Jump to content

problema la descuiatul masinii


lucian_v

Recommended Posts

Va salut,

 

Am urmatoarea problema la masina mea (E46 compact 2004) :

 

1. apas pe butonul de deschidere de pe cheie, se aude un zgomot ca si cand s-ar deschide usa soferului dar nu se deschide.

2. apas a doua oara , acelasi lucru, nici in dreapta nu se deschide

3. deschid cu cheia si apas pe butonul de inchidere din masina...nici de aici nu se deschide

 

la incuiat merge perfect...

 

am desfacut fata de usa stanga gandindu-ma ca vad ceva pe acolo dar mecanismul este o chestie capsulata...m-am uitat la ea si am pus-o inapoi...

 

are cineva idee cum pot rezolva aceasta problema?

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu acum muncesc la taiatul Cheii ... din acelasi motiv... bateria (oricum trebuie sa o schimb...) mna lucru manual.

a cedat modulul confort e o cutiuta alba in spatele torpedoului , sunt ceva diode parca , se ard , dorin75 facea reparatii la ele , sau poti cauta sh modul , trebuie sa cumperi fctie de ce ai tu pe masina , adica 2 sau 4 geamuri electrice , trapa .

Link to comment
Share on other sites

problema colegului nu e cea descrisa de tine.... lui nu i se deschide nicio usa, dar se incuie toate

 

in cazul tau, trebuie investigat si servomotorul din usa soferului, care inchide celelalte usi

 

si da, cred ca Robert poate sa te ajute, macar cu un sfat corect de achizitie piese daca nu cu vreo reparatie.

Link to comment
Share on other sites

Deci (sa incep ca Iliescu) mai draga...

La mine se manifesta asa:

 

La inchidere din buton nu da gres niciodata.

La deschidere din buton este cand deschide ambele usi (numai de 2 am avut bani :thumbsup: ), este cand deschide usa pasager (si a soferului ramane inchisa sau sare butonul numai de jumate) sau invers

 

La deschiderea si inchiderea manuala (cu cgeia in usa) nu da gres niciodata , deci servomotorul din usa soferului nu cred ca e pronlema din moment ce manual nu da gres niciodata.

 

De 2 zile tot tai pe cheie (cu cutterul) asa incet si ARDELENESTE dry.gif sa fie o taietura perfecta.

Bateria o schimb de curiozitate,

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Daca din butonul de langa avarie nu deschide/inchide intotdeauna -> releele din modul sunt oxidate si trebuie schimbate.

Reparatia te costa 200 RON si ai 2 ani garantie. Releele(2X) care se monteaza sunt originale BMW.

Daca ai nevoie de masina pe durata reparatiei modulului iti pot trimite unul functional fara costuri suplimentare.

Astept raspuns.

 

Dorin, 0721482853

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

din butonul de langa avarii se deschide doar portbagajul

usile din fata (caci am doar 2 - e compact) nici nu se inchid nici nu se deshid de acolo.

In plus de asta inainte cand depaseam 20km/h usile se inchideau automat...acum nu mai fac nici asta

 

o sa te sun pe dupa amiaza eventual sa discutam

multumesc de raspuns

Link to comment
Share on other sites

Verifica sigurantele din torpedou. Si eu am avut o problema similara si ieri cand am verificat era o siguranta arsa. Am schimbat-o si e totul ok.

Stiu ca toti se gandesc la ce e mai rau,ba ca se strica nu stiu ce module,relee...cand colo treaba e mult mai simpla.

Bine si daca te-ai fi dus in service sigur ar fi zis ca s-a stricat nu stiu ce releu si te facea de ~200/300 lei asa din scurt.

 

Citeste aici mai in josul paginii.

 

Cauze :

1. Inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda.

2. Folosirea permanenta a functiei de lock after moving off. (la 20km/h).

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.