Jump to content

Ce ulei recomandati pentru cutie?


alexutzu

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 5 months later...

hai sa mai ridic topicul asta

 

zilele astea mi-am propus sa schimb ambreiajul, deci am dat jos cutia

nici daca ma chinuiam eu sub rampa sa gasesc eticheta respectiva nu o gaseam, era acoperita de ceva mazga

intr-un final a iesit la suprafata

intr-adevar ATF OIL intra in dansa

post-632-1200218344_thumb.jpg

post-632-1200218355_thumb.jpg

post-632-1200218375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

hai sa ridic si eu topicul, paul are dreptate, DTM nu are.

la AB nu poate sa iti spuna ce ulei intra in cutie, pentru ca nu pot sti ce cutie a fost pusa pe masina dupa VIN. eu i-am intrebat, ei mi-au zis ca nu-mi pot da, ca nu stiu ce cutie am, eu am insistat, ca tot facusem drumul pana acolo si atunci mi-au dat MTF-LT-2 sa ma linisteasca.

 

ajuns acasa am mai studiat problema, am ajuns la o rampa si am descoperit ca imi trebuia ATF.

 

in TIS scrie ca pt eticheta portocalie cu "ATF only" trebuie uleiul cu codul din poza de mai sus, sau cel ATF care l-a inlocuit, 81 22 9 400 275, si mai e o lista cu inca vreo 20 de uleiuri aprobate.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
hai sa ridic si eu topicul, paul are dreptate, DTM nu are.

la AB nu poate sa iti spuna ce ulei intra in cutie, pentru ca nu pot sti ce cutie a fost pusa pe masina dupa VIN. eu i-am intrebat, ei mi-au zis ca nu-mi pot da, ca nu stiu ce cutie am, eu am insistat, ca tot facusem drumul pana acolo si atunci mi-au dat MTF-LT-2 sa ma linisteasca.

 

ajuns acasa am mai studiat problema, am ajuns la o rampa si am descoperit ca imi trebuia ATF.

 

in TIS scrie ca pt eticheta portocalie cu "ATF only" trebuie uleiul cu codul din poza de mai sus, sau cel ATF care l-a inlocuit, 81 22 9 400 275, si mai e o lista cu inca vreo 20 de uleiuri aprobate.

 

stati putin si eu daca nu mai am eticheta aia .. cum imi dau seama cat sau ce tip trebuie sa bag??? (316 i compact 1994) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salutare...am schimbat in primavara toate consumabilele de la masinuta si m-a mancat in derierre sa schimb si uleiul de cutia de viteze ...ca avea 7 ani...mergea perfect inainte...dupa ce am schimbat uleiul am remarcat ca imi intra din ce in ce mai greu in a 1a...vreau sa dau jos tot uleiul din cutie...intrebarea mea este ce ulei se baga din fabrica in ea...intrebarea e adresata celor care cunosc exact ce se pune din fabrica

masina e un e46 320d 136 cp

mersi

Link to comment
Share on other sites

iar am scris de pe id-ul lui sorin... :D ...hai fratilor chiar nu stie nimeni?se pune ulei mineral semi-sintetic, sintetic...75w90, 80w90 gl-4 gl-5?

 

 

Cel mai probabil ..Ulei MTF-LT2 ulei pe care-l gasesti de obicei la reprezentanta ! Recomand sa schimbi cat mai repede uleiul .Probabil ca ti-au pus Mobil 75-90 Asta-l considera ei un ulei mai rasarit dar nu e cel potrivit pt cutia BMW !,..In scurt timp va incepe sa uruie ! :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

vazut eticheta....mtf lt-1 lifetime oil...no oil change... :twoup: ...m-a mancat undeva sa schimb uleiul si uite ca nu trebuia....AVIZ AMATORILOR :twoup:

Aveti idee de unde imi pot procura? dealeri bmw sunt doar la craiova si timisoara...ma ajuta cineva din bucuresti cu informatii de la bavaria sau alt dealer?sau daca stiti vreun distribuitor de uleiuri originale bmw (ca tot am deschis un magazin si imi trebuie)

Link to comment
Share on other sites

vazut eticheta....mtf lt-1 lifetime oil...no oil change... :twoup: ...m-a mancat undeva sa schimb uleiul si uite ca nu trebuia....AVIZ AMATORILOR :twoup:

Aveti idee de unde imi pot procura? dealeri bmw sunt doar la craiova si timisoara...ma ajuta cineva din bucuresti cu informatii de la bavaria sau alt dealer?sau daca stiti vreun distribuitor de uleiuri originale bmw (ca tot am deschis un magazin si imi trebuie)

 

vine la bidoane de 5 L ...din ce stiu doar reprezentanta aduce ...

Nu e rau ca l-ai schimbat ...dar trebuie sa-i dai ce vrea :D

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

vazut eticheta....mtf lt-1 lifetime oil...no oil change... :twoup: ...m-a mancat undeva sa schimb uleiul si uite ca nu trebuia....AVIZ AMATORILOR :twoup:

Aveti idee de unde imi pot procura? dealeri bmw sunt doar la craiova si timisoara...ma ajuta cineva din bucuresti cu informatii de la bavaria sau alt dealer?sau daca stiti vreun distribuitor de uleiuri originale bmw (ca tot am deschis un magazin si imi trebuie)

 

vine la bidoane de 5 L ...din ce stiu doar reprezentanta aduce ...

Nu e rau ca l-ai schimbat ...dar trebuie sa-i dai ce vrea :D

 

5l? pai asta inseamna 2 schimburi... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.