Jump to content

Parere achizitie bmw


Adrian 320

Recommended Posts

In legatura cu numarul,baiatul m-a asigurat acum ca scoate adeverinta precum ca a platit taxa.Cat despre TVA spune sa facturam masina la 3000 RON ca sa platesc masina atat cat cere pe ea....sau pot face factura normala dar eu trebuie sa platesc TVA-ul ca cumparator.... :unsure:
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu numarul,baiatul m-a asigurat acum ca scoate adeverinta precum ca a platit taxa.Cat despre TVA spune sa facturam masina la 3000 RON ca sa platesc masina atat cat cere pe ea....sau pot face factura normala dar eu trebuie sa platesc TVA-ul ca cumparator.... :unsure:

ATENTI!!!Masina care este pe firma nu as cumpara-o.Daca firma are datorii la ANAF si se atrage raspunderea pentru acele datori si se instituie proprire pe bunurile firmei orice tranzactie facuta cu o vechime de pana in 3 ani este anulata,si in acest fel te poti trezi ca vine fiscul si iti ridica masina,desi tu ai fost de buna credinta atunci cand ai cumparat masina.Daca acum firma nu are datorii,stii tu ce o sa fie in urmatorii 3 ani cu firma???Daca intra in faliment si se dovedeste ca administratorul a dus firma cu rea credinta spre faliment ,atunci toate tranzactiile firmei cu 3 ani in urma sunt anulate,deci vin si iti ridica masina.ATENTIE!!!

Edited by botosanibmw
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce-ti arata in bord este consumul mixt, adica o medie la km parcursi atat in oras(consum mare) cat si in afara(consumul mic). La final va rezulta o medie a celor doua! Daca vrei sa vezi consumul indicat fie resetezi consumul mediu atunci cand mergi in oras fie pui pe Trip computer!

 

 

Repet: nu incercati sa va mai mintiti frumos :p

 

 

Deci in prezent am 325i e46 si in ultimele luni 90% din km i-am facut in oras,in mare parte casa_servici si retur,pe un traseu mai periferic al orasului si mai liber cat de cat si cu consum afisat in bord de 13%.

Link to comment
Share on other sites

Deci in prezent am 325i e46 si in ultimele luni 90% din km i-am facut in oras,in mare parte casa_servici si retur,pe un traseu mai periferic al orasului si mai liber cat de cat si cu consum afisat in bord de 13%.

SAlut!Cel mai bun mod de a afla consumul cat de cat exact al masinii este sa faci plinul,sa mergi 100km si apoi iarasi plin,asa poti sti cat consuma agregatul.Ce arata in bord nu este decat o medie si nu este prea exact,arata cu cel putin 1litru mai putin pe computer bord.

Link to comment
Share on other sites

SAlut!Cel mai bun mod de a afla consumul cat de cat exact al masinii este sa faci plinul,sa mergi 100km si apoi iarasi plin,asa poti sti cat consuma agregatul.Ce arata in bord nu este decat o medie si nu este prea exact,arata cu cel putin 1litru mai putin pe computer bord.

 

Stiu de metoda asta concreta pt. a afla consumul dar din moment ce fac putini km cu masina, deocamdata chiar nu ma intereseaza cat consuma.Important pt. mine e sa fie fiabila masina;pt. mine la capitolul asta e relevant daca o masina e economica sau nu.

Link to comment
Share on other sites

S-a scris mai sus ca sa fii atent la placutele de inmatriculare ca-s cu STEAGUL RO si nu cu STEAGUL UE ..pai bai ala care-ai scris,.... si daca nenea ala o mai fi avut o masina si si-a pastrat numerele?? Aaaa ce zici ...? asta ar inseamna tot ce-ai debitat tu acolo de taxa etc e fix in +.

Scrieti si voi asa sfaturi sa va aflati in treaba. BRAVOS !

Uite si ptr initiatorul topicului un sfat : nu-ti lua e46, ca e deja vechi e90-ul acu...daca ma intelegi. Efort financiar nu ar fi major. Gandeste-te la revanzare !! Sau la muzeu !! (hai programul RABLA sa zic ). Cum consideri tu mai bine !

