ca sa iti scada clasa de la aisgurari o sa fii nevoit sa-ti iei un cotet care este pericol public si ptr tine si ptr ceilalti gen twingo,golf2 si opel astra f....sa rada toti de tine pana iti scade clasa de impozitare la 400-500e pe an i asta dureaza ani

----ai un a4 2500 din 2002 de ex euro3, pai platesti la primarie 450e, si asigurarea dupa acelasi sistem, anii de experienta in afara germaniei nu se echivaleaza, ai 20 ani de permis la ei nu se tine cont

 

nu mai vorbim de preturi service, si de faptul ca in cazul revanzarii o sa astepti mult si bine pentru ca nemtii nu cumpara masini mai vechi de cativa ani si de la straini in general

si daca raportezi tot castiguri-costuri nu iesi departe de romania, banii se invart intr-un sist inchis din care nu iti raman mare lucru in mana cash

 

----de ex o firma de electricitate care te arde pe tine neamtu exporta si in ungaria la jumatate de pret si nu il creste pe cand tu neamtul platesti scumpiri cum li se scoala ptr a-ti taia tot avantajul financiar de care dispui, asa o sa fii la fel de sarac ca ungurul

 

---am lovit un caprior si m-am dus la asigurari cu casco si mi-au cerut actul de vanzare-cumparare si mi-au dat 1200e ptr o paguba de peste 3000e, ca masina o cumparasem cu 1400e, pai daca aveam un ferrari de la tata si pe contract de vanzare scria modic 5lei cat imi dadeau dauna totala?? si teil casco e 500e pe an pai se merita sa platesti? cu 1 an inainte am luat 850e ptr o bara de astra f gsi pe care mi-a dat-o jos un pusti cu un moto bmw...., si astra f gsi de romania mi l-au echivalat dupa echipari si an la 1800e dauna totala....

 

---- in concluzie peste tot e la fel, cetateanul e muls dupa posibilitati pana da coltu', mai nou pensie se da in germania la 67 cu bataie la 70 ani in curand....singura posibiliatate este sa fentezi sistemul, romanii sunt buni la asta si sunt de acord cu ei %

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Cu asigurarea e dureros peste tot insa are logica, pe cand la noi nu are nici cea mai mica logica.

In strainatate ai bonus/malus aplicat pe sofer pe cand la noi pe masina. Eu in 17 ani de condus nu am folosit niciodata RCA-ul. Iar cand imi schimb masina o iau de la zero..bine, sunt si alte preturi dar vorbesc de logica!

Link to comment
Share on other sites

pai se aplica pe sofer dar gandeste-te ca faci doua accidente usoare in 2 ani(cu pagube minime , adica ii atingi bara la ala din fata) si esti terminat mai bine mergi cu autobusul ca e mai ieftin.

 

sa nu mai spun ca in uk un sofer nou de 18 ani are asigurarea pe an la 5/6k +. si nu prea ai alternative, in uk degeaba ai carnet de 20 de ani daca nu ai condus cu el, tot ca sofer nou esti tratat.deci trebuie sa incepi de undeva cu asigurarea aia

 

deci sa nu ne plangem la noi e chiar ok

Link to comment
Share on other sites

 

 

@ myx, nu stiu cat de comunist poate parea, dar e purul adevar ceea ce-am spus...si da, tarile alea democrate pe care le credeam noi raiul pe pamant,deja au apelat la astfel de masuri. Mie sincer mi se pare mai rau decat comunismul,cand au aplicat legea asta,am zis ca nu poate sa fie adevarat intr-o tara numita Italia...si uite ca este!!! Ma crezi ca pana si pensionarii iau pensia tot prin carduri iar pensionarii care au peste 1000 de € nu-si pot scoate toti banii din card??

Daca mai e cineva pe forum care este aici in italia si e la curent cu astfel de lucruri,poa' sa confirme ceea ce-am spus.

 

Am vazut ca la magazine nici macar nu poti plati un bun mai scump de 1000e cu cash,in 2011 se putea.

 

pai se aplica pe sofer dar gandeste-te ca faci doua accidente usoare in 2 ani(cu pagube minime , adica ii atingi bara la ala din fata) si esti terminat mai bine mergi cu autobusul ca e mai ieftin.

 

sa nu mai spun ca in uk un sofer nou de 18 ani are asigurarea pe an la 5/6k +. si nu prea ai alternative, in uk degeaba ai carnet de 20 de ani daca nu ai condus cu el, tot ca sofer nou esti tratat.deci trebuie sa incepi de undeva cu asigurarea aia

 

deci sa nu ne plangem la noi e chiar ok

 

La nemti ot un 330i e46 rca-ul costa 2k euro pt un sofer de 20 ani cu experienta de un an si 0 daune,la noi 250e.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

pai daca vrei sa te stabilesti in germania mai bine iti platesti asigurarea acolo la ei, la anul iti va fi si mai ieftin si tot asa. trebuie sa intrii si tu in sistem, dar asta doar daca vrei sa te stabilesti acolo, daca esti acolo pentru un an doi intr-adevar nu merita

asa am spus si eu prima data sa fiu in randul lumii, dar cand aduni 8-9k chiria, 1.5k masina, nu mai vorbim de restul gen mancare,benzina,acareturi....ajungi asa cum am si spus sclav al sistemului bun platitor de taxe si impozite pana la epuizare sau moarte....la cum se munceste, si dupa aia ca sa realizezi si tu ceva incepi:'MAI TAIE DA-LE DREAKU':angry2: :angry2:

Link to comment
Share on other sites

asa am spus si eu prima data sa fiu in randul lumii, dar cand aduni 8-9k chiria, 1.5k masina, nu mai vorbim de restul gen mancare,benzina,acareturi....ajungi asa cum am si spus sclav al sistemului bun platitor de taxe si impozite pana la epuizare sau moarte....la cum se munceste, si dupa aia ca sa realizezi si tu ceva incepi:'MAI TAIE DA-LE DREAKU':angry2: :angry2:

 

 

Phahaha, pai daca stau si adun toate cheltuielile cu chiria utilitati si masina...pfuuuu, pai de cand sunt aici,imi luam cel putin doua case/apartamente la mine in oras si le mai si mobilam. Dar n-.ai cum, pt ca daca vrei sa fii in rand cu lumea si civilizat, trebuie sa traiesti in conditii decente (normale ca toti ceilalti) iar asta implica costuri. Daca nu, stai ca ursarii si atunci economisesti (nu mai platesti chirie ca dormi in cort sau prin "paraseli", nu tu apa, nu tu curent nu tu caldura,samd)....dar si conditiile de trai sunt aproape aceleasi ca ale primatelor.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.