Jump to content

BMW E9x - Retrofit OEM Soft Close


Recommended Posts

Dupa cum stiti probabil BMW nu ofera optiunea Soft Close la portiere pentru Seria 3 (E9x). Cu toate acestea astazi am terminat cu success un astfel de retrofit pe masina personala E93, folosind doar compenente originale BMW.

Pot spune ca instalarea are un grad mediu de dificultate, necesita aproximativ 4 ore, iar functionarea este 100% identica cu cea de pe modelele care vin echipate din fabrica cu aceasta optiune.

 

Mai jos este un film postat de mine pe Youtube cu aceasta optiune functionala.

 

Link to comment
Share on other sites

Scuze, nu mai e PRIVATE

 

@fane320d : pretul e mai putin important. singurele piese necesare sunt incuietorile de usi varianta soft close de la un F10, care sunt compatibile cu seria 3 (E9x).Le poti lua noi sau SH, ai nevoie de 2 sau de 4 functie de ce Seria 3 ai.E un retrofit care se poate face lejer cu maxim 500 euro si ceva munca.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

 

 

Mai jos este un film postat de mine pe Youtube cu aceasta optiune functionala.

 

 

Man,mi se pare ceva suspect .Cred ca in momentul in care lasai usa sa "curga" ,in realitate o impingeai jos la nivelul pragului ,cu piciorul,ca sa para ca se trage singura .Astfel se explica de ce e filmata doar partea de sus a usii.Maine fac si eu o filmare identica la o Lada 1500 :Devil:

ps

clar,era o gluma ,sper ca nu am ofensat de niciun fel

Link to comment
Share on other sites

@inside : Nu stiu la ce joc te referi, probabil te induce in eroare faptul ca la mine masina fiind cabrio, dupa ce se inchide portiera se ridica geamul cativa mm ca sa intre in cheder. Asta e o functie standard la cabrio. Recunosc, calitatea filmarii e slaba ca am facut-o in viteza cu telefonul.

 

@lym : este complet electric, practic se inlocuieste yala, cea cu soft close are un motor electric atasat care actioneaza yala prin intermediul unui cablu bowden. vezi poza atasata, in partea de jos e motorul. este loc la greu in portiera sa il fixezi, doar ca tre sa dai 3 gauri si sa ai grija sa nu il pui pe traictoria geamului.

 

@calin SL : ai dreptate, impingeam cu piciorul ca nu mai aveam baterie la masina.

 

@scufi : nici macar pe F30 NU s-a pus soft close. Sa imi dai tu codul de piesa de la yala SCA pentru E9x sau F30 si iti dau eu un carton de bere.

 

 

@lym 2 : daca vii maine la intalnire iti explic cum merge.

 

 

 

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

foarte misto retrofit-ul, bravo :thumbsup: ! Eu credeam la fel, ca este cumva hidraulic/vacuumatic sistemul, dar cred ca doar la S-klasse este asa intrucat am vazut tijele de la telescopul care trage usa...felicitari, chiar e optiune extrem de rara pe seria 3, acum o sa-i de gandit lui Calin de la Arad desrpre care credeam ca are tot se poate pe un E90, la cate a tot adaugat :)
Link to comment
Share on other sites

Da... 800 de euro pentru 4 usi. :nea:

Si nu merg decat de E60 sau F10. De E65 sau alte modele (care sunt mai ieftine) nu se pot monta pe E60.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.