Jump to content

Marire putere e39 520d


..:: JoHNnY ::..

Recommended Posts

Dar de ce nu ti-ai luat de la bun inceput un E39 cu motor mai mare decat cel pe care-l ai in prezent daca stiai ca asta nu te satisface? Cred ca era mult mai indicat din toate punctele de vedere(complicatii cu modificarea, costuri de omologare, gasirea unui motor "bun") Nu prea inteleg pe cei care isi cumpara o masina cu 4000-5000Euro(doar ca si exemplu) ca la scurt timp sa se apuce sa ii puna nu stiu ce optionale pe care nu le are din fabrica, dar care te costa in final poate jumatate din pretul pe care l-ai platit pentru intreaga masina sau in multe cazuri poate ca la final dupa ce tragi linie, constati ca te-a costat inca odata pretul masinii! Aici as include: schimbatul motoarelor de la unul mai slab la altul cu "mii" de cai putere in plus(no offense) sau instalarea navigatiei la cele fara si aici ma refer mai mult la E90/E60 unde trebuie sa schimbi plansa de bord, unitate, codari, recodari, etc. OK...no offense celor care se ocupa de treburile astea, exista si pasiunea la mijloc care te impinge catre asa ceva, dar in acelasi timp sunt si niste bani si mai mult daca sti dinainte ce vrei sa cumperi, daca sti ca vrei neaparat cu navigatie, daca sti ca vrei neaparat peste 200CP, atunci nu-ti cumperi ceva ce nu are chestiile astea....mai astepti chiar daca te "roade" daca ai gasit ceva ce s-ar putea apropia doleantelor tale!

Nu fiti duri, este doar o parere personala :)

Link to comment
Share on other sites

Am ales aceasta masina pentru ca era ingrijita si mia placut aspectul si cand am cumparato nu am gasit nici un model 525 care sa ma atraga. Cu masina nu am nici o problema numai ca as vrea mai mult de la ea...

 

Vezi...exact ce ziceam mai sus! Pana una alta, cred ca mai mult se justifica un chiptuning! Daca tot nu esti satisfacut dupa chip, cred ca mai degraba o vinzi si-ti cauti alta cu un motor mai mare si la fel ingrijita chiar daca o sa ai ce astepta(poate)!

Link to comment
Share on other sites

Sar merita motorul de 2.5? Ma refer la impozit, consum costurile modificarii la care as putea obbtine o putere asemanatoare cu chiptuning?

 

 

la 2.5 e 9 mil impozitul, parerea mea este ca faci o pare prostie sa faci aceasta schimbare, vinde-o si cumpara un 525.

Sa faci aceasta schimare te costa foarte mult,nu se merita... faci ce vrei...

Link to comment
Share on other sites

E film de groaza sa faci engine swap. Cand ai luat masina la ce te asteptai? Credeai ca e ceva balistic?

O vinzi si iei alta care sa-ti satisfaca nevoile. Sau o pastrezi si pui bani deoparte pentru ceva mai voios. Oricum iti satisfaci pofta de viteza cu un buget nu tocmai mare. E mai rau cu taxele si din ianuarie cred ca si cu benzina. Your choice.

Link to comment
Share on other sites

Schimbarea se face numai in cartea de identitate deci impozitul ramane ala vechi ,nu se schimba.Si nu e asa o mare chestie sa schimbi un motor de bmw ,dar va trebui sa ramai tot pe motorina.

Totusi sfatul meu e sa faci un schimb sau sa o vinzi si sa iti iei ce vrei tu pentru ca tot acolo ajungi la bani.

Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.