Jump to content

vibratii motor


Recommended Posts

salut am un bmw e 46 318 d 2002 si la relantiu vibreaza toata masina,am schimbat tampoanele de la motor si cutie dar nici o schimbare.am inpresia ca e prea mic relantiu,cum o accelerez un pic dispare vibratia.daca a mai intilnit cineva problema asta si poate sa ma ajute cu un sfat
Link to comment
Share on other sites

salut am un bmw e 46 318 d 2002 si la relantiu vibreaza toata masina,am schimbat tampoanele de la motor si cutie dar nici o schimbare.am inpresia ca e prea mic relantiu,cum o accelerez un pic dispare vibratia.daca a mai intilnit cineva problema asta si poate sa ma ajute cu un sfat

 

 

 

daca iti vibreaza si la rece si la cald e volanta.. daca iti vibreaza doar la rece verifica injectia

Link to comment
Share on other sites

de ce vorbiti daca nu stiti... mor de oamenii care nu au habar da isi dau cu parerea facanduse ca stiu. nu are treaba volanta ca e relantiu mic. inainte de filtru de aer este clapeta de relantii. aceeasi problema o am si eu da fata de tine eu am cutie automata. masina tremura din toate incheieturile, si relantiu pe bord este foarte mic. daca o duc din acceleratie la 900rpm nu se mai aude nimic. curata clapeta aia si vezi dupaia nu te mai lua dupa pareri.

mai multe sfaturi gasesti aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/5909-diy-curatare-valva-de-control-relanti/

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceasi problema..un vibrat mic la relanti ..se poate simti atunci cand tin mana pe schimbatorul de viteze , iar daca accelerez dispare acest mic tremurat ..am observat ca acum ca a venit vremea rece parca se simte un pic mai tare ! ..daca este volanta asa cum spuneti voi nu trebuie sa aibe si un sunet sau alt simptom?

 

am uitat sa specific ..in cazul meu este vorba de benzinar

Link to comment
Share on other sites

ma baieti meseriasi cum va credeti voi. acceasi problema o am si eu numai ca am cutie automata si e diferit fata de manuala cel putin la ambreiaj, adica automata nu are ambreiaj. Notaru spune ca are relantiu mic si valoarea relantiului nu are treaba cu volanta. nici la mine nu iam gasit buba sa ma fak pe ea de masina k nu stiu ce are. tot ce pot sa spun k atunci cand motorul e cald nu mai vibreaza la fel.
Link to comment
Share on other sites

ma baieti valorile relantiului sunt setate din fabrica, numai ca dealungul timpului se mai intampla cate ceva pe parte de mecanica. eu tint sa cred k e un senzor pe undeva care ii da date eronata OBC-ului. si cum zic meseriasii de mai sus la mine la cutie automata nu am volanta. nush cum se cheama dar are functia sa transmita miscarea de rotatie a electromotorului la arbore. asa ca ca cei care isi dau cu parerea fara sa aiba habar sasi vada de treaba lor. mai luati si voi sfatul meseriasilor

post-58398-0-57810300-1352358783_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ma baieti valorile relantiului sunt setate din fabrica, numai ca dealungul timpului se mai intampla cate ceva pe parte de mecanica. eu tint sa cred k e un senzor pe undeva care ii da date eronata OBC-ului. si cum zic meseriasii de mai sus la mine la cutie automata nu am volanta. nush cum se cheama dar are functia sa transmita miscarea de rotatie a electromotorului la arbore. asa ca ca cei care isi dau cu parerea fara sa aiba habar sasi vada de treaba lor. mai luati si voi sfatul meseriasilor

 

Exista cumva un topic gen "Perle ale utilizatorilor"? Daca nu exista propun, daca nu-mi e cu banat, sa fie creat. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.