Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Cred ca ai avut tu vreo experienta proasta cu carburantul, ...

 

Cu motorina, In Italia, de multe ori. In Romania niciodata!

 

 

apropo din cate stiu io aici platesti doar autostrazile si impozitul nu si taxa de drum ca an romania

 

nu mi se pare logic sa platesti de 2 ori ca sa poti circula pe strada

 

Exista impozit auto si in Italia.

Link to comment
Share on other sites

pentru astea ar trebui sa iesim din UE. nu se poate ca noi sa aem preturile de 4-5 ori mai mic, preturile trebuie sa fie cat de cat aliniate

 

cum am mai spus romania e copil mic la taxe si impozite

a laba trista, am un prieten care locuieste in germania si are un 530d din 2008, plateste 1200 euro asigurare gen casco si vreo 400 impozit(sau ce taxa au ei)

pai el plateste mai putin in DE decat ar plati in RO

 

nimeni nu stie nimic concret despre timbrul de mediu ? chiar nu se sifoneaza nimic de la guvern ?! tare Don Dottore ...e chiar bun la secretizat :faceless:

 

te-ai speriat de flashuri ieri la intrarea in hd de nu mai scoteai fum ?

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

as vrea sa te vad io an italia cum faci tu cu 800 la luna sa ati permiti un motor de 1.4 nu mai mare

chirie nu platesti?

nu mananci?

benzina?

gaz, curent?

ce ati mai ramane ca sa ati poti permite o masina?

 

apropo din cate stiu io aici platesti doar autostrazile si impozitul nu si taxa de drum ca an romania

 

nu mi se pare logic sa platesti de 2 ori ca sa poti circula pe strada

 

 

Colegu'.... citeste mai bine de la inceput ceea ce-am scris, si dup-aia vii cu remarci si contradictii. Vorbeam strict in postura de cetatean italian vs cetatean roman. Ce treaba am eu personal cand poate azi sunt in italia si maine ma stabilesc in tara de origine?

In alta ordine de idei, multi au familii care muncesc ambii deci venitul lunar se dubleaza, altii care sunt singuri ( e o moda la astia sa ai 40 de ani si sa fii celibatar dar sa stai la parinti care au peste 80 de ani :wacko: ) isi permit foarte bine atata timp cat stau la mama si la tata si nu platesc chirie, + de asta nu stiu daca exista 20% din populatia activa care iau strict 800€ in mana, iar astia care sunt se gasesc cu preponderenta in sud in special sicilia si sunt majoritari tarani agricultori (am stat si in sicilia si stiu despre ce vorbesc).

Link to comment
Share on other sites

deci in romania te costa mai mult de 1600 euro sa ai un 530d?? wtf?

 

 

Nici chiar asa, acum pe bune, daca n-ar exista taxa asta nenorocita, sincer iti dau dreptate, chiar stam ok la capitolul taxe (exceptand carburantii care, sunt extrem de scumpi raportat la salariu); plm 200e asigurare + 100€ impozit + 50€ itp o data la 2 ani, eu zic ca e ok pt o masina cu motor decent 1,4 sau 1,6. Deci cu 300€ pe an ai scapat.

 

 

Edit. m-am referit la o masina cu motor mic, la 3.0 situatia se schimba, dar nici acolo nu cred ca ajungi sa platesti 1600€ pe ani,da-o-n pzd masii, asta inseamna 70 de milioane pe an, e chiar exagerat.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

pai scuza-ma ca te intreb dar casco nu ti se pare sa coste cam la fel indiferent ca esti in romania/germania sau congo? atata timp cat masina are cam aceiasi valoare?

 

si nu vorbim de casco ca ala nu e obligatoriu, ma refeream la ce taxe ai in germania doar ca sa te plimbi cu masina legal

Link to comment
Share on other sites

Pai bine, aici vorbim de casco, asta e cam optional. Dar impozitul pe capacitatea cilindrica, asta de ce e mai mare aici? Si ce primesti in schimb, doua autostrazi de ca*at si in germania nici nu stiu cate mii de km, probabil cateva zeci. Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

asta e uniunea europeana, am vrut uniune , uniune am primit, preturile nu au cum sa scada

Ba au cum, daca s-ar produce in Romania produse la preturi bune. Dar culmea, cu toate ca mana de lucru e mai ieftina, ne e greu sa facem fata cu concurenta din tarile din vest.

