Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Masina este "beton", jos palaria ! Sa o stapanesti sanatos cat mai mult timp/km fara probleme.

Pacat ca nu avem drumuri pentru astfel de masini...

Multumesc frumos ! Cat despre drumuri.....e loc de mai bine,mult mai bine,insa tot speram si noi !

Link to comment
Share on other sites

E bataie de joc,nici nu vreau sa ma gandesc daca voi fi nevoit sa ma grabesc vreodata si sa nu mai fiu atent pe jos.In fiecare dimineata cand trec peste liniile de tramvai de la Razoare,fac coada dupa mine,dar asta este......

estem casco relax , in caz de urgenta nimic nu mai conteaza oricum . Am avut eu o urgenta pe un traseu pe care merg cu max 20 ..si am supravietuit :))

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu vitezele sta in felul urmator : pe EcoPro,schimba pe la 2000 - 2200 ture,practic,cred ca ajungi in viteza 8 si rulezi cu 80 km/h,cel putin asa am constat eu ; pe Confort,schimba ceva mai sus,incomparabil cu EcoPro,insa nu asa de sus ca si Sport sau Sport+.Daca ai nevoie,chiar daca esti in EcoPro,cand calci acceleratia brusc,ea practic urca cat ai tu nevoie,nu mai tine cont de setarea initiala ( ar fi culmea sa te limiteze in momentul unei depasiri,etc ).
Link to comment
Share on other sites

Cel mai potrivit epitet cred ca este bijuterie :) sa ai parte de ea si sa o stapanesti sanatos

Multumesc ! Adevarul este ca imi place la nebunie,drept dovada ca am deja peste 3000 km in doua saptamani,nu am pierdut nici o ocazie sa bat tara in lung si in lat ( au si fost zilele astea libere,binevenite de altfel ) :frantics:

Mi-am fixat si warning la limita de viteza..... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Nu mai au perii,sunt niste role cu material moale,nu stiu exact compozitia lor.Ma grabeam si nu am avut chef sa mi-o spal singur acasa......insa cand timpul mi-o permite,chiar imi face placere sa o bibilesc :ok:

 

spalatorii dinalea erau si in DE, "textil" le spunea, erau cele mai cautate.

Problema la ele e daca mai si spala chestiile alea, ca in timp se incarca cu ce rahat iese de pe masina si pot deveni abrazive.

Daca vezi ca au role dinalea puse la uscat, de schimb, e semn bun, inseamna ca le mai schimba, daca nu, fugi...mai bine o speli in curte..

Consumul urban e ok, in oras influenteaza mai mult capacitatea cilindrica decat puterea, si sa nu uitam ca are totusi doar 2l, start stop ajuta si ala si cutia in 8 viteze reduce consumul, ia mai putin si decat o manuala..

In rest sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea..

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult baieti pentru cuvintele frumoase ! Incerc sa ma bucur de ea cat pot,macar acum cat este noua. Nu spal decat la OMV Baneasa,nu stiu exact la celelalte cum este.Chiar si azi am incercat sa merg la spalatoria din coltul strazii pe care locuiesc insa era plin si masini la coada,asa ca tot de perii a avut parte ....Oricum,cei care au masina neagra stiu cum este,acum e curata si peste 15 minute e deja pafuita,deci trebuie sa ma detasez de aceste probleme.
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

exact langa spalatoria OMV Baneasa, esti una semi-manuala gen, foarte foarte ok, insa este tot timpul coada. Spala multe masini cu pretentii acolo si lucreaza super ok.

 

Si eu tot la OMV acolo spal masina, nu pierd vreme aiurea, nu trebuie sa iau contact cu spalatori din aia imputiti, dureaza putin, stau in masina si iese acceptabil daca usuca la final si cu microfibra pe unde mai raman dare de la uscator. Jantele nu imi place cum ies, alea ar trebui facute manual.

Link to comment
Share on other sites

iti recomand sa o speli la OMV Self-Wash , nu la perii , te duci frumos in benzinarie iti iei 2-3 jetoane in functie de cat de murdara e masina ( 1 jeton = 3 min ) , daca e incredibil de murdara , prima oara dai pe clatire , dai grosu jos , dupaia dai pe sampon + apa calda dai 2 treceri pe toata masina cu miscari stanga dreapta sus jos , si ultimele 2 minute inapoi pe clatire , dupa care o scoti frumos langa la umbra si o usuci cu 1 - 2 prosoape de microfibra , cred ca pentru seria 3 iti ajunge un prosop

 

http://www.pro-detailing.ro/smartwax-smart-superdryer-prosop-uscare-auto-p-91.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Producatorul spune ca F30 a fost adus la dimensiunile unui E39,deci nu e chiar micuta.... Lipsa de timp ma duce la OMV,stau la casa,deci o pot spala si singur in curte,la fel de bine cum as face-o la self wash !
Link to comment
Share on other sites

am remarcat si eu ca sunt mult mai mari, la fel e si noul X3, e cam cat X5 ala vechi.

cam ciudat avand in vedere ca toti se bat cu caramida in piept cu " eco" " economie de resurse " etc...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic,insa,cel putin spatiul interior este foarte generos,asta m-a si determinat sa aleg F30 in conditiile in care eram setat pe F10 ( nu ca nu imi placea/place enorm )
Link to comment
Share on other sites

Imi comandasem un set de jante de iarna,cele din oferta pentru F30,insa am renuntat la el pe ultima suta de metri....nu imi placeau.Ma gandeam sa imi pun cele de la E90 M Paket - style 194,vreau neaparat 17 pentru iarna si sa fie tot M Paket.Daca aveti alte idei,va rog nu ezitati,insa doar pe 17,altceva chiar nu vreau :thumbsup :iar ca anvelope 225/50 R 17 ( ceva mai inalte decat la E90 )

 

Arata bestial!sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea,felicitari!

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos sa ai parte de ea! Frumoasa ..le bijou.

Multumesc ! Chiar am grija de ea ca de o bijuterie.

 

In alta ordine de idei,azi am fost la Brasov,drumul excelent,masina se comporta exemplar,iar intre Predeal si Brasov,pe acele serpentine,e o placere sa accelerezi.....am mers doar pe SPORT :frantics:

Inca o data tin sa apreciez cutia ZF8, transmisia xDrive si motorul twinturbo !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.