Jump to content

vibreaza la plecare de pe loc


Recommended Posts

salutare tuturor ,cred ca sa mai confruntat cineva cu aceasta problema paote ma ajuta si pe mine cu ceva idei sau poate soluti ..am un bmw 320d din 2001 si de ceva timp a inceput sa vibreze cand plec cu treapta 1 de pe loc mai ales dupa o zi de tras prin oras si uneori nu intra in treapta 1 treabuie sa bag in a 2 si apoi in 1 si a mai facut cineva resoftare se simnte ceva la motor daca fac multumesc Edited by mariussyk
Link to comment
Share on other sites

si eu am o problema asemanatoare cu diferenta ca n-am probl la schimbatul vitezelor.dar si mie imi vibreaza la plecare..dar incearaca asa.stand pe loc calca ambreiajul si daca auzi ca o bataie cred ca este volanta.eu o voi schimba zilele astea sa vad daca asta e cauza.voi reveni dupa ce-o schimb sa-ti spun rezultatul

 

am gasit volanta second la 7 milioane.nu-i ieftin deloc daca mai pui si manopera meseriasilor...

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cea mai mare prostie sa cumperi volant sau ambreiaj second..dar fiecare face cum vrea. Nu ai garantie, nu stii cum a fost uzat, poate bate mai rau chiar. Fiecare face cum vrea dar nu cred ca cineva care are putina minte iti poate spune ca e OK sa faci asta, mai bine pui noi (cred ca undeva la 25-28 de mil te duce cu totul, pe nou).
Link to comment
Share on other sites

si eu am o problema asemanatoare cu diferenta ca n-am probl la schimbatul vitezelor.dar si mie imi vibreaza la plecare..dar incearaca asa.stand pe loc calca ambreiajul si daca auzi ca o bataie cred ca este volanta.eu o voi schimba zilele astea sa vad daca asta e cauza.voi reveni dupa ce-o schimb sa-ti spun rezultatul

 

am gasit volanta second la 7 milioane.nu-i ieftin deloc daca mai pui si manopera meseriasilor...

Cum sa pui volant la mana doua si 7 milioane,daca as primi gratis nu as pune asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

si eu am o problema asemanatoare cu diferenta ca n-am probl la schimbatul vitezelor.dar si mie imi vibreaza la plecare..dar incearaca asa.stand pe loc calca ambreiajul si daca auzi ca o bataie cred ca este volanta.eu o voi schimba zilele astea sa vad daca asta e cauza.voi reveni dupa ce-o schimb sa-ti spun rezultatul

 

am gasit volanta second la 7 milioane.nu-i ieftin deloc daca mai pui si manopera meseriasilor...

 

 

 

dac-o pui p-aia de 700, iti spun eu rezultatu´ de-acu´...smoke.gif

Link to comment
Share on other sites

mi s-a intamplat si mie aceasta vibratie, dar in general iarna cand era rece afara si asta cand plecam pt prima data pe ziua respectiva cu ea...dupa ce faceam cativa km nu mai facea asa la plecarea de pe loc sau o acceleram ceva mai tare, mai ales daca eram in viraj si nu mai facea. Am schimbat ambreiaj, volanta era ok, de intrat in viteze nu erau probleme si tot asa se manifesta si dupa ce am schimbat.
Link to comment
Share on other sites

Referitor la volant SH, depinde ce gasesti, cati km avea masina de pe care este luat, etc.

 

Cunosc pe cnva care a pus din dezmembrari, o are de 2 ani (~70 mii de km) si nu are nici o problema. Depinde de norocul fiecaruia :thumbsup:

Edited by mas12
Link to comment
Share on other sites

Posibil volanta (ambreiaj)...

Mda..oricum altceva n-avea ce sa fie.

Se schimba doar cand sunt simptome mult mai accentuate sau cand pica...sau cand doreste proprietarul, pe banii lui :)

Ori poti merge in continuare destul de bine multi km fara probleme daca ai cat de cat grija de masina sau la noroc. Sunt "n" variante.

Link to comment
Share on other sites

Volanta sigur are inceput de sfarsit, faptul ca nu-ti intra in viteza sau intra greu se trage de la rulmentul de presiune. Concluzia e ca te paste un schimb de kit ambreiaj, volanta ,disc ,placa, rulment. Pune nou , nu te incurca cu sh-uri, ai garantie te doare la basca.
Link to comment
Share on other sites

Depinde de norocul fiecaruia :thumbsup:

 

Noroc, noroc, da' si cand nu ti-o mai surade si esti nevoit sa dai cutia de viteze jos a doua oara.

 

Sfatul meu e simplu: in loc sa cautati volante sh, mai bine luati-va masini a caror intretinere v-o permiteti. Nu-i o rusine.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e simplu: in loc sa cautati volante sh, mai bine luati-va masini a caror intretinere v-o permiteti. Nu-i o rusine.

Eu nici n-as sta pe ganduri...piesa noua oem fara discutie ori o lasi asa cum e pana pica!

 

Atentie, volanta uzata care produce vibratii poate sa rupa vibrochenul.

Depinde si ce vibratii si cat de accentuate sunt. Ori in cazul asta nu poti stii pana nu vezi pe viu cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

A patit-o un coleg forumist, parca LEOZRX. Din cate imi aduc aminte nu avea vibratiile foarte accentuate.

Cand volanta mea a dat primele semne de oboseala am luat kit nou si ata ete. Bine la mine era uzat rulmentul de presiune si facea zgomot...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.