Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Asta in cazul in care sunt bani de carburanti.Mai devreme se pomenea ca suntem romani si suntem saraci.Deci,de unde consum?Sunt destui care au 3000cm3 dar daca consuma 20 in bucuresti lesina si prefera sa o tina trasa pe dreapta :)

 

Ma faci sa rad. Inseamna ca eu traiesc pe alta lume. Mai uita-te pe strazi, prin parcari sau pe oriunde.

 

Poti sa ai masina inmatriculata in ce tara vrei, benzina tot de aici bagi.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

nu scrie nicio boaba in romana

Era o paranteza, o persepctiva. Ca nici macar la nivel European nu sunt stresati cu reducere de poluare, iar noi aproape ne simtim urmariti, vinovati pentru ca poluam.

Engleza este o limba internationala. Nu vad ca ar fi o problema. Exista si google translate.

Link to comment
Share on other sites

La noi totul e un pretext pentru a incasa bani. Asta cu poluarea e inca ceva pe lista aia. Dar cum zicea si asterix mai sus, eu nu vad ce primesc de sumele platite. Daca pozez drumul pe unde circul si pun poza aici o sa primesc compatimiri, deci da, cateodata imi vine sa-i dau dracu grav pe astia care inventeaza chestiile astea. Din pacate banii nostrii de cateva zeci de ani incoace, nu prea au fost gestionati in folosul nostru. De o groapa nu ma supar sincer, pentru ca oarecum sunt pacifist de fel dar in momentul in care te rogi la Dumnezeu sa fii sanatos si sa nu ai nevoie de spital pentru ca sunt praf cam toate e clar ca ceva e aiurea rau in tara asta.
Link to comment
Share on other sites

Stim asta, pai unde plm mai gasesc ei prosti ca romanii? mana de lucru iefina, scutiri de taxe si impozite,favoritisme din partea statului (ex chiar taxa asta nenorocita), si multe altele...

 

 

o sa fii surprins, insa inainte de de revelion Francois Hollande a facut o vizita istorica in Algeria, in care si-a cerut scuze pentru suferintele produse poporului algerian in anii de ocupatie si care in mod politic a reprezentat o premiera istorica, dar s-a dus si intr-o misiune clar economica pentru a facilita expansiunea economica a Frantei; printre multe acorduri sociale si politice semnate, s-a semnat si acordul pentru costructia unei uzine Renault in Algeria, cae va produce modele low- cost penru piata africana....insa nu va trece mult pana isi vor da seama ca e mai simplu sa transporte si muuult mai ieftin( am lucrat in supply chain si transportul pe apa e cel mai ieftin)......iar e evident ca in Algeria e mult mai ieftin totul...taxe, mana de lucru, energie electrica.......

 

Pe de alta parte, mizeria cu taxa care a fost introdusa de Tariceanu putea fi din start clara, nediscriminatorie, adaptata realitatilor economice...si ca o taxa de poluare care sa indrepte romanii spre masini noi si non poluante, indiferent de sursa acestora.

Link to comment
Share on other sites

+1 asterix___, mare adevari ai spus.

 

eu personal sunt oripilat de orasul in care locuiesc: IASI. oras cu un primar mai jegos (care culmea e votat de vreo 3 mandate incoace), nu exista. orasul este efectiv spart tot, numai gropi, santiere, iar acum de cand s-a dezghetat e si mai rau.

 

chiar daca se asfateaza, se face numai de mantuiala si se fura la greu la compozitia asfaltului (infromatii verificate cumva din interior), asa ca: de sa platim atatea taxe, daca nu vedem niciun rezultat?

Link to comment
Share on other sites

Taxa de 75% a cazut...nu a fost adoptata de Curtea Constitutionala din Franta, iar Depardieu e cam batran si senil(nu stiu daca va aduceti aminte dar a urinat intr-un avion plus alte scandaluri), iar nemultumirea lui nu e neaparat legata de bani(desi are fff multi), ci mai ales ca fiul lui a primit o condamnare intr-un dosar legat de trafic de droguri....si vezi doamne nu ar fi fost eliberat(cum a fost Tiriac junior la noi cu prietenii lui)....asa ca el face cam circ degeaba si a luat-o pe aratura (cel putin cam asa cred francezii aici).

