Jump to content

Semering vibrochen


Recommended Posts

Imi spuneti si mie cam cat costa si cum se schimba un semering la vibrochen partea din fatza la fulie ?

 

Mi s`a rupt recent cureau dela alternator si mi s`a infasurat in jurul fuliei de la vibrochen , dupa ce am schimbat cureaua curge ulei pe la semering , si nu o picatura , ca la robinet , Ce s`a intamplat

 

PLS HELP :blink:

Edited by 11COD
Link to comment
Share on other sites

Pentru a avea acces, tb. sa dai radiatorul jos, desfaci surubul care fixeaza fulia si scoti semeringul vechi. Il inlocuiesti cu unul nou, dupa ce ai curatat bine locul.

E preferabil sa fie motorul rece!

 

bafta! :blink:

186652[/snapback]

 

 

Merci am rezolvat . Topicul se poate inchide !

Link to comment
Share on other sites

Pai spune-ne si noua cum ai rezolvat.

186942[/snapback]

 

 

Pai m`a costat 600.000 semeringul si 1. 200.000 manopera .Relativ e simplu , nu trebuie decat sa iti dea fulia de la vibrochen jos iar in spetele fuliei este un capac care protejaza semeringul , desfaci capacu schimbi semeringu si gata .Mai greu este sa desfaci surubul de la fulie si sa dai fulia jos .Munca de vreo ora jumate .Acum totu e ok am schimbat si curea si role

 

3 role si 2 curele

Rola intinzatoare 750 mii

Rola fixa 680 mii

Curea alternator 890 mii

Curea Clima 350

Intinzator clima 690 mii

 

mai e ceva acolo daca mai vreti sa schimbati se numeste amortizor de vibratii

dar nu prea e cazul in jur de 2 mil jumate

 

problema e ca atunci cand umbla cineva acolo sa fie foarte atent la fulia de la vibrochen , are un rol foarte important si e foarte scumpa in jur de 8 mil, asa ca mare atentie la cel care va umbla acolo .

 

Si cam atat . Spar ca e bine ce am zis :)) :blink:

Edited by 11COD
Link to comment
Share on other sites

Pai m`a costat 600.000 semeringul si 1. 200.000 manopera .Relativ e simplu , nu trebuie decat sa iti dea fulia de la vibrochen jos iar in spetele fuliei este un capac care protejaza semeringul , desfaci capacu schimbi semeringu si gata .Mai greu este sa desfaci surubul de la fulie si sa dai fulia jos .Munca de vreo ora jumate .Acum totu e ok am schimbat si curea si role

 

3 role si 2 curele

Rola intinzatoare 750 mii

Rola fixa 680 mii

Curea alternator  890 mii

Curea Clima 350

Intinzator clima  690 mii

 

mai e ceva acolo daca mai vreti sa schimbati se numeste amortizor de vibratii

dar nu prea e cazul in jur de 2 mil jumate

 

problema e ca atunci cand umbla cineva acolo sa fie foarte atent la fulia de la vibrochen , are un rol foarte important si e foarte scumpa in jur de 8 mil, asa ca mare atentie la cel care va umbla acolo .

 

Si cam atat . Spar ca e bine ce am zis :)) :blink:

187892[/snapback]

unde ai facut lucrarea ?,,,cred ca am aceeasi problema imi pierde ulei pe la semeringul ala !:)

Link to comment
Share on other sites

unde ai facut lucrarea ?,,,cred ca am aceeasi problema imi pierde ulei pe la semeringul ala !:blink:

187988[/snapback]

 

 

Sal eu sunt din Valcea si am dus`o la un preten care lucreaza la un service e inginer mecanic .Orcum la bavaria nu mai ajungeam ca imi curgea ulei ca la robinet pe la semering . Am rezolvat repede si bine pt. ca l`am cunoscut pe om .

Daca esti din valcea da`mi un Pm cu numaru tau de telefon si te rezolv ca nu imi e greu .

 

Ceao si bafta

Link to comment
Share on other sites

Sal eu sunt din Valcea si am dus`o la un preten care lucreaza la un service e inginer mecanic .Orcum la bavaria nu mai ajungeam ca imi curgea ulei ca la robinet  pe la semering . Am rezolvat repede si bine pt. ca l`am cunoscut pe om .

Daca esti din valcea da`mi un Pm cu numaru tau de telefon si te rezolv ca nu imi e greu .

 

In prima faza si eu m`am speriat ca nu stiam care e buba , iar daca umbli acolo e indicat sa schimbi tot , role si curele si dupaia ii faci o "baitza " la motor acolo jos ca sa iti iei grija .

 

Ceao si bafta

188075[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.