Jump to content

tapiserie scaun


extazy

Recommended Posts

salut,nu as vrea sa te descurajez dar este destul de complicat de demontat tapiteria mai ales daca nu ai mai facut pana acum asa ceva,prietena mea fiind tapitiera deci de meserie cum se spune m-am incumetat sa reconditionez si eu niste scaune sport care aratat jalnic luate in prealabil dupa o masina din dezmembrari.Ce pot sa-ti spun ca sunt prinse prin niste cleme ca sa zic asa ceva care sunt foarte greu de desprins pentru ca ele in prealabil sunt prinse cu un pistol special ,de dispera ce sa mai ,mi-a luat vreo 4-5 ore ca sa demontez unul,dupa aceea la montat incepe distractia ,este o ordine care trebuie respectata la prinderea acelor zise cleme,pentru ca nu o sa le mai poti pune la loc eu am folosit fasete mici,imi pare rau ca am sters pozele din aparat ca sa-ti arat cum aratau scaunele mele inainte si dupa
Link to comment
Share on other sites

Masina din semnatura, e36 325i din 92 , si este vorba de scaunul soferului , spatarul este oc dar partea de sezut este rupta de tot, adica e mai mult burete decat panza, era foarte coapta, a batut soarele foarte mult pe partea respectiva banuiesc.
Link to comment
Share on other sites

Masina din semnatura, e36 325i din 92 , si este vorba de scaunul soferului , spatarul este oc dar partea de sezut este rupta de tot, adica e mai mult burete decat panza, era foarte coapta, a batut soarele foarte mult pe partea respectiva banuiesc.

Nu știu cum este la e36, dar la e39/e38 este foarte simplu, acum 2 sĂŁptĂŁmâni am schimbat tapiseria de piele de pe 4 scaune, este destul de simplu dar ai și ceva de muncĂŁ. DĂŁ scaunul jos și vei vedea cĂŁ nu este foarte greu, nu știu la e36 dar la e39 tapiseria vine ca piesĂŁ de schimb dacĂŁ se deterioreazĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Nu știu cum este la e36, dar la e39/e38 este foarte simplu, acum 2 sĂŁptĂŁmâni am schimbat tapiseria de piele de pe 4 scaune, este destul de simplu dar ai și ceva de muncĂŁ. DĂŁ scaunul jos și vei vedea cĂŁ nu este foarte greu, nu știu la e36 dar la e39 tapiseria vine ca piesĂŁ de schimb dacĂŁ se deterioreazĂŁ.

 

acum asa zic si eu care am mai facut asa ceva ,dar unul care nu a mai desfacut in viata lui nu este chiar asa de simplu,apropo se desfaceau repede clemele acelea la tine???

Link to comment
Share on other sites

Mai la mine in lipsa materialului , se vad clar acele baghete de metal indoite la capete, si se vad si acele ineluse de care ziceai ca sunt sudate cu arc electric , dar la mine sunt pur si simplu indoite ,nu sunt sudate! ma intereseaza in special cum se demonteaza partea aceeia din spate (de plastic) de la spatar!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Asa este , un pic cam pretentioasa......sper insa sa nu se murdareasca fooooarte repede..:pardon:

 

spatarul

 

spatarul

 

Se vede foarte clar buretele ,clemele , locasul in care se impreuneaza celemele , materialul pe fata si pe dos si baghetele care intra in pliurile materialului. O sa mai pun niste poze dupa ce o sa fie gata inlocuit materialul si in timpul procesului de montare inclusiv dupa finalizare .

post-34247-0-81589400-1365879917_thumb.jpg

post-34247-0-33573400-1365879939_thumb.jpg

post-34247-0-22543600-1365879966_thumb.jpg

post-34247-0-69263500-1365879986_thumb.jpg

post-34247-0-86660300-1365880114_thumb.jpg

post-34247-0-39577800-1365880128_thumb.jpg

post-34247-0-05801800-1365880144_thumb.jpg

Edited by extazy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.