 

Legat de Hollande....el e cam diliman de felul lui...insa una peste ala aici in Franta statul chiar face cate ceva si pentru cetatenii sai....si dn taxele alea mari colectate investeste in sanatate, infrastructura, educatie etc.....

Link to comment
Share on other sites

Oricum tot respectul pentru ce a facut Depardieu. A vazut ca put a prosti si-a facut bagajelu si a plecat chiar daca cica nu se mai da legea. Deci omu si-a respectat cuvantul no matter what. Si il inteleg: bautura, femei frumoase, toate speciile de somon din lume sunt in Rusia in caz ca pescuieste, la ce sa stea printre imbecili? Bravo lui!
Link to comment
Share on other sites

Oricum...de la taxa auto am ajuns la Depardieu si Hollande(asta mai merge cu metroul sau bus-ul la munca pe aici).......asta imi aduce aminte de o alta faza memorabila: la un moment dat se discuta modificarea (ceea ce s-a si facutin timpul lui Boc la initiativa patronatelor si a AmCham) a Codului Muncii, iar eu din spirit civic pentru ca nu eram de acord cu anumite pasaje am vrut sa aduc in discutie acest lucru parlamentarilor din orasul meu Brasov: si m-am inarmat tacticos cu datele de contact mail/telefon, apoi am trimis mail catre toti ( si primeam delivery failure/address blocked), iar la telefoanele de contact cand raspundeau acei consilieri minune(asta rar de tot se intampla....vazand-o pe consiliera lui Dragnea acum in parlament imi dau seama ca avea mainile si gura ocupate si nu putea raspunde, si ca si e, s-au mai aflat multe in situatia asra), desi joi/vineri sunt zile in care ar trebui sa fie in teritoriu la birourile de parlamentar...ma tot tromboneau ca o sa va sunam noi, ca d-l deputat e in delegatie parlamentara....etc...nici macar unul nu a vrut sa discute pe marginea subiectului...indiferent de partid....stu ca atunci m-a apucat o sila si o repulsie maxima , dar si cuida ca se intampla ceva si nu pot schimba nimic, chiar daca teoretic am niste unelte ale democratiei care ar trebui sa ma ajute; si am calatorit destul si am vazut destul, iar acum vad realitatile franceze...insa parca asa rau ca la noi si atata lipsa de respect fata de cetatean si parerile lui numai la noi vezi.
Link to comment
Share on other sites

... Depardieu e cam batran si senil(nu stiu daca va aduceti aminte dar a urinat intr-un avion plus alte scandaluri)

si eu am urinat in avion de mai multe ori .In avioane exista posibilitatea sa urinezi,mai ales ca unele zboruri pot dura foarte-foarte multe ore ,si nu prea poti s-o strangi la infinit.Nici nu e bine pt prostata .Ia ca de la taxa auto am ajuns la prostata.

 

Si il inteleg: bautura, femei frumoase, toate speciile de somon din lume sunt in Rusia in caz ca pescuieste, la ce sa stea printre imbecili? Bravo lui!

la averea pe care sta ,normal ca mai face si el cate-o aroganta pe ici pe colo .

Link to comment
Share on other sites

si eu am urinat in avion de mai multe ori .In avioane exista posibilitatea sa urinezi,mai ales ca unele zboruri pot dura foarte-foarte multe ore ,si nu prea poti s-o strangi la infinit.Nici nu e bine pt prostata .Ia ca de la taxa auto am ajuns la prostata.

da...dar asta a urinat intre scaune pe langa restul pasagerilor :thumbsup:

 

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2026990/Gerard-Depardieu-urinates-plane-hes-refused-permission-to-toilet.html

Link to comment
Share on other sites

o sa fii surprins, insa inainte de de revelion Francois Hollande a facut o vizita istorica in Algeria, in care si-a cerut scuze pentru suferintele produse poporului algerian in anii de ocupatie si care in mod politic a reprezentat o premiera istorica, dar s-a dus si intr-o misiune clar economica pentru a facilita expansiunea economica a Frantei; printre multe acorduri sociale si politice semnate, s-a semnat si acordul pentru costructia unei uzine Renault in Algeria, cae va produce modele low- cost penru piata africana....insa nu va trece mult pana isi vor da seama ca e mai simplu sa transporte si muuult mai ieftin( am lucrat in supply chain si transportul pe apa e cel mai ieftin)......iar e evident ca in Algeria e mult mai ieftin totul...taxe, mana de lucru, energie electrica.......