Uite 2 exemple : - primu e Touring ce-i drept : http://www.autovit.ro/bmw-320-C27977139.html 6500euro

- al 2 lea e Sedan : http://www.autovit.ro/bmw-320-C28182093.html 7400euro

Tehnic / optic - mult peste e46 (parerea mea)

Edited by dorinacke
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca alea doua masini de mai sus sunt gaura neagra nu ? Probabil intra in aceiasi categorie cu e46 la 3500 euro .Pot sa banui ca un diesel de 2005 ,adus din germania probabil, are deja bine de tot peste 300.000km si nici una nu pare ingrijita in exces .

Cati bani poate sa piarda la o masina de 6000 la revanzare 2-3000 maxim si asta in 3 ani probabil .

Link to comment
Share on other sites

S-a scris mai sus ca sa fii atent la placutele de inmatriculare ca-s cu STEAGUL RO si nu cu STEAGUL UE ..pai bai ala care-ai scris,.... si daca nenea ala o mai fi avut o masina si si-a pastrat numerele?? Aaaa ce zici ...? asta ar inseamna tot ce-ai debitat tu acolo de taxa etc e fix in +.

Scrieti si voi asa sfaturi sa va aflati in treaba. BRAVOS !

Nu inteleg de unde iti faci tu atatea probleme. Daca ai fi citit cu atentie ce am scris, am scris ca in general si ca nu este deloc o regula. Doar i-am zis sa verifice cu atentie, mare lucru.

 

Sincer si mie mi se pare scump acel e46, ala cu autototal. Mai ales ca la vechimea asta un pret mai mare nu garanteaza niciodata ca masina e si in stare mai buna decat una la pretul pietei. Cu siguranta si intre cele ieftine (~4500 un fl benzina eu atat vad un pret corect pt un fl fara dotari multe) sunt si masini ok dar care proprietarii chiar vor sa le vanda si de aia lasa la pret. Daca o bagi la ~6000 un fl din 2002 atunci bagi mai mult anuntul sa te aflii in treaba si nu sa vinzi cu adevarat masina.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

S-a scris mai sus ca sa fii atent la placutele de inmatriculare ca-s cu STEAGUL RO si nu cu STEAGUL UE ..pai bai ala care-ai scris,.... si daca nenea ala o mai fi avut o masina si si-a pastrat numerele?? Aaaa ce zici ...? asta ar inseamna tot ce-ai debitat tu acolo de taxa etc e fix in +.

Scrieti si voi asa sfaturi sa va aflati in treaba. BRAVOS !

Uite si ptr initiatorul topicului un sfat : nu-ti lua e46, ca e deja vechi e90-ul acu...daca ma intelegi. Efort financiar nu ar fi major. Gandeste-te la revanzare !! Sau la muzeu !! (hai programul RABLA sa zic ). Cum consideri tu mai bine !

Uite 2 exemple : - primu e Touring ce-i drept : http://www.autovit.ro/bmw-320-C27977139.html 6500euro

- al 2 lea e Sedan : http://www.autovit.ro/bmw-320-C28182093.html 7400euro

Tehnic / optic - mult peste e46 (parerea mea)

 

Si eu as merge pe e90, mai ales ca nu cautai un e46 la 3500. Un diesel in ciuda croncanitui care la bmw e ok si nu e tractor ca la VAG, se conduce si mai elegant, cuplu mare disponibil la turatii mici. In ultimii 10 ani am avut multe diesel alergate la care nu am umblat la motoare-turbine. Acum am bezina pt ca am cu turbo, cuplu mare consum mic ;), asta e idealul.

Pt ca nu ai avut bmw, si nu cunosti in realitate masinile te sfatuiesc sa vi la intalniri si sa mergi si cu e46 si e90 d/b.

Eu personal iubesc suspensiile sport, foarte rigide. E adevarat ca drumurile noastre nu sunt tocmai bune, dar la un drum lung te unge pe suflet. Asa ca nu te grabi, plimbate cu mai multe si pe urma trage linie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.