Jump to content

Fum albastrui din cand in cand la e46 320D


Recommended Posts

Fum albastru am patit si eu, turbina baga ulei in camera de ardere, Urmareste atunci cand da cu fum daca ramane turat motorul. Am schimbat eu si filtru epurator si nicio schimbare, turbina se daduse pe ulei... am fost la service mi-a verificat si reconditionat turbina si acum merge fara probleme.
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu probleme cu fumul albastru am fost la un 2 service unu ca e egr unu ca e turbina, cand colo era spart furtunul de vaccum care mergea de la pompa la restul componentelor le-am schimbat pe toate(furtunele de cauciuc inbracate in textile 3.5x2),totul e ok Edited by Killall
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu probleme cu fumul albastru am fost la un 2 service unu ca e egr unu ca e turbina, cand colo era spart furtunul de vaccum care mergea de la pompa la restul componentelor le-am schimbat pe toate(furtunele de cauciuc inbracate in textile 3.5x2),totul e ok

merci mult colegu ca mi-ai adus aminte de furtunele alea ca si eu le-am vazut inca din germania ca sunt cam tocite unele dar am si uitat de ele si cand le-am mai vazut nu aceam acasa furtune asa mici asa ca nu le-am inlocuit

le voi schimba sapt asta ca tre sa merg la RAR cu masina si mi-e rusine sa merg cu ea asa fumeganda

Link to comment
Share on other sites

azi am avut chef de pierdut vremea asa ca am mi-am urcat BMW-ul pe platforma l-am dus intr-un cartier rezidential privat care inca nu e dat in folosinta dar are toate drumurile terminate si i-am dat in gura

am avut surpriza sa constat ca nu mai scoate fum deci a fost filtrul epurator de vina

insa am am cumparat si doi metri de furtuunase pt vacum si le-am inlocuit cand am adus masina inapoi la atelier

deci maine ii fac programare pt RAR

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
salut! am si eu o problema cu fumul albastru....in primul rand vreau sa spun ca anul trecut cand am schimbat toate filtrele in afara de cel epurator plus schimbat ulei acum cand s-a racit vremea si revenit in tara din italia stand la semafor am vazut ca scoate fum albastru cu un miros mai aparte...si plus ca nici turbina nu o mai simt ca intra, in schimb masina merge ok!!! masina in cauza Bmw e46 fl 2002 116 hp! maine oricum ma duc sa schimb din nou toate consumabilele dar nu stiu de unde ar putea proveni problema cu fumul!!! niste pareri inainte sa ma duc la service ar fi binevenite!!! multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

salut! am si eu o problema cu fumul albastru....in primul rand vreau sa spun ca anul trecut cand am schimbat toate filtrele in afara de cel epurator plus schimbat ulei acum cand s-a racit vremea si revenit in tara din italia stand la semafor am vazut ca scoate fum albastru cu un miros mai aparte...si plus ca nici turbina nu o mai simt ca intra, in schimb masina merge ok!!! masina in cauza Bmw e46 fl 2002 116 hp! maine oricum ma duc sa schimb din nou toate consumabilele dar nu stiu de unde ar putea proveni problema cu fumul!!! niste pareri inainte sa ma duc la service ar fi binevenite!!! multumesc anticipat.

 

eu zic ca la tine e turbo pe duca...cand e filtrul epurator imbacsit,scoate fum albastru doar pana se incalzeste motorul...!

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca la tine e turbo pe duca...cand e filtrul epurator imbacsit,scoate fum albastru doar pana se incalzeste motorul...!

 

totusi nu inteleg de ce cand s-a racit vremea? si problema asta s-a intamplat cu motorul la temp normala. cateodata se pune in cap treapta 1 2 inainte de 2000 rot dupa care trage bine.....precizez ca inca nu am schimbat nici un furtunas care are leg cu turbina, ma gandesc ca poate am vreo unul fisurat sau eu stiu! sper sa nu fie turbina!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.