Jump to content

bataie la roata stanga fata pe drum denivelat


Recommended Posts

Am un e39 525i/2001. Am o problema, ma sacaie o bataie repetitiva foarte deranjanta la roata stanga fata cand merg pe drum denivelat, piatra cubica, in special pe drumuri cu profil denivelat regulat, sau acum recent prin nameti inghetati...

am fost in service, dupa ce au tras de toata bratele si bucsele.....in ultima instanta si dupa un drive test, mi-au depistat un joc in caseta de directie si a zis ca e direct raspunzator de bataie. am schimbat-o si nu s-a remediat nimic. bataia e tot acolo si la fel de deranjanta.

Mentionez ca in vara am schimbat telescoapele pe fata. Daca ati avut problema asta ajutati-ma sa scap de ea fara sa schimb masina sau toata puntea fata la indicatiile mecanicilor. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am un e39 525i/2001. Am o problema, ma sacaie o bataie repetitiva foarte deranjanta la roata stanga fata cand merg pe drum denivelat, piatra cubica, in special pe drumuri cu profil denivelat regulat, sau acum recent prin nameti inghetati...

am fost in service, dupa ce au tras de toata bratele si bucsele.....in ultima instanta si dupa un drive test, mi-au depistat un joc in caseta de directie si a zis ca e direct raspunzator de bataie. am schimbat-o si nu s-a remediat nimic. bataia e tot acolo si la fel de deranjanta.

Mentionez ca in vara am schimbat telescoapele pe fata. Daca ati avut problema asta ajutati-ma sa scap de ea fara sa schimb masina sau toata puntea fata la indicatiile mecanicilor. Multumesc

 

Si daca ai scimbat telescoapele, ai schimbat si flansele?

Link to comment
Share on other sites

Si daca ai scimbat telescoapele, ai schimbat si flansele?

flansele nu le-am schimbat. mi s-a spus ca sunt ok.

le-am schimbat la precedenta schimbare de telescoape , acum 3 ani. Am schimbat telescoapele pt ca unul ( cel din dreapta) era scurs din cauza unui crater.

altceva in afara de flaansa?

Link to comment
Share on other sites

sau bieletele antiruliu... sau bucsile mari de la brate... sau vreun cap de bara... sau multe altele

 

mergi si tu la un service si acolo o sa afli, nu aici pe forum, ca noi nu auzim cum face masina ta si nici nu avem cum sa inspectam "dedesubturile" afacerii ;)

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca voi merge intrun service pt constatare, dar sunt satul de sictirul mecanicilor, care se cred academicieni si vb asa in soapta...ca si cum ar fi ceva secrete de stat informatiile lor. Prefer sa ma informez inainte sa arunc mii de lei pt supozitii ale mecanicilor. nu am obligat pe nimeni sa raspunda la cauza mea. am cerut sfatul cuiva care a avut acceasi simptomatologie.... " bataii pe drum denivelat". am paltit destul pe o caseta care nu avea nimic decat poate un mic joc, dar pe criza asta, ma doare ca am schimbat-o degeaba.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am fost azi la constatare,

problemele sunt bratul inferior si capatul de bara.

multumesc pt sfaturi

 

le-am schimbat pe cele de mai sus, in plus am schimbat preventiv si bieletele antiruliu ( nu le-am schimbat inca niciodata) si nu s-a rezolvat nimic. aceleasi batai inervante pe asfalt cret.

Sunt curios ce vor mai gasii in continuare...

Banuiesc ca e bucsa de la bara de torsiune.

va tin la curent.

Edited by bmwadict
Link to comment
Share on other sites

le-am schimbat pe cele de mai sus, in plus am schimbat preventiv si bieletele antiruliu ( nu le-am schimbat inca niciodata) si nu s-a rezolvat nimic. aceleasi batai inervante pe asfalt cret.

Sunt curios ce vor mai gasii in continuare...

Banuiesc ca e bucsa de la bara de torsiune.

va tin la curent.

 

 

Pai la alea poti sa te uiti si tu si sa vezi daca sunt bune sau rupte/olarite.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am mai schimbat bucsele de la bratul superior si bucsele de la bara de torsiube. nicio rezolvare. continui. mi-au mai ramas flansa/rulment amortizor si bieleta directie.

 

in disperare de cauza, am demontat amortizoarele, altceva nu mai am ce sa schimb...

surpriza, ele erau vinovate de bataia asta nebuna pe drum denivelat, mai tare in stanga dar deja incepe sa se simta si in dreapta ceva asemanator.

mi-a explicat mecanicul ca ar fi ceva tija desprinsa in ele. straniu e ca, amortizoarele functioneaza, nu pierd ulei, au iesit chiar foarte eficace la testul de amortizoare facut recent.