 

Pe de alta parte, mizeria cu taxa care a fost introdusa de Tariceanu putea fi din start clara, nediscriminatorie, adaptata realitatilor economice...si ca o taxa de poluare care sa indrepte romanii spre masini noi si non poluante, indiferent de sursa acestora.

 

 

@Eugen B

Cunosc aceasta tendinta spre pietele africane, tocmai si de aceea ne cam ocolesc si investitorii. Practic singurele zone de investittii pt a avea costuri cat mai mici au ramas tarile africane si cateva tari din asia; daca stam si analizam putin vom vedea ca investitii in tari precum franta italia spania etc etc nu s-au mai realizat de multa vreme, drept dovada namolul de kkt in care sunt afundate la ora actuala. Si pana la ura e si normal, de ce sa platesti un muncitor cu 1500€ cand cu aceeasi bani poti plati 15-20 chiar si mai mult in tari precum algeria maroc tunisia samd.

 

S-a produs o incurcatura la postari.:D

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Ma faci sa rad. Inseamna ca eu traiesc pe alta lume. Mai uita-te pe strazi, prin parcari sau pe oriunde.

 

Poti sa ai masina inmatriculata in ce tara vrei, benzina tot de aici bagi.

Nu intelegi ca aceasta taxa e o taxa pe viciu.Ca in unele tari nordice unde pachetul de tigari e aprox 10E.

 

 

Nu imi spune ca nu te lasa statul sa iti inmatriculezi 550i ca nu te cred :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@AdrianHH

Nu stiu daca esti genul Gigicontra sau doar ai o naivitate sau o educatie (ca sa fiu mai bland, nu am nicio intentie in a te jigni si scuze daca asta vei intelege) formata (mai) in vest.

Vorbesti de taxe cu o usurinta absolut infioratoare. Nu spun ca nu e normal sa avem si sa platim taxe, insa acestea trebuie sa fie in concordanta cu ceea ce primim. Iar noi, romanii, primim fix nimic.

Afara aceste taxe au fost introduse treptat in ani si ani in functie de evolutia si dezvoltarea tarii cat si a puterii de cumparare. Noi practic suntem niste maimute abia coborate din copac si dam clasicul si imbecilul exemplu "asa e si afara". Si chiar si asa, NU asa este afara. De ce sa dam intotdeauna cea mai costisitoare varianta de afara cand de fapt afara exista variante mult mai ieftine decat exemplele ciudate cu care suntem intoxicati zi de zi si pe care le inghitim pe nepusa masa. In schimb nu comentam niciodata ca pensia si salariul din romania nu e ca afara.

Spune-mi si mie te rog ce primesti concret in urma taxelor platite de tine??! Aici ai putea sa-mi spui de sanatate, de cum primaria iti creeaza conditii si facilitati pt a avea un cartier mai bun si mai sigur, de cum se construiesc autostrazi si parcari, de cum esti tratat de functionarii publici si cat dureaza in a ti se rezolva o problema, de cum se iau masuri de protectia mediului pe banii care i-ai dat la ministerul mediului (nu te gandi ca doar 10% din taxa de poluare ajung acolo si restul la buget, asta nu se pune), etcetera, etcetera.

Sa raspund eu pt tine?

Pana una alta cand platesti ceva si iei fix zero inapoi se numeste hotie pe de-o parte si prostie de cealalta parte.

Ca sa iti raspund pe scurt,nu sunt gica contra dar nici populatia nu e educata.

 

Poti sa jignesti daca atat ai inteles din ce am zis.

Taxa asta e o taxa pe viciu.Ca si la tutun.Intelege ca e nevoie de bani.Si se prefera sa se taxeze viciul decat sa se colecteze mai bine banii din alte zone(vami etc) sau sa se renunte la delapidare.Sunt o tona de ministere care nu produc nimic dar mananca bani in prostie.Sanatatea ,apararea si educatia nu produc nimic,decat cheltuie in prostie.De unde sa le dai bani???Cum ziceam,vrei sa vezi soldati romani in uniforme Vodafone sau sa scrie Ariel pe pereti in spitale?Stai calm ,si eu sunt revoltat,dar si de alte lucruri.Gen TVA la acciza.

