Jump to content

530i E60


Acero99

Recommended Posts

  • 3 years later...

Nu ma deranjeaza cu nimic modelul de climatronic cu functii restranse ( asta e denumirea oficiala ) mai ales ca tot sistemul este refacut complet.

 

Ce as vrea sa mai fac la masina ( probabil din primavara ) :

 

- revopsire integrala la DV Cargo Frumusani

 

Masina are destul de multe defecte iremediabile pentru mine ( plafonul a fost stropit in trecut cu o substanta acida care a mancat lacul ) , bara fata si capota sunt sablate de pietricele de la drumurile extra-urbane , bara spate este julita pe un colt , pragul dreapta este si el atins de o bordura plus multe alte maruntisuri

 

- interior confort negru complet ( scaune / bancheta / fete de usi )

 

- faruri + stopuri + FRM LCI ( ideal bi-xenon adaptiv )

 

Am aplicat o protectie ceramica pentru a spala / usca mai usor masina ( 1k nano de la Koch-Chemie )

 

DSC_0240_Large.jpg

 

DSC_0241_Large.jpg

 

DSC_0242_Large.jpg

 

DSC_0243_Large.jpg

 

DSC_0244_Large.jpg

 

DSC_0245_Large.jpg

 

DSC_0246_Large.jpg

 

DSC_0247_Large.jpg

 

DSC_0248_Large.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Si zici tu ca o vor vopsi la standardele tale? Ca eu n-am vazut inca vopsitor in ro atent la detalii.

Iar daca le atragi atentia sau ai vreo pretentie se supara ca pe ultimul dusman.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Si zici tu ca o vor vopsi la standardele tale? Ca eu n-am vazut inca vopsitor in ro atent la detalii.

 

Da , stiu foarte bine cum se lucreaza acolo , am avut mai multe masini in garaj cu elemente revopsite la ei si erau foarte aproape de perfectiune ... pe mine nu ma intereseaza finisarea pe care oricum o fac eu ... ma intereseaza pregatirea / cum este intins fullerul / cum este "stropita" / coaja de portocala minima la uscarea lacului ( uscarea se face prin ventilatie si temperatura apropiata de cea ambientala .... uscarea la temperatura mare = coaja de portocala exagerata )

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Maine masina intra in service la DV Cargo pentru revopsire integrala + schimbat cheder luneta + parbriz nou

 

Initial vroiam sa astept pana in primavara dar a avut loc un eveniment care a grabit lucrurile.

 

Acum aproximativ 2 saptamani in timp ce eram la garaj cu masina o cifa nu a fost in stare sa intre intr-o curte vecina fara sa agate cu stopul aripa mea stanga spate. Scuza soferului a fost ca nu a fost ghidat corect de muncitori.

 

Aripa stanga spate o sa fie inlocuita complet ( de la prag pana la parbriz ) , bara spate revopsita.

 

20170906_195222_Large.jpg

 

20170916_180630_Large.jpg

 

20170916_180633_Large.jpg

 

20171019_111438_Large.jpg

 

20171019_111443_Large.jpg

 

20171019_111446_Large.jpg

Edited by Acero99
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Offf... ce urasc intamplarile astea stupide. Si mai ales faptul ca se intampla tot celor ce au grija de masini ca de ochii din cap. Unuia ce nu da doi bani si o lasa la intamplare te miri pe unde, nici macar praful nu i se sterge de pe ea.

Cu aripa e mai imputita treaba, ca trebuie inlocuita pana in partea superioara a lunetei, ca zona de unire sa fie cat mai mica. Dar cu rabdare si atentie o sa iasa bine.

Link to comment
Share on other sites

Se inlocuieste tot elementul lateral , se desface tot interiorul , se da luneta jos , se desface toata mocheta din portbagaj pentru a avea acces la punctele de sudura , timpul estimat doar pentru aripa spate este de 6-9 zile , timpul total undeva la 3 saptamani.

 

Din pacate aripile spate sunt elementele cel mai greu de inlocuit dar nu e asta o problema plateste RCA'ul vinovatului care asa ca fapt divers nici nu a avut bunul simt sa imi bata in poarta sa imi zica ce a facut , a lasat un biletel in geam.

 

A doua zi cand am fost la politie a primit un avertisment si 3 puncte de amenda ... dragut

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.