Ce-i drept, sunt low cost, magnum technology......no coment. m-a costat "economia" facuta mai mult decat pot duce.

Voi schimba amortizoarele astea jenante cu amortizoare sachs noi.

Nu stiu cum voi scoate banii pe garantie, probabil ma vor presa puternic sa renunt. morala....nu cumparati piese ieftine fara un nume si fara reputatie. eu cu ocazia asta m-am invatat minte.

am scris atat poate ii va folosi cuiva in viitor.

Va tin la curent dupa ce schimb amortizoarele.

Link to comment
Share on other sites

in disperare de cauza, am demontat amortizoarele, altceva nu mai am ce sa schimb...

surpriza, ele erau vinovate de bataia asta nebuna pe drum denivelat, mai tare in stanga dar deja incepe sa se simta si in dreapta ceva asemanator.

mi-a explicat mecanicul ca ar fi ceva tija desprinsa in ele. straniu e ca, amortizoarele functioneaza, nu pierd ulei, au iesit chiar foarte eficace la testul de amortizoare facut recent.

Ce-i drept, sunt low cost, magnum technology......no coment. m-a costat "economia" facuta mai mult decat pot duce.

Voi schimba amortizoarele astea jenante cu amortizoare sachs noi.

Nu stiu cum voi scoate banii pe garantie, probabil ma vor presa puternic sa renunt. morala....nu cumparati piese ieftine fara un nume si fara reputatie. eu cu ocazia asta m-am invatat minte.

am scris atat poate ii va folosi cuiva in viitor.

Va tin la curent dupa ce schimb amortizoarele.

 

Sa speram ca asta ii problema si sa nu fie altceva pentru ca si eu am schimbat la un 530d e60 aproape tot pana sa-si dea seama ca era turbina dusa .....nasol cand ai probleme si nu poate nimeni sa le rezolve :(

Link to comment
Share on other sites

la mine nu era de la etrier.

bataia nu era acuta, era ceva infundat, se auzea in caroserie si se simtea imediat ce exista o denivelare oricat de mica in carosabil.

problema erau amortizoarele care au cedat prematur, tija interioara desprinsa, batea ceva in interiorul amortizorului.

azi le-am schimbat impreuna cu flansele. am pus sachs super touring si flanse tot sachs. mi-am regasit masina pe care o stiam, masina are acum o tinuta de drum impecabila.

recapituland, pana sa rezolv problema am schimbat mai mult sau mai putin inutil:

- caseta directie

- brate inferioare fata partea de montaj spate ( fishbone)

- capete de bara

- bielete antiruliu

- bucsele brat inferior, partea de montaj spre fata

- bucsele de la bara antiruliu

- si in final piesele care au rezolvat problema, telescoapele si flansele.

- la toate astea se mai adauga vreo 3 geometrii....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Salut baieti, exact aceeasi problema o am si eu, bataie la denivelari mici gen petece in asfalt mai tare pe partea stanga si mai usor pe dreapta. Diagnosticul celor de la Bavaria a fost caseta de directie prin metoda eliminarii "numa caseta poate fii in rest totul e ok" . Am schimbat pana acuma bielete directie si bucsi bara stabilizatoare dar nu s-a rezolvat. Am comandat azi amortizoare sachs noi, flanse si bielete antiruliu lemforder. Eu suspectez ca pe suspensie este problema deoarece la peste 50km pe ora masina trece peste denivelari si nu bate, doar la viteza mica cand greutatea sta in suspensie, sper sa se rezolve.
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, exact aceeasi problema o am si eu, bataie la denivelari mici gen petece in asfalt mai tare pe partea stanga si mai usor pe dreapta. Diagnosticul celor de la Bavaria a fost caseta de directie prin metoda eliminarii "numa caseta poate fii in rest totul e ok" . Am schimbat pana acuma bielete directie si bucsi bara stabilizatoare dar nu s-a rezolvat. Am comandat azi amortizoare sachs noi, flanse si bielete antiruliu lemforder. Eu suspectez ca pe suspensie este problema deoarece la peste 50km pe ora masina trece peste denivelari si nu bate, doar la viteza mica cand greutatea sta in suspensie, sper sa se rezolve.

Sa ne anunti si pe noi daca s-a rezolvat problema dupa schimbarea pieselor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.