Jump to content

Intrebari jante si anvelope


Paleonte

Recommended Posts

Salut,

 

Pe mine aproape ca m-a respins la autentificare Rar (m-a rechemat "inginerul" cu actele traduse ca nu intelege), pentru ca pe jante scrie in loc de 8J, 8JJ.

 

Am cautat pe net sa gasesc diferente, sa vad care e problema, poate imi explica cineva.

Ai pe masina jante a caror buza iese cu mult peste cauciuc si care (janta propriuzisa)este mai lata decat cauciucul(supratata de contact cu drumul)?

Genul asta?

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

j si jj-urile pomenite de tine=(citez)Profilul jantei. J, JJ, K, JK, B, P,D sunt litere care sunt atasate la cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au "J", un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4x4 au de multe ori jante cu profil "JJ".

Inginerul a considerat ca rotile tale sunt mult mai late dacat prevede constructorul.

Vezi in cartea masinii ce roti sunt trecut si apoi compara cu ce ai tu pe masina.

Link to comment
Share on other sites

j si jj-urile pomenite de tine=(citez)Profilul jantei. J, JJ, K, JK, B, P,D sunt litere care sunt atasate la cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au "J", un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4x4 au de multe ori jante cu profil "JJ".

Inginerul a considerat ca rotile tale sunt mult mai late dacat prevede constructorul.

Vezi in cartea masinii ce roti sunt trecut si apoi compara cu ce ai tu pe masina.

 

Pai in brief scrie 8J simplu, dar nu m-am gandit sa ma uit vreodata de cand o am si pe spite. O sa ma uit azi cu o oglinda. Dar de late nu mi se par cu mult fata de altele cu 8J, sau?

 

Mersi.

 

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Am si eu o nelamurire referitoare la anvelope, pt cei care s-au confruntat sau se confrunta cu aceasta problema si anume : in cartea masinii am omologate 2 dimensiuni 205/55 R16 si 225/45 R17, iar pe talon nu este precizat nimic referitor la anvelope. Intrebarea mea este ( si aici cer sfaturi/lamuriri/pareri), ce anvelope sa pun? Pot pune pe 15, fara sa am probleme de nici un fel sau sa pastrez indicatiile din carte ( chiar daca in talon nu este precizat nimic ) ? Voi cum stati la acest capitol? Ce-mi recomandati? Ce zice-ti?
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Stie cineva ceva despre anvlopele de iarna Michelin Pilot Alpin PA4? Sunt ok?

 

Merci.

 

Sunt primele in multe topuri de anvelope de iarna. Sunt super bune!

Dar vezi ca cele mai mici anvelope sunt 225/40R18 92 V si ajung pana la 295/30R20 97 V

 

 

WEAR-LIFE:8

FUEL EFFICIENCY:8

HANDLING:10

ICE TRACTION:10

SNOW TRACTION:8

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Am si eu o nelamurire referitoare la anvelope, pt cei care s-au confruntat sau se confrunta cu aceasta problema si anume : in cartea masinii am omologate 2 dimensiuni 205/55 R16 si 225/45 R17, iar pe talon nu este precizat nimic referitor la anvelope. Intrebarea mea este ( si aici cer sfaturi/lamuriri/pareri), ce anvelope sa pun? Pot pune pe 15, fara sa am probleme de nici un fel sau sa pastrez indicatiile din carte ( chiar daca in talon nu este precizat nimic ) ? Voi cum stati la acest capitol? Ce-mi recomandati? Ce zice-ti?

 

Salut

 

Si eu am aceeasi masina si am pus 205/55/r16 fara probleme.

Nu o sa ai probleme cu politia daca pui pe 16.

Eu pe 17 nu am in carte. Cea mai mare este 225/50R16.

 

Dar la vara chiar daca nu am in carte tot o sa-mi cumpar niste jante pe 17. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Salutare. As vrea sa imi schimb anvelopele si m-am gandit sa merg pe ceva mai mari, dar tot pe 16". Am un e91 din 2009 (facelift), echipat cu 205/55r16. Ma gandeam sa pun 225/55/r16 sau 225/60/r16. Intrebarea e simpla: se potrivesc ok pe jantele mele 7J, fara sa atinga pe nicaieri (arc, amortizor) etc.. Aveti cunostinte de asa ceva? Eu cred ca m-ar ajuta un balon mai mare...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.