Jump to content

SOS Failure BMW E60


Recommended Posts

Problema ta e simpla. Modulul de bluetooth nu mai functioneaza, s-a stricat si daca vrei tel in continuare tbue inlocuit.

Eroarea referitoate la sos este cauzata de modulul bt defect. Sos NU functioneaza in Romania asa ca se poate recoda masina fara aceasta functie si scapi si de eroare.

 

tin sa te contrazic aici.... sos functioneaza perfect si suna la 112 instant. (nu la bmw ca in afara) dar functioneaza perfect.

 

Scoate-i mufa din portbagaj de la TCU si lasa-l 15-20 minute si dupa bag-o din nou. Cand faci diagnoza, modulul de bluetooth il vede? Daca iti tre alt modul de TCU, am eu unul din 2008.

 

 

mersi de idee,am sa incerc sa fac asta dar tcu am vazut ca are 3 mufe nu 1. si am incercat sa trag de ele dar nu ies. nu stiu cum sa le scot...

e posibil sa isi revina daca fac asta?

si in caz ca nu rezolv....la ce pret ai modulul tcu? daca e 2008 o sa trebuiasca codat banuiesc.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu iasa mufele? :))

Eu vreau pe modul 150e, il vand pentru ca trec la combox. E perfect functional, inca il am pe masina. Orice TCU ai cumpara tre codat pe masina.

 

ok. eu sper sa nu ajung sa iau modulul tau... inca mai sper. totusi sos merge si suna dar bluetooth nu este prezent...sunt chiar intrigat. mai incerc variante pana sa schimb tot TCU. ne auzim daca este sa nu rezolv

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fi sigur, daca e modulul sau nu, incearca cu alt modul.

 

pai ca sa incerc alt modul trebuie sa imi dea cineva un modul,pe care sa il codez pentru masina mea doar ca sa fac eu proba....cine face asa ceva?

nu sunt convins ca e modulul stricat pentru ca functioneaza sos-ul care face parte din acelasi modul TCU

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Tcu-ul tau in portbagaj are un sim inauntru si ala e folosit pentru sos. Modulul de bluetooth este total independent. Sunt in aceasi carcasa, atat.

Poti sa ma contrazici cat vrei dar am instalat/codat/inlocuit sute de module pe bmw si zeci de module de bluetooth.

 

Iti doresc succes.

 

Pai un prieten sau vreun baiat care se ocupa cu codari/diagnoza si are un modul in plus :) Codarea nu e mare lucru. Fa-i tu rost de modul si vezi.

 

Tcu nu merge codat cu cablul standard obd. Iti trebuie opps sau icom.

Link to comment
Share on other sites

Tcu-ul tau in portbagaj are un sim inauntru si ala e folosit pentru sos. Modulul de bluetooth este total independent. Sunt in aceasi carcasa, atat.

Poti sa ma contrazici cat vrei dar am instalat/codat/inlocuit sute de module pe bmw si zeci de module de bluetooth.

 

Iti doresc succes.

 

 

salut,

 

eu nu te-am contrazis unde este sau ce face bluetooth-ul. cred ca stii exact unde este si ce face. eu am spus doar ca sos-ul functioneaza atat. am spus asta pentru ca l-am probat chiar si astazi si a sunat la 112. eu nu am instalat/codat nimic asa ca sunt sigur ca ai mai vazut asa ceva de aceea speram ca poate imi spui exact ce anume s-a stricat si ce trebuie inlocuit.... modulul bluetooth? sau trebuie toata unitatea TCU cu bluetooth inclus?

si inca o nedumerire am....eu am si comenzi vocale care am inteles ca sunt tot in TCU....asa ca daca imi iau un alt TCU aceasta trebuie sa aiba inclusiv si treaba cu comenzile vocale nu? pe modulul meu apar 3 chestii acolo cu 3 coduri. atasez o poza cu el facuta acum 2 ore cand am incercat ce a zis InSidE sa scot cele 3 mufe si sa-l las o ora,l-am lasat 2 ore dar degeaba....

post-14280-0-32586200-1352671540_thumb.jpg

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Pai bluetooth = TCU.

