Jump to content

VAND BMW E60 525D


jonnyy_b

Recommended Posts

nu m-ar deranja ca e manuala...chiar imi place sa schimb eu. si nici faza cu xenon si scaune incalzite...exista retrofit, care costa normal, faza e ca nu pot sa vand acum ford-ul meu c-max si sa mai pun si diferenta...tocmai mi-am luat apt si trebuie renovat...

 

ON TOPIC...masina e super.

cat platesti asigurarea, impozitul?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu interesat de ea , chiar a fost un prieten sa o vada si mi-a zis de ea. Masina este ingrijita , intr-o stare buna de functionare , exact cum o descrie propietarul , deci o recomand si eu . Eu am luat una automata , asta a fost cam singurul criteriu pt care nu m-am dus la Giurgiu ( scaune incalzite si xenon se pot pune pe masina).

 

Asta e...felicitari pt noua achizitie. Masina ai vazut ca a fost exact cum am descris si e foarte ok. Pacat daca nu o sa se dea pe forum...:)

 

nu m-ar deranja ca e manuala...chiar imi place sa schimb eu. si nici faza cu xenon si scaune incalzite...exista retrofit, care costa normal, faza e ca nu pot sa vand acum ford-ul meu c-max si sa mai pun si diferenta...tocmai mi-am luat apt si trebuie renovat...

 

ON TOPIC...masina e super.

cat platesti asigurarea, impozitul?

 

 

Asigurare 550 ron / an - 28 ani, fara daune

Impozit 890ron pe an / daca platesti pana in 31 martie ( in alte localitate poate diferi + sau - , la noi mi se pare ca e un pic mai scump fata de alte zone).

Link to comment
Share on other sites

deci asigurarea e mai mica la mine ca am 31de ani si fara evenimente si toate asigurarile facute la o singura firma.

pfff ma oftic...daca ii zic nevestimii ca vreau sa vand masina ma da afara... abia am cumparat-o in octombrie si are tot ce am vrut eu de la o masina inclusiv navigatie touch screen

poate poate o conving

BAFTA oricum

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Asta e...felicitari pt noua achizitie. Masina ai vazut ca a fost exact cum am descris si e foarte ok. Pacat daca nu o sa se dea pe forum...:)

 

Ms si bafta la vanzare , am mai vazut cateva intre 8000 si 9000 si erau gioarse , a ta e singura cu km reali si intretinuta.Pretul eu zic ca e corect..

Link to comment
Share on other sites

a ta e singura cu km reali

 

Ai verificat istoricul ? Spune-mi-l si mie ca parca m-ar bate un gand.

 

jonny, de ce ai zis ca a fost adusa din Franta ca vad in poze ca a avut numere de Germania ?! De asemenea, as vrea sa-mi spui cat mai aproape de adevar consumul real oras/exterior/mixt.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina e luata din Ludwisburg...de la un parc, oras la 50km de Franta. Asa mi-a zis la bavaria ca e rulata in franta. Alte detalii nu le stiu si nici nu m-au interesat sincer. Consumul real in giurgiu exclusiv urban cu clima 9.5 maxim. Extraurban 6. Mixt gr-buc (dristor) 7- 7.5 daca e aglomerat . Pe probate.

Cum am spus tuturor cel mai bine pt cei interesati e sa vina sa vada masina...

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

E masina mea de zi cu zi...de 3 ani si 2 luni ! Am facut reviziile la fiecare 10.000 km. Nu are viicii ascunse, se poate vedea oricand masina si testa ! Masina nu a avut accidente, e perfect dreapta , si se poate vedea si in topicul de prezentare a masinii ce s-a schimbat la ea pana acum.

Asta e ultimul pret la care am hotarat sa o las. Nu mai scad chiar daca nu o vand repede. Nu e graba. 2 persoane au vazut masina pana acum, un prieten al unui coleg de forum care a postat mai sus parerea, si inca un samsar care a batut 300km sa imi ofere 8000e sau un passat si diferenta . Pacat ca multa lume suna si primul lucru e ultimul pret...ce sa cred ca primeaza doar pretul la achizitia unei masini si nu cat e de buna, probleme etc.

Deci masina e inca de vanzare la pretul mentionat in postarea de mai sus, usor negociabil.

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Am luat de la colegul nostru de pe forum noi si nu s-au potrivit, asadar am ales sa le reconditionez la recomandarea unui prieten. Oricum amortizeaza foarte bine , sunt multumit.

