Jump to content

0-100km ora ar trebui sa prinda un 316i 1.9


zaky2006

Recommended Posts

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

multumesc dar...vreau sa mai zic ceva :blink: timpul asta lam scos in viteza adoua:D deci am tras de ea, am mai incercat inainte pana in a 3-ia si am scos 10.7 si mentionez ca prietena mea avea cronometrul si eu ii spuneam "opreste" deci am mai pierdut cateva sutimi! Deci sa fiu multumit de ursuletul meu din '84
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
salut, am si eu un 316 din 99,o masina foarte bine intretinuta,si nu cred ca un logan se poate compara cu un bmw.apo[ la un 316 cu motor de 1895 e vorba de alt cuplu.al meu te baga in scaun chiar la 105 hp, si personal am mers cu 210 km/h fara sa-i fac vre-o modificare. am condus multe masini teoretic cu mai multi cai dar nu se compara cu un bmw. de exemplu meganul de 115 hp cu motor de 1.6, citroenul C4 1.6, 110 hp nu stau in fata unui 316...
Link to comment
Share on other sites

. Plus ca peste limita din talon fara modificari la motor nu se poate.

302251[/snapback]

Se poate cum sa nu se poata .

Ex: la loganul de la munca in talon e trecut 147 si am mers cu 160 si nu era chiar max. adica mai aveam 1km/h :blink:

Edited by bogdankirk
Link to comment
Share on other sites

Se poate cum sa nu se poata .

Ex: la loganul de la munca in talon e trecut 147 si am mers cu 160 si nu era chiar max. adica mai aveam 1km/h :blink:

302309[/snapback]

 

Deci daca pe bord scrie 160, atunci aia e, nu? Bordul e referinta absoluta in ziua de azi...

 

 

Uite aici un Oltcit care merge cu peste 180 km/h. Ca si Loganul tau de la firma, n-am nicio indoiala. Fapt filmat, deci demonstrat fara drept de apel.

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care nu ai incredere in vitezometrul de bord poti sa ii faci i calibrare simpla pe autostrada, cronomtrand in cat timp parcurgi o anumita distanta. Foloaind o formula elementara de fizica si tabla inmultirii invatata in clasa a 2a iti poti da seama cu o precizie destul de mare care este marja de eroare a vitezometrului.(pe durata cronometrarii trebuie mentinuta viteza constanta).

Spor la treaba.

Si plus daca sti ca in treapta a 5a de viteza la 3000 de rpm ai sa zic 100 de km la ora , cu un calcul simplu poti vedea ca daca la 6000 de rpm iti arata altceva decat 200 de km la ora vitezometrul tau da rateuri!

Edited by bogdankirk
Link to comment
Share on other sites

Si plus daca sti ca in treapta a 5a de viteza la 3000 de rpm ai sa zic 100 de km la ora , cu  un calcul simplu poti vedea ca daca la 6000 de rpm iti arata altceva decat 200 de km la ora vitezometrul tau da rateuri!

302440[/snapback]

 

si ce te face sa crezi ca ajunge in treapta a 5-a la turatia maxima?

 

de ex a mea ia 220/7000rpm in a 4-a si in a 5-a ia 230 la ~5500rpm, care este si viteza maxima..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.