Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

Cea mai simpla solutie este sa iti cumperi ce iti permite depozitul de la saltea, ca altfel se iasa cu picioarele afara de sub plapuma.

 

Pai sa luam exemplele colegilor de forum, care au cate un 30d inmatriculat pe Bg. Taxa la una pleaca de la 2000eur pana la 5500eur (2003 euro 3). Deci tu esti privat de un drept, chiar daca fizic iti permiti masina (intretinere, consum, poate si impozit). Tot mai bine ramane Bg pt ca idiotii n-o sa aiba ce face.

Link to comment
Share on other sites

E ok cum zici tu, te scapa lejer de legea asta, numai ca tu dpdv legal nu esti proprietarul masinii. Faptul ca ai actele masinii iti da intradevar drept de folosinta insa faptul ca nu apari in talonul masinii sau nu ai o procura notariala, ceva, e ca si cum ai avea-o imprumutata de catre proprietarul din talon. Ceea ce este cat se poate de ok pentru ca (momentan) nu este nimic ilegal in a folosi o masina imprumutata.

Nu m-ar mira insa sa apara o lege si pentru asta, guvernantii nostri sunt pusi pe fapte mari.

 

nu e adevarat, nici in cazul celalt nu esti proprietarul masinii.

Eu am cartea mare, e la mine acasa in sertar, fara de care masina nu se poate instraina.

In plus am semnat un contract de vanzare cumparare intre mine si firma, care e stampilat eetc etc fara data.

Cand vreau sa o vand inmatriculez in alta parte sau orice. cu catea mare si cu o data pusa pe contractul ala sunt in regula..

Avand toate actele astea sunt proprietar..intelegi.. ?

 

Ce idioti sunt astia... In Germania, sau orice alta tara, am inteles ca cele 30 de zile se aplica oricui nu are masina inmatriculata in tara. Adica poti sa fii tu proprietar in acte, daca locuiesti (si) acolo, trebuie inmatriculata.

 

Clar o sa modifice legea din nou (cea mai simpla solutie ramane tot cea pe firma, cu un raport cu firma respectiva).

 

in DE era obligatia platii impozitului anuala si nu a inmatricularii care sunt lucruri diferite... cel putin asa era acu ceva ani.

IAr inmatricularea oricum nu e vreo drama. costa 60 de euro, nu 2000, cu tot cu numere si dureaza 20 -40 de min daca e coada..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai sa luam exemplele colegilor de forum, care au cate un 30d inmatriculat pe Bg. Taxa la una pleaca de la 2000eur pana la 5500eur (2003 euro 3). Deci tu esti privat de un drept, chiar daca fizic iti permiti masina (intretinere, consum, poate si impozit). Tot mai bine ramane Bg pt ca idiotii n-o sa aiba ce face.

 

 

Pardon, la a mea e 6500€ (2001 euro3):thumbsup: :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla solutie este sa iti cumperi ce iti permite depozitul de la saltea, ca altfel se iasa cu picioarele afara de sub plapuma.

 

Lol, adica eu daca imi permit in Germania sa inscriu 530 la 60 euro sau in Bg la 500 in Romania nu ar trebui sa imi permit, dupa logica asta. :wacko:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat, nici in cazul celalt nu esti proprietarul masinii.

Eu am cartea mare, e la mine acasa in sertar, fara de care masina nu se poate instraina.

In plus am semnat un contract de vanzare cumparare intre mine si firma, care e stampilat eetc etc fara data.

Cand vreau sa o vand inmatriculez in alta parte sau orice. cu catea mare si cu o data pusa pe contractul ala sunt in regula..

Avand toate actele astea sunt proprietar..intelegi.. ?

 

 

 

in DE era obligatia platii impozitului anuala si nu a inmatricularii care sunt lucruri diferite... cel putin asa era acu ceva ani.

IAr inmatricularea oricum nu e vreo drama. costa 60 de euro, nu 2000, cu tot cu numere si dureaza 20 -40 de min daca e coada..

 

Ai grija ca am tot auzit in ultimul timp de accidente prin Constanta cu masini pe bg care aveau asigurare , dar in baza contractului de v-c bulgarii au radiat masina si si-au recuperat banii pe asigurare si astia nu mai despagubesc .

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca am tot auzit in ultimul timp de accidente prin Constanta cu masini pe bg care aveau asigurare , dar in baza contractului de v-c bulgarii au radiat masina si si-au recuperat banii pe asigurare si astia nu mai despagubesc .

 

 

Pai asta inseamna ca e teapa din partea bulgarului, adica omul e pus pe fapte...