Oricum eu aveam defecte flansele, rulmentii aceia. Flansele le-am schimbat , am pus lemforder noi . Initial am crezut ca bat amortizoarele, dar flansele faceau zgomot , nu rau, dar ma enervau

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Eu am copil mic si nu-mi permit sa merg cu o masina cu improvizatii iar amortizoarele reconditionate reprezinta o improvizatie. Si sa le schimb eu cu unele noi ar insemna o cheltuiala in plus de circa 300 euro minim.

 

Pai si amortizoarele din 2006 trebuiau schimbate.

Link to comment
Share on other sites

as spune cu mana pe suflet ca reconditionarea unui amortizor atata timop cat se schimba garnituri tot, e net superioara a unui amortizor cumparat de nou facut prin niste fabricute pt o licenta... si vb din experienta am schimbat amortizoare sachs si dupa o luna erau moi... asa ca improvizatiile astea sunt de bun augur daca sunt facute cu simt de raspundere
Link to comment
Share on other sites

as spune cu mana pe suflet ca reconditionarea unui amortizor atata timop cat se schimba garnituri tot, e net superioara a unui amortizor cumparat de nou facut prin niste fabricute pt o licenta... si vb din experienta am schimbat amortizoare sachs si dupa o luna erau moi... asa ca improvizatiile astea sunt de bun augur daca sunt facute cu simt de raspundere

 

Astea sunt pretexte pentru a cumpara o masina la un pret mai mic (daca nu spunea omu ca le-a reconditionat era mai bine)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul am fost sincer si am expus toate detaliile aici pe forum...

Amortizoarele masinii sunt ok.

Gandeste-te ca orice masina sh are o anume uzura... Mai rau e sa fie grave...de genul la cutie, la motor, la turbina...sa fie sasiul stramb...chestii care costa zeci de milioane. Eu dadusem initial pe cele 2 amortizoare 350 ron/buc bilstein b4, dar erau 2 tipuri si mi l-a dat pe cel gresit, celalalt nefiind pe stoc....am renuntat si am refacut pe cele ale masinii.

 

Kayaba sunt printre cele mai bune.

Edited by jonnyy_b
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am copil mic si nu-mi permit sa merg cu o masina cu improvizatii iar amortizoarele reconditionate reprezinta o improvizatie. Si sa le schimb eu cu unele noi ar insemna o cheltuiala in plus de circa 300 euro minim.

 

Pai si amortizoarele din 2006 trebuiau schimbate.

 

 

Iti dau eu amortizoarele de la masina mea elea vechi ca le-am schimbat degeaba ca asa mi-au zis la reprezentanta , nu batea nimic la ele, ti le dau cu 100 de lei amandoua mai pe degeaba...

Link to comment
Share on other sites

Apreciez gestul dar daca am pus la Skoda Kayaba noi toate 4, iti dai seama ca la BMW nu ma joc sa pun altceva.

 

In plus, amortizoarele nu bat ci flansele. Amortizoarele doar nu-si mai fac cursa cum trebuie sau revin foarte greu sau deloc.

Link to comment
Share on other sites

Apreciez gestul dar daca am pus la Skoda Kayaba noi toate 4, iti dai seama ca la BMW nu ma joc sa pun altceva.

 

In plus, amortizoarele nu bat ci flansele. Amortizoarele doar nu-si mai fac cursa cum trebuie sau revin foarte greu sau deloc.

Unde as putea sa le verific, exista vreun stand ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt service-uri care au ce le trebuie pentru a face test la amortizoare. De exemplu, eu le-am schimbat avand 8 ani si 160k km si mi-a zis mecanicul ca alea de pe spate nu mai faceau cursa deloc, trebuia sa le traga inapoi cu mana.
Link to comment
Share on other sites

Am luat de la colegul nostru de pe forum noi si nu s-au potrivit, asadar am ales sa le reconditionez la recomandarea unui prieten. Oricum amortizeaza foarte bine , sunt multumit.

Oricum eu aveam defecte flansele, rulmentii aceia. Flansele le-am schimbat , am pus lemforder noi . Initial am crezut ca bat amortizoarele, dar flansele faceau zgomot , nu rau, dar ma enervau

cum faceau flansele ?

Link to comment
Share on other sites

Cand treceam peste denivelari se auzea un zgomot ca de frecare de cauciuc obosit, si uneori la amortizare mai brusca bateau. Nu erau uzate rau, rulmentii aia aveau joc si erau mizerabili rau. Amortizoarele de pe masina sunt sachs.

Fratimiu si-a luat recent passat cc 2010, 120.000 km suspensie standard, dar pot sa afirm zambind ca suspensia mea e mult mai silentioaza si mai confortabila ca a lui.

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.