Jump to content

O noua taxa pentru soferi


Catalin BMW

Recommended Posts

Astia s-au pus rau de tot pe soferii din romania, se pare ca mai vor o taxa si pentru circuatia pe autostrazi. Taxa de drum in benzina,taxa de poluare,rovigneta,acum taxa pt autostrazi,impozite,accize in carburanti, alte taxe de tot felul...ma intreb, pana unde se va ajunge? http://stirileprotv.ro/stiri/social/taxa-pe-autostrada-solutia-este-comparata-de-autoritati-cu-primii-pasi-ai-omului-pe-luna.html
Link to comment
Share on other sites

Sa le plateasca ma-sa din banii de pe centura.

 

In fiecare weekend imi rup masina pe A2, partea pana la Fundulea e de-a dreptul horror, zici ca e ploaie de meteoriti. A1 e la fel. La poduri daca ai viteza risti sa iesi cu capul prin plafon. Nu-i nimic, mergem prin sate si le aratam degetul.

 

http://www.digi24.ro/stire/Au-aparut-gropi-si-pe-Autostrada-Soarelui_68359

Link to comment
Share on other sites

Stai sa vezi cand vor pune "Congestion Charge" ca in Londra, sa platim cine stie cat ca sa mergem pe cal victoriei, magheru, sau bulevardul unirii :) Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Stai sa vezi cand o-r pune "Congestion Charge" ca in Londra, sa platim cine stie cat ca sa mergem pe cal victoriei, magheru, sau bulevardul unirii :)

 

 

Pai in marile orase ale statelor din vest, de mult timp au limitat traficul in zonele centrale, mare ti-o fi mirarea sa vezi niste automate amplasate prin strazile din centrul capitalei, care emit bilete pt accesul in zona respectiva? Stai sa mai plece vreun baistruc (a se citi "politician" sau "diplomat":pirate: ) prin vest si sa vada lucrul asta cu limitarile in zonele centrale, ca imediat sare "proiectul de lege" sau "ordonata de urgenta"...:twitch:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

In principiu e simplu , au spus ca nu-si mai permit sa plateasca nici intretinerea autostrazilor .Deszaperire 5 mil E , reparatii , marcaje si alte acareturi . Daca ei platesc pensii din taxa de timbru si alte balarii ....mai baga in buzunar si aia e . Si din ce am inteles e vb de contructia de noi autostrazi care sa fie in totalitate private . Cine dracu s-ar baga totusi sa bage cateva miliarde in infrastructura romaniei . Nu ar fi chiar ceva rau si in Italia m-a costat 30 E nu stiu cati km de autostrada in schimb erau perfecte , luminate noaptea samd . Calitatea costa si s-ar putea sa vedem si un pret real pt autostrazi totusi .
Link to comment
Share on other sites

taxa pe aer respirat cand intra in vigoare?

 

pe 15 martie taxa de timbru ii zice. dar nu e neaparat taa pe aer, e taxa pe caliteatea aerului :D

 

asta e nu avem bani de nimica, debeaga vrem sa ne comparam cu altii, la noi inca se sta cu buda in curte si vrem autostrazi, vai de curu nostru

Link to comment
Share on other sites

Care autostrazi, myxule ? Asta e problema, ca daca am avea autostrazi si nu am avea taxa de drum in carburanti, rovinieta etc etc, nu ar zice nimeni nimic si ar fi ok sa platesti ca sa mergi pe drumuri bune si rapide !
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu la stiri acum asta cu metroul, incredibil. Macar daca s-ar vedea unde de duc banii aia, dar cand platesti roviniete si faci jaloane pe drum cum sa fii de acord?