 

 

 

Eu sunt cetatean din uk sa zicem.Mi se pare absolut infiorator sa ma rupa statul si companiile de asigurari de bani ca sa am un 335i sh la 22 ani.Si apoi sa il vand unui roman dintr-o tara bananiera pe nimic ca sa il conduca pe partea opusa cu numere de la alti bananieri.Bani castig binisor,benzina imi permit.De ce mi se baga pumnul in gura si tre sa conduc un nenorocit de focus 2010 1.4mpi?Intelegi?

 

Eu iti zic:atata timp cat esti in UE,tre sa te "aliniezi" la standardele de acolo cu preturile.Zii merci ca platesti 120E rca si nu 1200E.Nu te plange de salarii.Nu e de vina statul ca patronul te plateste cu 900 ron.E ca te plateste prost ca bugetar.Ai dreptate ca nu se vad banii aia in infrastructura etc insa taxele astea sunt ceva normal in vest.Ca tu vrei intai infrastructura si apoi taxe si politiceni curati,ramane sa mai astepti.De obicei intai e invers.In timp lumea se "civilizeaza" si apoi si conducatorii.Stai linistit ca si acolo au trecut prin astea,chiar le-a luat mult timp sa inghita in gol.Noi vrem in 22 ani sa avem masini din vest la preturi de "est",autostrazi din vest,daca se poate 2000km pe an si musai cu iesire chiar la mine-n poarta acasa,impozite mici,rca idem,benzina la pret de 1ron litrul ca suntem saraci,dar sa schimbam masina la 2 ani ca e cool,etc.

 

Momentan suntem la stadiul de "intai taxam,intai furam si ca sa mai castigam ceva alegeri mai dam si la popor ceva".Romanul de rand vrea 335i,musai din 3 in 3 ani sa il schimbe,autostrazi,rca de 100E dar sa se poata repara daune de 5000E minim,vinieta ANUALA e de 24E(stie cineva ca pt o autostrada de la atena la salonic platesti 21.5E pt 500km(in mai putin de 4h dai banii astia?cati romani ar plati suma asta maine?) dar autostrazi minim 2000km,impozit 30e la 3000cm3/250cai putere,etc.

 

Stadiul ideal e castigam mult,platim mult,primim suficent.Mai e pana atunci.Stay tuned.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

asta cu taxa pe viciu seamana a gaselnita de politician, LOL

cu alte cuvinte esti deacord sa dai bani la stat dar sa nu primesti nimic in schimb. sau sa primesti doar abuzuri in schimb..

cum spuneam, noi ramanii suntem asi in a gasi solutii de genul ca "asa e si in vest"; oare daca imi vand masina mea luata din ro in 2004 in germania, neamtul plateste taxa de poluare sau de inmatriculare sau timbru de poluare? stiu, nemtii sunt prosti ca si austricii si ungurii si cehii si polonezii si francezii si spaniolii si multi altii din ue, nu?

spune-mi te rog cam in ce tara in afara de Dk se plateste aceasta taxa imbecila?

 

si te rog nu confunda RCA-ul sau impozitul (care trebuiesc separate)cu aceasta taxa de rahat.

 

pt ca tot ai adus vb de rca, oare se compara serviciile oferite de asigurarile din UK (ca tot il dai ca exemplu) cu serviciile oferite de asiguratorii romani? de curiozitate, cat plateste un sofer in uk rca la o masina ca a mea care in 18 ani de condus nu a folosit niciodata rca-ul??

 

mie nu mi se pare deloc infiorator ca rca-ul sa ceara bani corecti pt a asigura un tanar de 22 de ani care vrea un 335biturbo sau un m3. acesta la randul sau poate face pagube de 100 -500 de ori mai mari decat plateste rca-ul. dar daca acest tanar de 22 de ani a avut fiesta sau corsa la 17 ani si la 22 de ani isi ia un 335 cred ca asigurarea nu il rupe "de tot" daca are un istoric bun in ceea ce il priveste rca-ul.

 

Oricum, din ce vad tie ti se pare normal sa faci un mix din cele mai proaste situatii din europa si apoi sa le arunci pe toate in romania.

