Jump to content

Instalatie Xenon legal sau ilegal?


Winst

Recommended Posts

Care se potrivesc si care sunt omologate.

 

Probabil ca 99% din cele de pe strazi sunt made in china si n-au nicio treaba cu RAR. Si nici cu bunul simt...

 

Incearca un drum Timisoara - Marea Neagra noaptea ca ajungi cu ochii de zici ca ai sudat. NU ai "liniste" 10 minute de condus ca sigur dai peste meseriasi care "nu deranjeaza pe ceilalti"

Link to comment
Share on other sites

La noi, ce face unu, fac toti... Leduri albastre in pozitii, xenon pe proiectoare, pe faza scurta/lunga cu oglinda si mai ales geamuri fumurii pana in parbriz daca se poate...Eu cand vad un Opel Astra(sau orice alta masina gen) "aranjata" in stilul asta ma ia durerea de cap. Asa ceva nu exista in tarile civilizate, nici macar in randul iubitorilor de tuning!
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi pun asa:

- XENOANE frate(fara LUPA) si pe scurta si pe lunga....

- XENOANE frate(fara LUPA) si la proiectoare

- la bord scot becurile specifice BMW si pun lumina alba cu albastru(sa fiu ciumeg)....

- lumina din interior o transform in lumina alba...

- becurile de semnalizare le schimb in unele MOV(si pe fata si pe spate)...

- la alea de mers inapoi...marsh....cum io zice....imi pun becuri care sa lumineze in 2 culori....verde/albastru...

- la becurile de ceata cred ca o sa imi pun....sa vedem...kaki in dungi....

Mai am becuri de schimbat??

....aoleu....pe frana...frate...sus la ala de pe centru de pe luneta.....de se aprinde cand pui frana(il stii, da?)...pun becuri albe si decupez de pe o foaie A4 litere ca sa scrie BOSS....si cand pun frana sa se aprinda BOSS....iti dai seama.....laser frate....

- pun folie neagra si pe parbriz si pe faruri...ca asa e cool...adica cocalarism...

 

M-am distrat copios cand am citit toate paginile acestui subiect...

DAR mor de ciuda cand merg noaptea si ma intalnesc in mers cu "tovarasii cocalari" cu 100000 de xenoane si pe faruri si pe proiectoare....

COANE'....prin Europa daca nu e ceata...NU AI VOIE sa folosesti proiectoarele....

 

SI cel mai tare ma deranjeaza...ca mergand prin trafic(Bucuresti)....cu geamul lasat(ca fumez), aud comentarii....fir-ati-ai dreacu cu BMW-urile voastre...de cocalari...de.........si nu vreau sa mai enumar epitetele folosite...

Eu mi-am luat masina pentru ca imi place brand-ul si sunt multumit de performanta masinii...

 

Din pacate...din cauza unora...care sunt si pe aici, pe forum, suntem catalogati toti la fel de cei care nu ne cunosc....

 

PUNETI XENOANE si in casa la LUSTRA....

Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :LMAO: :LMAO: :goodjob:

 

M-ai facut sa ma doara burta de ras:))))

 

Conform legislatiei din Romania si la noi e interzisa folosirea proiectoarelor de ceata pe vreme senina

 

 

Cocalarii...nu stie din astea frate....ca a dat cascaval, sa moara mama, ca sa ia carnetu, frate.....la Pitesti(NO Offense oamenilor cinstiti din Pitesti)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea inteleg isteria asta (intalnita foarte des, din pacate, la romani) cu upgrade-ul la xenon. Care e smecheria pana la urma?!

Daca nu ai avut bani de o masina mai dotata, asta este. Oricum nu se dubleaza vizibilitatea noaptea cu xenon.

Pe faruri normale daca pui niste becuri de calitate superioara, ai o lumina foarte buna, insa cu conditia sa fie si farurile intr-o stare buna si reglate bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca iesi din Romania in vest cu faruri xenon neomologate, risti amenzi chiar si in Ungaria. Cunosc patiti, dar depinde de noroc.

stiu aia sa citeasca talon romanesc sau certificat de inmatriculare. le arat eu ceva si spun ca e xenon :p

 

nu ai idee cati sunt :turned: si nu iti dai seama, sau sa nu zicem d astia cu folie p parbriz s zicem d cei cu folie 100% pe fata ei nu prezinta un risc pt noi? in special noaptea?

nnuuu . eu am folie pe fata de 75% lumar si din contra nu ma orbeste unul cu xenoane de 12000 in oglinda si apreciez mai bine unde e in spatele meu.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea inteleg isteria asta (intalnita foarte des, din pacate, la romani) cu upgrade-ul la xenon. Care e smecheria pana la urma?!

Daca nu ai avut bani de o masina mai dotata, asta este. Oricum nu se dubleaza vizibilitatea noaptea cu xenon.