Link to comment
Share on other sites

barto departe de romania gandul asta

 

pimp, la urma urmei vorbim de un motor de 3000cc deci e un lux, ca se taxeaza cam la fel sau mai mult aici e irelevant

 

ar trebui sa compari taxele la un 1.6 in romania, si la un 1.6 in germania.ti-am mai spus degeaba stam sa ne comparam in motoare de 30000cc cu germania, intreb iarasi la ce ne trebuie ma motoare de 3000cc daca nu avem bani?

Link to comment
Share on other sites

barto departe de romania gandul asta

 

pimp, la urma urmei vorbim de un motor de 3000cc deci e un lux, ca se taxeaza cam la fel sau mai mult aici e irelevant

 

ar trebui sa compari taxele la un 1.6 in romania, si la un 1.6 in germania.ti-am mai spus degeaba stam sa ne comparam in motoare de 30000cc cu germania, intreb iarasi la ce ne trebuie ma motoare de 3000cc daca nu avem bani?

 

 

Pai am facut eu un calcul mai sus, cu aproximativ 300-350€ ai scapat la un motor de 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Ba au cum, daca s-ar produce in Romania produse la preturi bune. Dar culmea, cu toate ca mana de lucru e mai ieftina, ne e greu sa facem fata cu concurenta din tarile din vest.

 

eu ma refeream doar la benzina cand am spus ca preturile nu au cum sa scada doar la noi si la restul nu

 

Pai am facut eu un calcul mai sus, cu aproximativ 300-350€ ai scapat la un motor de 1.6.

 

perfect, si la noi te costa sub 100 ca sa nu fiu rau si sa spun 50.

 

asta trebuie sa comparam degeaba comparam cat sunt taxele la un motor de 5000cc in germania, ala e lux si e taxat ca atare

 

deci proportional vorbind stam mai bine ca italienii

Edited by Viper05
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tabelul era o presupunere. Si eu cred ca pe cei sub euro4 o sa ne rupa. De ce? Pt ca aici sunt majoritatea masinilor si aici vor taxa.

Eu nu cred ca o sa fie taxata majoritatea, pentru ca asta le afecteaza la vot in viitor. Pana acuma cea mai buna categorie de masina de detinut dpdvd taxe, impozit, rca, include fix gama Dacia, volkswagenul national, avand cel mare motor de 1.9 diesel pe papuc si Solenza.

 

Eu am zis ca Albania e plina de Mercedes.

Pe vremuri in Olanda, cam orice Mercedes SH mai veche era achizitionata de Turci.

 

Parerea mea, in continuare, este ca impozit la masini cu motoare mici e prea putin, si la motoare mari e prea mare.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

eu ma refeream doar la benzina cand am spus ca preturile nu au cum sa scada doar la noi si la restul nu

 

 

 

perfect, si la noi te costa sub 100 ca sa nu fiu rau si sa spun 50.

 

asta trebuie sa comparam degeaba comparam cat sunt taxele la un motor de 5000cc in germania, ala e lux si e taxat ca atare

 

deci proportional vorbind stam mai bine ca italienii

 

Nop,calculul pe care l-am facut eu, e pt noi, pt romanica. Si ca sa ma fac mai bine inteles, am sa calculez in lei, deci o asigurare pe an e in jur de 900 de lei,un impozit este in jur 100 de lei iar un itp (cu spagile de rigoare) ajunge in jur de 200 de lei. Asta inseamna aproape 300€. De unde ai dedus tu 100€ sau 50€?:hyper:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Nop,calculul pe care l-am facut eu, e pt noi, pt romanica. Si ca sa ma fac mai bine inteles, am sa calculez in lei, deci o asigurare pe an e in jur de 900 de lei,un impozit este in jur 100 de lei iar un itp (cu spagile de rigoare) ajunge in jur de 200 de lei. Asta inseamna aproape 300€. De unde ai dedus tu 100€ sau 50€?:hyper:

 

cu motor de 1.4-1.6 ajungi la 300 euro in Romania?

Nu te supara, ori nu ai avut/nu ai masina inscrisa in Romania, ori nu stii unde este Romania pe harta!

Link to comment
Share on other sites

cu motor de 1.4-1.6 ajungi la 300 euro in Romania?

Nu te supara, ori nu ai avut/nu ai masina inscrisa in Romania, ori nu stii unde este Romania pe harta!

 

 

Fa tu calculul,ia sa vedem, la cat ajungi tu? nu-mi baga taxa de inmatriculare/mediu/vanzare pe gat, vorbim de taxe anuale.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.