Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Vineri merg la BES, pentru schimb de ulei, filtru de ulei si filtru de polen. Filtrul de aer nu il au pe stoc. Vom face si o verificare pentru depistarea sursei acelei vibratii despre care vorbeam. In functie de rezultatele verificarii, vom comanda piesele de schimb. Filtrul de aer il comandam tot atunci si il schimbam ulterior. BES poate comanda si grilele Performance :D

 

O intrebare pentru cunoscatori: este necesar sa schimb filtrul de benzina? Masina are 99.000 km. Filtrul vine cu tot cu sonda si se afla in rezervor, e mai complicat de schimbat. Costa cam 1000 ron, nu e o avere, dar nici nu l-as schimba daca nu e nevoie. Totusi, fostul proprietar punea benzina de 95 (si se mira ca s-au f**** 3 injectoare). Eu merg cu OMV100 si ma gandesc ca ar fi ok daca as schimba si filtrul, sa o iau de la zero :)

 

Ce ziceti?

 

 

LE Sunt putin indus in eroare si de faptul ca cei de la Filaret, cand mi-au comunicat preturile telefonic (ieri), mi-au spus ca nu e nevoie sa schimb filtrul de benzina :|

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Da, cam dubios, mai ales ca Filaret ar fi mai aproape de mine :D

 

Dar chiar sunt curios, @SIulian, ce te-a facut sa crezi ca BES e cel mai aproape de mine?

 

Stau in Militari. Dupa poze se vede zona in care te invarti :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

La benzina de la noi eu cred ca merita, mai ales ca tot faci revizia. Nu stiu ce fel esti tu dar mie mi-ar sta pe cap. :)

 

Pai sunt de acord cu tine. Nu inteleg insa de ce Filaret a zis ca nu e nevoie, ca doar ar fi incarcat factura .....

 

Stau in Militari. Dupa poze se vede zona in care te invarti :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

:D

 

Totusi, stau mai aproape de Filaret, insa ajung prin zona aia destul de des.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

dupa ce schimbi filtrul de benzina sa imi spui si mie daca se simte vreo diferenta , ca poate il schimb si eu la urmatoarea revizie , se apropie de 160.000 masina ( pentru cei care nu stiu la E90 si E60 filtrul de benzina este in rezervor si costa aprox 1000 ron - din ce am gasit eu pe net unii recomanda schimbarea la 150.000 altii la 200.000 km )
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu cred sa se simta vreo diferenta... nu cred ca trage mai bine, sau ceva de genul asta. Oricum, la benzina de 95 cred ca e plin de impuritati, nu m-ar mira sa fie la fel si la benzina de 99 sau 100, dupa 100k-150k km. Oricum, o sa dau detalii. Eventual si poze din momentul "lucrarii", daca o sa am timp sa stau acolo.
Link to comment
Share on other sites

Sa-i schimb si lichidul de frana, daca tot m-am apucat de ea? :D

 

Daca nu sti sigur cand s-a schimbat ultima oara atunci mai bine dai inca ~120 de lei si schimbi si lichidul de frana.

Anyway, sunt banii tai si doar tu iti sti prioritatile :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu cred sa se simta vreo diferenta... nu cred ca trage mai bine, sau ceva de genul asta. Oricum, la benzina de 95 cred ca e plin de impuritati, nu m-ar mira sa fie la fel si la benzina de 99 sau 100, dupa 100k-150k km. Oricum, o sa dau detalii. Eventual si poze din momentul "lucrarii", daca o sa am timp sa stau acolo.

 

Lamuriti-ma si pe mine o treaba, cum adica benzina 95 are mai multe impuritati decat cea cu cifra octanica 100?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sti sigur cand s-a schimbat ultima oara atunci mai bine dai inca ~120 de lei si schimbi si lichidul de frana.

Anyway, sunt banii tai si doar tu iti sti prioritatile :)

 

Da, 120 ron costa. Normal ca il schimb, daca schimb filtrul de benzina care e 1000 :p

 

Prioritatea e sa duc masina la o stare aproape de "noua", chit ca asta costa 2-3k E. Voi schimba toate filtrele, uleiurile si lichidele. Plus ce e necesar la articulatii, sistem de franare....si cam atat, sper sa nu dau de altele :D

 

Lamuriti-ma si pe mine o treaba, cum adica benzina 95 are mai multe impuritati decat cea cu cifra octanica 100?

 

Pai cine a zis ca are mai multe impuritati? :D Am zis ca nu m-ar mira sa fie la fel si la benzina de 100. Impuritati sunt peste tot. Ai vazut vreodata un filtru de benzina, in "miezul" lui, cum arata? Am vazut eu, unul schimbat dupa 20.000km, la Fabia. Nu iti vine sa crezi......Era benzina de 95 acolo.

Link to comment
Share on other sites

Ai spus ca fostul proprietar mergea cu benzina de 95 si se mira de ce i-au picat injectoarele. E mai bine pentru injectoare sa mergi cu benzina cu cifra octanica mai mare? Sau mai bine zis, cu ce influenteaza cifra octanica injectoarele?
Link to comment
Share on other sites

Ai spus ca fostul proprietar mergea cu benzina de 95 si se mira de ce i-au picat injectoarele. E mai bine pentru injectoare sa mergi cu benzina cu cifra octanica mai mare? Sau mai bine zis, cu ce influenteaza cifra octanica injectoarele?

 

Pentru tine, care e diferenta dintre benzina de 95 de la Luk (care mi-a stricat 2 masini de tuns iarba si 3 trimmere, in decurs de cateva luni, si producatorul, unul de renume, m-a sfatuit prin mail direct de la firma din afara Ro sa pun benzina de 100, ca motoarele sunt foarte sensibile), si benzina Omv100? Nu e nicio diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se exagereaza,nu vad ce problema as avea ca pun benzina de 95,am aproape 10.000 km si nu am pus decat de 95 de la OMV,am motor de ultima generatie ( foarte sensibil ) si nu vad nici o sensibilitate la aceasta cifra octanica.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.