Edited by asterix___
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asta cu taxa pe viciu seamana a gaselnita de politician, LOL

cu alte cuvinte esti deacord sa dai bani la stat dar sa nu primesti nimic in schimb. sau sa primesti doar abuzuri in schimb..

cum spuneam, noi ramanii suntem asi in a gasi solutii de genul ca "asa e si in vest"; oare daca imi vand masina mea luata din ro in 2004 in germania, neamtul plateste taxa de poluare sau de inmatriculare sau timbru de poluare? stiu, nemtii sunt prosti ca si austricii si ungurii si cehii si polonezii si francezii si spaniolii si multi altii din ue, nu?

spune-mi te rog cam in ce tara in afara de Dk se plateste aceasta taxa imbecila?

 

si te rog nu confunda RCA-ul sau impozitul (care trebuiesc separate)cu aceasta taxa de rahat.

 

pt ca tot ai adus vb de rca, oare se compara serviciile oferite de asigurarile din UK (ca tot il dai ca exemplu) cu serviciile oferite de asiguratorii romani? de curiozitate, cat plateste un sofer in uk rca la o masina ca a mea care in 18 ani de condus nu a folosit niciodata rca-ul??

 

mie nu mi se pare deloc infiorator ca rca-ul sa ceara bani corecti pt a asigura un tanar de 22 de ani care vrea un 335biturbo sau un m3. acesta la randul sau poate face pagube de 100 -500 de ori mai mari decat plateste rca-ul. dar daca acest tanar de 22 de ani a avut fiesta sau corsa la 17 ani si la 22 de ani isi ia un 335 cred ca asigurarea nu il rupe "de tot" daca are un istoric bun in ceea ce il priveste rca-ul.

 

Oricum, din ce vad tie ti se pare normal sa faci un mix din cele mai proaste situatii din europa si apoi sa le arunci pe toate in romania.

Te inflamezi degeaba pe mine.Intr-adevar,e gaselnita de politician,sau cum vrei tu sa ii zici.

 

Insa tin sa iti spun ca aceste taxe sunt ceva normal in vest.Ca nu in toate tarile sunt taxele astea,e alta treaba.

 

 

Germania nu impune atatea taxe pt ca in primul rand PRODUCE in draci,exporta la fel si isi gestioneaza bugetul la centima.Noi nu producem mai nimic,nu exportam mai nimic si furam din buget in prostie.Deci,ai buget mic.Solutii:varianta din DE(politicul la noi nu e interesat de ce produce tara,ci cum sa o vanda mai repede) si de export:Ce exportam?Logan?Praf in ochi.Solutia e clara:mai multe taxe.E cel mai simpla lege de dat de politic.De ce sa te chinui sa faci o tara productiva cand poti sa "aduni" toate taxele posibile.

 

Cert e ca in EU nu se comenteaza la taxele astea.Asta nu intelegi tu si te inflamezi degeaba cum spuneam.Acolo se inflameaza lumea cand tara nu produce,cand lumea e data afara,cand se imprumuta o tara de la FMI,etc.Nu ca romanul care cu 1000 ron vrea 525 si benzina la 2 lei.In EU joci dupa regulile lor.Ei spun f clar:Fa-ti economia puternica,moneda la fel,salarii la fel si apoi ai din ce sa platesti taxele "importate de la noi" ca sa zic asa.Politicul nostru ghici cine l-a ales?Merkel?Nu!Romanii.Noi ni-i alegem si apoi noi nici macar nu vedem adevarul crud.Tara e falita si noi ne vaitam de taxe.Chestia e din tata in fiu:romanul prefera sa traiasca cu 1000 ron dar sa aibe taxe mici decat sa aibe 1200E salar si taxele din vest.

 

Bottom line:Eu unul,ca si multi altii,se bucura ca nu platesc 1000Lire rca si 500Euro impozit pe an.Sa ma "arda" statul la vanzarea unei masini e mai ok.Produ bani intai si apoi micsoreaza taxele.Asa se "joaca" acolo.

 

PS:in Polonia a fost jale cand s-a dat drumul la orice rabla din DE si si-au facut parcul national de masini un fel de junk yard al vestului.Acum nu mai stiu cum sa scape de ele.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Am auzit de dimineata la Europa FM o faza interesanta, s-a dus o tipa de la radio sa isi inmatriculeze o masina acum, si cica de la politie i-a cerut o declaratie prin care sa se angajeze ca nu da statul in judecata pentru recuperarea taxei. WTF?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.