 

 

dupa cum stii nu toate masinile au SOS serice/ bmw assist si nu au toate comenzi vocale nici chiar bluetooth nu au toate. asa ca presupun ca acea cutie TCU (telematics control unit) nu este la toata lumea la fel. pentru ca nu toti au cele 3 chestii mentionate mai sus... poate au sos,poate nu. poate au comenzi vocale sau nu,asa ca nu pot sa fie toate unitatile TCU identice. una e sa ai toate cele 3 in TCU si alta e sa ai doar bluetooth...parerea mea. cum a zis si neo_anderson toate sunt in aceeasi cutie de fier. ca ai 1,2 sau 3 inauntru cred ca depinde de fiecare masina in parte...degeaba are TCU al tau bluetooth daca nu are si sos si comenzi vocale intelegi? trebuie sa aiba tot ce are si TCU-ul meu ca sa nu imi pierd functii ale masinii. bluetooth e doar o parte din TCU nu este TCU ca altfel ii zicea unitate bluetooth....si nu telematics control unit. parerea mea.eu am multe chestii pe masina venite din TCU (bmw assist / bmw online / bmw telematics/) - toate astea 3 sunt optiuni pe care nu vreau sa le pierd.

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Acea cutie este TCU si este la fel la toate masinile.

Functie de optiunile masinii merge bluetooth si/sau assist, sunt doar codate diferit. Acea cutie nu se poate schimba decat integral, nu poti lua parti din ea.

 

Nu are nici o legatura cu comenzile vocale, alea sunt in CCC.

 

Cine ti-a zis de comenzi vocale stie ceva legat de alt tip de modul de bluetooth care se cheama Mulf2High si care intradevar are niste versiuni cu comenzi vocale (iSpeach si SVS High).

 

Iti mai zic o data : TCU-ul tau a crapat, trebuie inlocuit. Poti sa il lasi deconectat si 2 luni nu va mai merge. Se gasesc SH pe la 200 euro.

Nu mai consuma energie incercand sa-l "repari" pe asta.

 

Si apropo, tu folosesti in RO, BMW Assist si BMW Online, ca sunt foarte curios cum faci asta.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Acea cutie este TCU si este la fel la toate masinile.

Functie de optiunile masinii merge bluetooth si/sau assist, sunt doar codate diferit. Acea cutie nu se poate schimba decat integral, nu poti lua parti din ea.

 

Nu are nici o legatura cu comenzile vocale, alea sunt in CCC.

 

Cine ti-a zis de comenzi vocale stie ceva legat de alt tip de modul de bluetooth care se cheama Mulf2High si care intradevar are niste versiuni cu comenzi vocale (iSpeach si SVS High).

 

Iti mai zic o data : TCU-ul tau a crapat, trebuie inlocuit. Poti sa il lasi deconectat si 2 luni nu va mai merge. Se gasesc SH pe la 200 euro.

Nu mai consuma energie incercand sa-l "repari" pe asta.

 

Si apropo, tu folosesti in RO, BMW Assist si BMW Online, ca sunt foarte curios cum faci asta.

 

ok, mersi pentru explicatii. am incercat deja faza cu "lasatul deconectat" si nu a mers. daca a crapat asta este. am mentionat comenzile vocale pentru ca de cand a disparut bluetooth-ul nu mai merg nici comenzile vocale....parca nu mai ma aude,apas butonul zice tanti aia ce zice dar eu vorbesc degeaba ca nu ma aude nimeni(parca nu mai merg microfoanele).din acest motiv am crezut ca are legatura cu modulul TCU,dar se pare ca nu are totusi..

in legatura cu bmw assist si online...nu m-am jucat prea mult pe ele cand mergeau dar parca imi amintesc ca puteam sa caut benzinarii,hoteluri si alte chestii pe acolo daca vroiam,nu mai tin minte exact ce era pe acolo. aveam si o cartela cu user si pass pentru ele prin acte,un fel de card.

Link to comment
Share on other sites

1. tanti nu te mai aude, pentru ca fizic microfonul este legat de TCU. Microfonul este unul singur si este sharuit de TCU si CCC pentru comenzile vocale. TCU-ul fiind crapat nu mai poate aloca microfonul pentru CCC.

 

2. tu esti in Romania? Cartela aia cu user si password este intradevar pentru Assist si Online, dar acest serviciu nu functioneaza in Romania ci doar in Germania si alte cateva tari din Europa de Vest.

Link to comment
Share on other sites

1. tanti nu te mai aude, pentru ca fizic microfonul este legat de TCU. Microfonul este unul singur si este sharuit de TCU si CCC pentru comenzile vocale. TCU-ul fiind crapat nu mai poate aloca microfonul pentru CCC.

 

2. tu esti in Romania? Cartela aia cu user si password este intradevar pentru Assist si Online, dar acest serviciu nu functioneaza in Romania ci doar in Germania si alte cateva tari din Europa de Vest.

 

am inteles. deci schimbarea TCU-ului va remedia toate problemele (bluetooth,sos error) inclusiv comenzile vocale. multumesc de explicatii

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.