Jump to content

Instalatie Xenon legal sau ilegal?


Winst

Recommended Posts

Buna seara/ziua depinde cand cititi am vazut ca pretul unui kit xenon nu este foarte mare si tot ma bate capul sa-mi pun pe un 316i e36 doar ca trebuie sa-mi schimb si farurile sa-mi pun cu lupa...in fine...ideea e ca am auzit intr-o vreme ca daca nu este dotata masina din fabrica cu xenon este ilegala orice instalatie,am sunat intr-o zi la un site deasta care se ocupa cu asa ceva si au spus ca nu sunt ilegale doar daca iti pui foarte puternice si o culoare diferita de ex:mov.

Probabil mai este un topic deschis cu asa ceva dar acuma de la 1 ianuarie alte legi ... si ma gandesc ca pana la urma trebuie sa existe si un politist care are BMW sa ma lamureasca :))

Edited by Winst
Link to comment
Share on other sites

Daca ai faruri cu lupa, poti pune linistit... Daca pui pe faruri fara lupa, risti sa iei amenda si sa ai frigiderul plin de "carne" de la ceilalti participanti la tragfic...

 

Pune-i faruri cu lupa, si apoi poti pune xenon linistit..

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie legala trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

-lupe;

-self-leveling ( sa se regleze singure in functie de incarcarea masinii )

-sistem de spalare al farurilor ( asta nu mai stiu de ce, dar cica trebuie)

 

In concluzie nu sunt legale, insa daca ai lupe si sunt reglate asa cum trebuie nu cred ca se ia cineva de tine. Eu am instalate de peste un an pe E34 (are lupe de fabrica), am fost oprit de politie de cateva ori dar nu au spus nimic de faruri. La mine sunt pe 6400k, o lumina albastruie destul de eveidenta dar exista si cu lumina mai alba, mai putin evidente.

 

http://img443.imageshack.us/img443/8486/img1202p.jpg

Edited by DYC88
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie legala nu trebuie decat ca instalatia sa fie omologata. Se poate face la RAR.

Evident, omologarea se obtine doar daca sunt indeplinite toate conditiile tehnice specifice.

Ca urmare nicio o instalatie artizanala nu va putea fi omologata. In consecinta instalatiile artizanale sunt ilegale :).

Link to comment
Share on other sites

Orice instalație de xenon montatĂŁ pe o mașinĂŁ care nu a avut o astfel de instalație din fabricĂŁ (indiferent ca are lupe/spĂŁlĂŁtoare faruri/self-leveling), este ilegalĂŁ.

Poate este mult spus ilegalĂŁ, mai bine zis nu este omologattĂŁ/omologabilĂŁ și ești pasibil de a fi sancționat contravențional.

Link to comment
Share on other sites

Da dar mi se pare o prostie,de ce eu care am montat lupe OEM la fel ca cea de fabrica sa fiu amendat iar cel care asa a luato cu lupe din fabrica care sunt la fel ca ale mele sa nu fie amendat.

 

Tu ai spalator faruri si auto-leveling ?

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Art.13 din Regulamntul pentru aplicarea OUG 195/2002 - Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit in exploatari agricole si forestiere si vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrari, tramvai sau remorca a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decat cele omologate.

 

Art. 101 alin. 1 pct. 10 din OUG 195/2002 - montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate.

 

Morala - pe far fara lupa nu poti omologa o instalatie xenon :)

Link to comment
Share on other sites

Da dar mi se pare o prostie,de ce eu care am montat lupe OEM la fel ca cea de fabrica sa fiu amendat iar cel care asa a luato cu lupe din fabrica care sunt la fel ca ale mele sa nu fie amendat.

Da, asa e. Niste tampiti politistii astia. Sa-i amendeze si pe aia cu xenon din fabrica. Why not? :laugh:

 

PS La scoala ai fost?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate pt tine si fericire pt mine da am fost dar deja ati dat o in barci, pai cine a zis sa i pui lunini de alta culoare si alta intensitate ???

Am zis ca i pui lupe Oem si xenon ca cel de fabrica 4200 k ,deci automat pe strada dai cu aceeasi lumina ca unul care o are de fabrica ,automat n ai cum sa fi amendat.

Si mai lasati naiba caterinca asta de doi lei ,se pare ca pe aici "sunt unii foarte invatati" vai ce sa spunem .

Link to comment
Share on other sites

mersi de sfaturi daca reusesc sa-mi dau la schimb farurile astea fara lupa BOSCH pe dealea cu lupa ii foarte plauzibil sa-mi pun si xenon :)) in rest nu prea am auzit sa ii opreasca pentru asta...pentru folie pe geamurile din fata stiu care i-o oprit expre pentru aia de xenon nu am auzit nimic
Link to comment
Share on other sites

Din pacate pt tine si fericire pt mine da am fost dar deja ati dat o in barci, pai cine a zis sa i pui lunini de alta culoare si alta intensitate ???

Am zis ca i pui lupe Oem si xenon ca cel de fabrica 4200 k ,deci automat pe strada dai cu aceeasi lumina ca unul care o are de fabrica ,automat n ai cum sa fi amendat.

Si mai lasati naiba caterinca asta de doi lei ,se pare ca pe aici "sunt unii foarte invatati" vai ce sa spunem .

Ai dreptate, automat imi cer scuze, automat esti irecuperabil. Respekt!

Link to comment
Share on other sites

300 ron lupe bixenon, nu ai probleme nici cu politia, dau si bine pe masinathumbsup.png

 

daca nu ai lupe singurii care se iau de tine este RARu,politia nu am auzit sa se ia de tine.. am mers si io 3 ani cu xenon pe faruri normale si nu am avut probleme niciodata dar am auzit de probleme cu razii RAR

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Sper sa-ti ia talonul si sa-ti dea vreo 1.000 lei amenda !

Amenda e 225 in 48 de ore sau 450 dupa, si-a luat unu in Ploiesti ,acum 2 zile, eu imi schimbam fulia vibrochen la service, si a venit si el si se plangea ca i s-a oprit talonul si si-a luat amenda, pentru ca l-a mancat undeva, sa puna bec xenon si pe faza lunga,pe cea scurta avea lupe bi-xenon puse tot de el si nu i-au zis nimic de alea.

 

Amenda e mai mare decat un kit cu lupe:)

 

Masina era un E46 NFL

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Art.13 din Regulamntul pentru aplicarea OUG 195/2002 - Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit in exploatari agricole si forestiere si vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrari, tramvai sau remorca a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decat cele omologate.

 

Art. 101 alin. 1 pct. 10 din OUG 195/2002 - montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate.

 

Morala - pe far fara lupa nu poti omologa o instalatie xenon :)

 

 

Din ce scrie mai sus majoritatea de pe forum nu avem voie nici cu angels eye 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.