Jump to content

Pot monta pilot automat?


Recommended Posts

M-ar interesa si pe mine daca pot schimba volanul cu unul cu comenzi si daca o sa imi functioneze pilotul

Va multumesc

 

2

 

M-ar interesa si pe mine daca pot schimba volanul cu unul cu comenzi si daca o sa imi functioneze pilotul

Va multumesc

 

2

 

M-ar interesa si pe mine daca pot schimba volanul cu unul cu comenzi si daca o sa imi functioneze pilotul

Va multumesc

 

2

post-25688-0-65647500-1370035874_thumb.jpg

post-25688-0-04210000-1370035970_thumb.jpg

post-25688-0-77962800-1370036030_thumb.jpg

post-25688-0-11653000-1370036068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scuze am facut o comfuzie. Am crezut ca este vorba de BC(bord computer). Se poate activa functia de pilot automat dar depinde de anul masini tale si de motor.

e din 99 ,316i... din cauza aia am pus si pozele... sa vad daca mai am nevoie de cruise control (parca asa se numeste) ... am mai citit pe forum ceva legat de EML si acceleratie electronica...

Intrebarea era daca pot sa il fac doar prin schimbarea volanului

 

in locul manetei vechi(semnalizare)

poi am maneta respectiva cu butonul de la BC

Dc sa o mai schimb? :-??

Link to comment
Share on other sites

daca ai acceleratia pe cablu este mai complicat putin

pe langa volanul cu comenzi mai este un modul plus inca un cablu care este legat la clapeta de acceleratie si acest motoras iti va deschide clapeta de acceleratie in functie de viteza care o reglezi tu din butoanele de pe volan plus switchul de la pedala de ambreiaj

daca ai acceleratie electronica este mai simplu

Link to comment
Share on other sites

e din 99 ,316i...

 

 

stai linistit atunci, or sa iti functioneze doar functiile +/- de la volum , si se vor lumina butoanele , pilotul nu prea cred ca o sa-l rezolvi, daca era diesel sau benzina cu pedala electrica era simplu.

Link to comment
Share on other sites

aici ai clapeta de acceleratie prevazuta pentru 2 cabluri si unitatea care o va comanda cand activezi pilotul

iti mai trebuie volanul cu comenzile, panglica din spatele volanului cateva fire care se leaga la LCM, un switch la pedala de ambreaj care in momentul cand calci pedala va dezactiva pilotul

Link to comment
Share on other sites

stai linistit atunci, or sa iti functioneze doar functiile +/- de la volum , si se vor lumina butoanele , pilotul nu prea cred ca o sa-l rezolvi, daca era diesel sau benzina cu pedala electrica era simplu.

Ai idee daca ar fi sa cumpar volanul cu comenzi ar mai trebui trase fire in plus pt volumul si pt iluminatul butoanelor? Are cineva pe aici un volan in 3 spite ca cel de mai sus?

Link to comment
Share on other sites

uite aici gasesti instructiunile

Sunt 2 fire care se leaga la LCM adica blocul de lumini si unul care merge in compartimentul motor in stanga langa parbriz

+ restul pieselor asta in cazul in care acceleratie este pe cablu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.