Jump to content

scartzaituri/paraituri


Calinu

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aceiasi problema am si eu...pocnituri ,scartzaituri la usile din fatza e jenant pt o masina asa reusita dpdv estetic.Am tras eu bine cu urechea si geamurile in frecare cu "nu stiu ce" provoaca zgomotele.am uns cu silicon peste tot in zona geamului,am curatzat gandindu ma ca or fi particule de nisip si to se aud zgomote dar mai incet...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Saluatere, aceasi problema cu chederele de la usi, prostul de mine sa apucat sa dea cu sprei siliconic si sa bibileasca toata masina , iar dupa ce am lustruit-o bine, a doua zi cand sa plec ce sa vezi, scartaituri si paraituri de la chederele de geamuri, am sters chederele azi cu o solutie de sters geamurile pt ca are putin alcohol in ea si credeam ca se mai duce siliconul si face priza mai bine chederul usii pe chederul sasiului dar paraiturile si scartaiturile au ramas :blink: ce e de facut?
Link to comment
Share on other sites

eu va zic cum sa rezolvati pe termen lung.Din cazua ca usile sunt grele se descentreaza etc..deci

1.strangeti suruburile de la usi

2.pe stalp exista agatatoarea unde se prinde(inchide) usa,e prinsa in 2 suruburi stelate(se desfac cu un imbus) dupa care se muta cu un mm(doi dupa caz),inspre interior astfel incat sa inchida usa mai ermetic.Nu f tare ca sa mai putei inchide usa fara sa o trantiti.Succes!

Link to comment
Share on other sites

O solutie mai "romaneasca"...:) cam odata la luna ung chederele cu putin ulei ...orice fel iar dupa le sterg.....zgomotul dispare....ptr o perioada, dupa care trebuie unse din nou....asta e.....traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul

222937[/snapback]

ala de la bunica e bun ?:) :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la reprezentanta BMW si am cumparat....scrie pe el Gummi-Pflege (solutie protectoare ptr cauciuc), a fost 28 RON....am atasat poza

224468[/snapback]

 

Salutare, am luat si eu Spray-ul de la Contempo din Brasov " Dealerul BMW cel mai apropiat ", am dat pe toate chederele si de la usi si de la caroserie, dar de scartait nu am scapat :blink:.

Ce sa fac? Se pare ca singura solutie ar fi CARBAFLO, o sa sun sa vad daca au .........

Edited by andrei_fx
Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un scartait cand pun usor frana masina se lasa f putin pe fata si se aude un scartait care parca ar veni de sub capota, suna a cauciuc pe fier sau ceva e genul asta , nu stiu cum sa explic, se aude incet dar e stresant. Dupa ce nu m-ai pun frana nu se m-ai aude. Si nu e de la placute ca ala il cunosc :blink: Stie cineva de unde vine ?
Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un scartait cand pun usor frana masina se lasa f putin pe fata si se aude un scartait care parca ar veni de sub capota, suna a cauciuc pe fier sau ceva e genul asta , nu stiu cum sa explic, se aude incet dar e stresant. Dupa ce nu m-ai pun frana nu se m-ai aude. Si nu e de la placute ca ala il cunosc :blink: Stie cineva de unde vine ?

229267[/snapback]

o fi vreun brat. si mie imi face la fel si am un mic joc la brat.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.