 

pana la urma trebuie sa le multumim, nu? avem si noi circuite cum au altii... :))))) printre gropi

Link to comment
Share on other sites

deci...rovinieta o plateai ptr o perioada de timp in care puteai merge cati km vroia pl ta, acum va trebui sa platesti la km. <_< si cum va sti militia pana unde ai platit? sau vom plati si rovinieta (ptr a1, a2 si centura sud) si taxa asta? si daca platesti sa zicem, si apoi faci slalom printre gropi, poti sa-i dai in judecata?!

 

sau mai bine zis, putem sa ne bagam pl n ma-sa si-n toata familia lui de basit ca s-a ajuns si asta, CA ROMANIA N-A AJUNS PE LUNA!!! Are cratere aici. "Este un pas foarte mic, dar un pas foarte urias pentru Romania"

 

A, ptr A2 am vazut ca vreo 300 si ceva de mil au venit de la Banca europeana de investitii plus Comisia Europeana, restul pana la 400 a dat statul. Iar astia nu au bani de intretinere?!!! Pai normal in plm, daca numai aia ptr deszapezire isi iau grosul de 3 ori cat face.

 

Si parca am auzit ca programele de finantare de la UE ptr infrastructura sunt oprite, ca cica a mancat si gura unora prea mult si s-au spart banii aiurea. Dar ei vor taxa pe o SOSEA CU 2 BENZI PE SENS, facuta de Ceasca.... :pinch:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

deci...rovinieta o plateai ptr o perioada de timp in care puteai merge cati km vroia pl ta, acum va trebui sa platesti la km. dry.gif si cum va sti militia pana unde ai platit? sau vom plati si rovinieta (ptr a1, a2 si centura sud) si taxa asta? si daca platesti sa zicem, si apoi faci slalom printre gropi, poti sa-i dai in judecata?!

 

sau mai bine zis, putem sa ne bagam pl n ma-sa si-n toata familia lui de basit ca s-a ajuns si asta, CA ROMANIA N-A AJUNS PE LUNA!!! Are cratere aici. "Este un pas foarte mic, dar un pas foarte urias pentru Romania"

 

A, ptr A2 am vazut ca vreo 300 si ceva de mil au venit de la Banca europeana de investitii plus Comisia Europeana, restul pana la 400 a dat statul. Iar astia nu au bani de intretinere?!!! Pai normal in plm, daca numai aia ptr deszapezire isi iau grosul de 3 ori cat face.

 

Si parca am auzit ca programele de finantare de la UE ptr infrastructura sunt oprite, ca cica a mancat si gura unora prea mult si s-au spart banii aiurea. Dar ei vor taxa pe o SOSEA CU 2 BENZI PE SENS, facuta de Ceasca.... :pinch:

Pai se vor face "cazele" la fiecare iesire/intrare de pe/pe autostrada, la fel ca in it,fr,etc, iar sistemul de monitorizare va sti de unde ai intrat si unde ai iesit si in functie de km parcursi se va face calculul cat ai de platit. Simplu.:rolleyes:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai ai dat raspunsul

30.000 masini pe zi a cativa euro de la fiecare.......ne-a bagat ca sunt doar 30.000 pe an, deci nu e nici o magarie, nu se aduna nici de-o ciorba...

si cand colo fabrica de bani pentru pinguini

si pe urma cand se aduna de o ciorba facem o licitatie cu bataie, facem o mapa frumoasa, luam miliardele si spunem ca nu avem fonduri suficiente sa continuam ce am inceput si uite asa ne-o luam in bot

da se gasesc cativa latrai cu carute sa zica ca asa trebuie sa plateasca cine se plimba pe autostrada si gata

Link to comment
Share on other sites

legat de sistemul de taxare il vor lega sigur de infrastructura facuta de Rovigneta daca taxarea o va face statul roman si va fi o "RVIGNETA 2"

si daca o vor face privatii at ne putem astepta la bariere pe portiunile unde autostrazile vor fi facute in parteneriat

 

oricum nu trebuie sa ne agitam pt ca inca vreo 5 ani tot nu vom avea autostrazi ci doar farmituri de autostrazi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.