Jump to content

Recarosare 330 xd e46


danutz969

Recommended Posts

Salut,ma puteti ajuta cu niste raspunsuri sau sfaturi? Am un Bmw 330 xD e46,fabr 06.2004. As vrea sa`i fac recarosare pentru ca am avut accident cu el si acum este distrusa masina,mentionez ca motorul este bun! In ce consta recarosarea,adica trebuie un model identic adica xD,motor tot de 3000 cmc? Se merita,ce costuri sunt in acest caz? Am mai inteles undeva ca daca as da-o la casat,as putea sa imi recuperez taxa de prima inmatriculare(nu a fost platita de mine,sunt al 4`lea proprietar)? Voi ce imi recomandati? Atasez si o imagine sa va faceti o parere!Multumesc anticipat!

post-45203-0-73935200-1358357532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. trebuie gasita o caroserie care sa permita asamblarea motorului 330 in conditii oferite de fabricant (practic e nevoie de acelasi tip de caroserie). pt asta trebuie sa mergi la RAR pt acceptul de recarosare, nu o face de capul tau, caci riscul e f. mare. pe langa motor, acceptul de recarosare se da si pe sistemele de tractiune/franare, asa ca va trebui sa gasesti o alta masina, cu grup, discuri etc, toate pt motorul de pe 330

2. faci transplantul. (trebuie sa il faci intr-un service autorizat RAR, cu documentatia de rigoare)

3. cu motorul vechi pus pe caroseria noua, si cu masina veche distrusa, trebuie sa te duci din nou la RAR pt omologare artizanala/recarosare.

 

asta e in mare ceea ce presupune o recarosare, iar detaliile privind documente, etc., le gasesti pe site-ul RAR www.rarom.ro

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca se poate face transplant pe alta caroserie, de exemplu se poate face transplant motor 330 si pe 318 si 320... vezi robert_tau are motor 3.0 pe 320 ci si alex iulian a pus 2.8 pe 318i... de ce nu ar intra si pt xi? Difera puntea fata pt ca o sa aiba planetare. Daca gresesc cu ceva, retrag tot ce am spus
Link to comment
Share on other sites

Gicone: Robert a pus motorul de pe o masina cu tractiune spate tot pe una cu tractiune spate. Awd-ul necesita niste piese in plus care trebuie sa incapa si este posibil sa nu incapa pe toate caroseriile de e46. Mai bine te interesezi de 5 ori pana sa faci o miĂâ˘care de o asemenea anvergura, ca sa iasĂŁ bine de la prima ĂŽncercare. GândeĂâ˘te-te ce ar ĂŽnsemna sa cumperi caroserie si sa constati la sfârĂâ˘it ca nu poti finaliza lucrarea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cum spunam mai sus, ACORDUL DE RECAROSARE este cheia succesului... daca el lipseste sau nu s-a dat la timp, ai reconstruit masina degeaba

 

nu mai e tot la fel de complicat ca pe vremuri, dar ramane in continuare ceva de lucru, mai ales pe partea de documentatie...

 

ca sa nu mai vorbesc de taxa de inmatriculare, care se cerea pana nu demult la recarosare... acum nu mai e ceruta, nefiind considerata o inmatriculare a unui vehicul nou, ci o modificare in CIV :purple:

Link to comment
Share on other sites

Gicone: Robert a pus motorul de pe o masina cu tractiune spate tot pe una cu tractiune spate. Awd-ul necesita niste piese in plus care trebuie sa incapa si este posibil sa nu incapa pe toate caroseriile de e46. Mai bine te interesezi de 5 ori pana sa faci o miĂâ˘care de o asemenea anvergura, ca sa iasĂŁ bine de la prima ĂŽncercare. GândeĂâ˘te-te ce ar ĂŽnsemna sa cumperi caroserie si sa constati la sfârĂâ˘it ca nu poti finaliza lucrarea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

De acord cu tine, chiar trebuie sa se intereseze... dar diferenta dintre i si xi este cutia de transfer si puntea fata care are planetare... prinderile sunt la fel la toate... ma gandesc ca nu au facut astia de la bmw doua caroserii diferite pt i si pt xi... chiar o sa ma uit la un vecin care si-a luat un 330xi sa vad daca sunt diferente fata de a mea..

Link to comment
Share on other sites

Eu am xi si tocmai de aceea am ridicat problema. Daca vrei poti sa te uiti la al meu, scuturile sunt date jos si se vade rapid daca tunelul in fata e sau nu mai lat. Din cate stiu eu cutia e identica, deci cred ca s-a facut pe undeva extraloc pt cutia de transfer

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am xi si tocmai de aceea am ridicat problema. Daca vrei poti sa te uiti la al meu, scuturile sunt date jos si se vade rapid daca tunelul in fata e sau nu mai lat. Din cate stiu eu cutia e identica, deci cred ca s-a facut pe undeva extraloc pt cutia de transfer

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

va multumesc pentru raspunsuri e 330 xD al meu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am facut recarosare in 2011,primul pas este obtinerea acceptului de recarosare pentru care trebuie sa te duci cu epava si actele noii caroserii la RAR in sos Grivitei,cost aprox 100lei.

mersi,sunt din valcea! Ce alte proceduri mai presupune recarosarea mai exact,masina luata pentru caroserie sa fie mai veche cu cat sau mai noua? Trebuie sa fie tot 330XD?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.