Pe faruri normale daca pui niste becuri de calitate superioara, ai o lumina foarte buna, insa cu conditia sa fie si farurile intr-o stare buna si reglate bine.

sincer am xenon de 6000k pe scurta lunga si proiectoare, dar nu pt aspect , doar pt faptul ca drumurile in romania sunt pline de caini, carute , gropi cat casa si decat sa ma omor pe mine si pe altii mai bine suportam luminile de xenon. pt ca si cel care vin din fata vede din timp de la farurile mele si daca schimbam faza din timp , eu o schimb si la 1 km cand imi vine din fata cineva. stiu ca lunga il rupe :(( , si imi cer mii de scuzee dar nu eu sunt pericolul :((

Edited by p3tric
Link to comment
Share on other sites

Halogenele invechite si sticlele de far matuite nu se compenseaza cu becuri cu xenon pe toate fazele + proiectoare si cu siguranta nu prin utilizarea proiectoarelor daca nu e ceata.

 

Asta cu te vede mai bine cel care vine e un motiv slab. Daca BMW nu a dotat masina cu atatea becuri cu xenon, crezi ca de prost nu a facut-o?

 

Eu nu am xenon pe masina,nici nu ii simt lipsa si nici nu folosesc proiectoarele daca nu e ceata deasa. Asa ca lasa-ne cu o faci spre binele nostru, ca din 2 rele alegi raul cel mai mic.

 

In momentul in care vad stele verzi si pup santul o sa fie doar din cauza xenoanelor folosite necorespunzator si a farurilor dereglate.

Link to comment
Share on other sites

am xenon de 6000k pe scurta lunga si proiectoare

 

Pe mine nu m-a ajutat niciunul din sens opus care avea xenon din china! Inca din contra, imi reducea foarte mult mie vizibilitatea.

Sper ca esti constient ca din 5 participanti la trafic 4 te injura?!

Eu am acum faruri normale si lumineaza foarte bine si mai sunt lasate si pe pozitia 3!

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-a ajutat niciunul din sens opus care avea xenon din china! Inca din contra, imi reducea foarte mult mie vizibilitatea.

Sper ca esti constient ca din 5 participanti la trafic 4 te injura?!

Eu am acum faruri normale si lumineaza foarte bine si mai sunt lasate si pe pozitia 3!

:( sunt constient. oricum mi s-a ars xenonul pe stanga faza scurta. ma gandesc sa trec inapoi la normale. parca luminau destul de bine. xenoanele cand obosesc nu mai lumineaza defel :(( vad foarte aproape :(

 

Halogenele invechite si sticlele de far matuite nu se compenseaza cu becuri cu xenon pe toate fazele + proiectoare si cu siguranta nu prin utilizarea proiectoarelor daca nu e ceata.

 

Asta cu te vede mai bine cel care vine e un motiv slab. Daca BMW nu a dotat masina cu atatea becuri cu xenon, crezi ca de prost nu a facut-o?

 

Eu nu am xenon pe masina,nici nu ii simt lipsa si nici nu folosesc proiectoarele daca nu e ceata deasa. Asa ca lasa-ne cu o faci spre binele nostru, ca din 2 rele alegi raul cel mai mic.

 

In momentul in care vad stele verzi si pup santul o sa fie doar din cauza xenoanelor folosite necorespunzator si a farurilor dereglate.

am spus ca am in proiectoare. nu ca merg cu ele cand nu este ceata sau ploaie. nu riscc :p. ma opreste politia si ma ia si de folie si de toate . incerc sa nu le dau motiv clar :p

Link to comment
Share on other sites

ASA TREBUIA SA FAC EU DE LA INCEPUT :((

 

Sunt de la Philips cateva alternative (Xtreme Vision de exemmplu), sunt scumpe fata de cele obisnuite dar sunt 2 avantaje:

1. esti in legalitate

2. daca se arde un bec si ai o luna mai proasta, poti reveni la becuri standard o perioada fara nici o manareala.

 

Exemple de preturi aici .

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

atata timp cat iti tii masina curata , pe oras nu e indispensabila. Si sa dai banii pe un rezervor suplimentar, furtunase, ornamente, motoras....

Ba chiar este foarte utila instalatia de spalat faruri... cand ploua sau e mazga dinaia pe jos ai mai mereu farurile curate si nici nu se matuiesc sticlele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba chiar este foarte utila instalatia de spalat faruri... cand ploua sau e mazga dinaia pe jos ai mai mereu farurile curate si nici nu se matuiesc sticlele

 

+ ca daca faci itp pe bune poti sa ai tu retrofit cu lupe atata timp cat se vad ballasturile si in talon nu este omologata instalatia xenon nu treci...repet: doar daca il faci pe bune. cam greu totusi sa omologhezi fara instalatia de spalat faruri...eu am avut pe un bmw si pe un opel instalatie de spalat faruri fara sa am xenon si chit ca masina era murdara farurile mereu erau ok :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.