Uite deasta mi-e cam teama sa inscriu masina pe bg, pt ca am auzit multe cazuri in care bulgarii radiaza masinile iar romanii nici nu stiu ca circula cu masinile radiate...practic comit infractiuni fara voia lor.

Link to comment
Share on other sites

Deci idiotii astia au pus taxa pe motoare mici pe benzina, mica (la fel ca si pana acum). Dar pana mea, nu putem sa ne luam toti motoare de 1.2-1.4, nu corespund cerintelor, si mai ales ca se pun pe masini mici. Ar mai fi Logan de 1.2, destul de generos cu spatiul, dar masina in sine nu merita banii.
Link to comment
Share on other sites

Deci idiotii astia au pus taxa pe motoare mici pe benzina, mica (la fel ca si pana acum). Dar pana mea, nu putem sa ne luam toti motoare de 1.2-1.4, nu corespund cerintelor, si mai ales ca se pun pe masini mici. Ar mai fi Logan de 1.2, destul de generos cu spatiul, dar masina in sine nu merita banii.

 

 

N-am vazut niciodata loganul cu motor de 1.2, dar banuiesc ca tragi de el pana-i scoti pistoanele pe nas, cred ca e cel mai lesinat logan din gama; caroseria mi se pare mult prea grea pt motorul ala,ala e motor de twingo si micra, nu de logan...in fine, scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

N-am vazut niciodata loganul cu motor de 1.2, dar banuiesc ca tragi de el pana-i scoti pistoanele pe nas, cred ca e cel mai lesinat logan din gama

Nu l-ai vazut pe cel de 0.9 ? Consuma mai mult decat 1.5 dci din ce am auzit dar incanta poporul ca sunt taxe mici.

 

Am mai spus-o pe aici, varul meu pentru ca a aratat contractul de vanzare cumparare politistului s-a ales cu dosar penal pe loc.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

Nu l-ai vazut pe cel de 0.9 ? Consuma mai mult decat 1.5 dci din ce am auzit dar incanta poporul ca sunt taxe mici.

 

Am mai spus-o pe aici, varul meu pentru ca a aratat contractul de vanzare cumparare politistului s-a ales cu dosar penal pe loc.

 

Cum vine asta, care contract ĂŽntre cine și cine ?

Link to comment
Share on other sites

Nu l-ai vazut pe cel de 0.9 ? Consuma mai mult decat 1.5 dci din ce am auzit dar incanta poporul ca sunt taxe mici.

 

Am mai spus-o pe aici, varul meu pentru ca a aratat contractul de vanzare cumparare politistului s-a ales cu dosar penal pe loc.

 

 

What???:purple:

 

Pai pt ce?

 

C-V-ul dintre el si bulgar, masina era la prima inmatriculare in BG, deci el era si pe procura si acelasi bulgar pe acte. Faza este ca, CV-ul anuleaza procura, pentru ca in baza CV-ului masina iti este vanduta tie si esti obligat sa o inmatriculezi in RO.

 

 

Si totusi nu inteleg unde-i infractiunea? din cate stiu, trebuia sa-i ia certificatul si placutele pana la rezolvarea cazului.

Link to comment
Share on other sites

C-V-ul dintre el si bulgar, masina era la prima inmatriculare in BG, deci el era si pe procura si acelasi bulgar pe acte. Faza este ca, CV-ul anuleaza procura, pentru ca in baza CV-ului masina iti este vanduta tie si esti obligat sa o inmatriculezi in RO.

 

Am ĂŽnțeles, e logicĂŁ asta...

 

Eu am luat de curând mașinĂŁ pe bg, am luat-o de la prop român care avea procurĂŁ cu bulgarul, eu practic nu am nimic cu bulgarul sau cu românul am ĂŽn schimb toate actele mașinii, asigurare valabilĂŁ și itp fĂŁcut ĂŽn românia pe 2 ani. SĂŁ vĂŁd cum este varianta finalĂŁ a noii legi și eventual voi lua legĂŁtura cu bulgarul pentru o nouĂŁ procurĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

da, da. placutele... cu senzori cu tot sau fara?

 

 

Da da, ia cauta-ma si-n buzunare, vezi ce am?:clover:

 

cu ce-i gresit cuvantul "placute"? eu asa le zic de cand ma stiu, si nu sunt singurul care le numesc astfel.... da' am uitat ca trebuia sa vina dom' profesor corector de limba romana si sa-mi dea peste nas;:hairy: Ia mai cauta si vezi pe unde am mai gresit?:pirate:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.