Jump to content

E46 Coupe - 320 WOU


Trask

Recommended Posts

Foarte frumoasa bijuteria. Sa o stapanesti sanatos, fara incidente! La cati mai multi km :D

Multumesc pentru aprecieri! Mult succes si tie cu masina! ;)

Intre timp au sosit si jantele. :rolleyes: Revin cu poze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@smr.andrei - Merci

@kenbobo - cred ca la primavara vor veni. :(

Am avut azi o tentativa de a urca jantele pe spate insa a esuat.

Am achizitionat 2 anvelope Continental Contisportcontact3 225.35.18 insa ating grav in aripi. Masina sta efectiv pe anvelope. Ca solutii ar fi:

- schimbarea anvelopelor. Ma gandesc la 205/40 sau 215/40

- Roluirea aripilor. Deja sunt roluite dar se poate si mai bine

- Negative camber.

- Ridicarea din suspensii a masinii.

 

 

post-57693-14434440314654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La 215 o sa fie prea trase anvelopele si asa sunt destul de stretch,. cu 215 pe 9.5J o sa arate prea ciudat.. parerea mea..

Oricum, style 128" arata bine pe orice bmw :thumbsup:

Tot 128" 'uri pe 18" dar nu asa concave , pe un e46 coupe:

 

http://www.4tuning.ro/images/jante-bmw-r18-style-128/jante-bmw-r18-style-128-6335919ff85f878124-0-0-0-0-0.jpg

 

si inca una: http://s28.photobucket.com/user/steeeeve/media/bmw%20replica%20wheels%2018/bmwrep16.jpg.html

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Eu am 225.40.18, 9.5J, reglaje arcuri scoase si aripi roluite si nu atinge nici cu pasageri in spate..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tu ai ET35, el are ET14 pe spate, 21mm fac diferenta.

 

Eu am avut si ET20 cu 205 si ET27 cu 225, aripi stock si nu atinge nici cu bagaje. Daca ne luam dupa dimensiunile probate de mine, ar trebui sa nu frece 215 pe ET14 cu aripi roluite.

Link to comment
Share on other sites

@lexuuu - Imi vine greu sa cred si asta mai ales ca eu am 225 35 iar in ultima instanta am modificat si unghuiul de cadere.

Am tot stat si calculat si cred ca va trebui sa schimb anvelopele. Dupa calculele mele nu as mai avea probleme cu 205 40 18 insa va fi chin sa le pun pe 9.5J si sa le mentin umflate mai mult de o zi.

 

post-57693-14435314729858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg secta asta, mai ales in cazul celor care folosesc masina zilnic. Mi se intampla des sa franez pana la 0 in spatele unui adept al stilului asta cu masina lasata si cauciucuri nepotrivite, nu ii inteleg satisfactia de a se chinui in mod constant. Dar na..fiecare face ce vrea cu banii/masina lui.
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care au fost calculele de inceput, dar x9.5 cu ET14 depaseste aripa de e46 cu aprox 15mm.

Sa pui 205 pe 9.5 latime e putin exagerat daca vrei catusi de putina siguranta.

Singura solutie e sa tragi de aripi, altfel nu vad cum se poate face rost de 2cm de aripa.

Ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc, pun mai jos un 9.5 latime cu et 25.A se vedea ca depaseste linia aripii, acum mai adaugati 9mm.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg de ce unii incearca sa monteze pe masini roti care nu se potrivesc si ajung sa modifice masinile dupa rotile respective.

 

Arata bine coupe-ul insa daca vrei sa il si folosesti pe strada iti recomand sa te gandesti in primul rand la siguranta, daca nu la a ta macar la a celorlalti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Raman putin surprins de reactii. Nu toata lumea are rabdare si pasiune incat sa conduca o masina lasata si jante cu talon mic.Este normal sa existe pareri impartite dar mi se pare ca sunt acuzat. :rolleyes:

Pana acum am rulat 205/45/17 pe 9J fara cea mai mica problema, si pot spune ca am mers destul. Nu sunt genul care sa alerg masina sau sa ma dau de-a latu` cu ea. Ca sa clarific situatia: Anvelopele 225/35/18 vor ramane pe jante si se vor rolui aripile. Asta la primavara iar pana atunci se pot intampla multe...

Btw, asa arata jantele pe coupe.

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.