Jump to content

Sincron viteza a II-a


Recommended Posts

Cred ca mi s-a dus sincronul la viteza a doua, pentru ca intra foarte greu, uneori deloc. (traversam P-ta Victoriei si aproape m-am oprit in mijlocul intersectiei, pentru ca nu imi intra intr-a doua). Iar daca intra, are doua etape: intra un pic si apoi trebuie sa mai trag ca sa intre pana la capat. Pe langa asta, tranzitia viteza I-> viteza II nu e "smooth", e foarte "metalica", de parca nu ar avea ulei sau ceva asemanator.

Am inlocuit uleiul din cutie la Filaret acum 3000km, iar cel vechi era negru (~ 160.000 km). Mecanicul mi-a zis ca nu are depuneri metalice (desi mie asa imi parea) si ca lui i se parea ca intra usor, insa sunt foarte convins ca situatia s-a inrautatit de atunci. Dimineata parca intra ceva mai bine (sau cand e rece masina), insa imediat ce se incalzeste, face figuri.

 

Ce parere aveti ?

 

PS: Tot la Filaret am inlocuit si un semering la cutia de viteze (asa s-a exprimat mecanicul), desi comandase vreo 6 piese micute... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
lol

253978[/snapback]

 

am patit si eu asa ceva...dar s-a dovedit a fi pompa de la pedala de ambreiaj..intra in unele viteze si in a doua greu ..si la un moment dat nu mai intra aproape deloc in nici una ... intra foarte greu...si a cedat .. nu presa suficient discul.

Am schimbat pompa si totul e ok acum.

Link to comment
Share on other sites

problema mai poate sa fie si de vascozitatea uleiului-eu mi-am schimbat uleiul din cutie dar neavand eticheta pe cv nu stiu ce tip de ulei imi trebue si intra un pic mai greu in viteza pana se incalzeste uleiul-la diferential am gasit castrol 75w140 parca asta e ce trebue pus e sintetic,am dat vreo 800lei litru
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mi s-a dus sincronul la viteza a doua, pentru ca intra foarte greu, uneori deloc. (traversam P-ta Victoriei si aproape m-am oprit in mijlocul intersectiei, pentru ca nu imi intra intr-a doua). Iar daca intra, are doua etape: intra un pic si apoi trebuie sa mai trag ca sa intre pana la capat. Pe langa asta, tranzitia viteza I-> viteza II nu e "smooth", e foarte "metalica", de parca nu ar avea ulei sau ceva asemanator.

Am inlocuit uleiul din cutie la Filaret acum 3000km, iar cel vechi era negru (~ 160.000 km). Mecanicul mi-a zis ca nu are depuneri metalice (desi mie asa imi parea) si ca lui i se parea ca intra usor, insa sunt foarte convins ca situatia s-a inrautatit de atunci. Dimineata parca intra ceva mai bine (sau cand e rece masina), insa imediat ce se incalzeste, face figuri.

 

Ce parere aveti ?

 

 

 

 

nu stiu ce sa spun dar asa se comparta si cutia mea tot in treata a 2 a (eu am un e39) . eu m-am gandit sa schimb cutia.cred ca e defecta.si mai ceva cad o las in frana de motor in a 2 se aude un zgomot de angrenaje ( nu stiu cum sa explic) dar e nasol. ma gandesc ca nu mai are viata lunga cutia. faza e ca la mine cand e rece motoru face figuri cand se incalzeste nu mai sunt asa probleme.altatadata nu se zavoraste pe canal si imi sare in pct mort. am incercat fortat sa o bag in viteza si mi-a aruncat mana cu schimbator cu tot in pct mort( eu am cumparat masina cu problema asta mi-a si lasat vreo 2000eur din pret pentru cutie) deci nu pot sa-mi explic ce a facut cu ea. mai are rost sa incerc sa o repar? sau numa arunc banii?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.