Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Da, e foarte posibil. o sa-i fac o poza.

 

Stie cineva, exista vreo categorie de persoane scutite sau cu reduceri semnificative la plata impozitului auto? Gen veterani, handicapati, pensionari, sau alt gen? Merci. Intreb pentru un prieten care vrea sa-si ia un M5 si desi nu duce lipsa de $, nu vrea sa plateasca 2000E anual acestui stat mizerabil in care traim.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva, exista vreo categorie de persoane scutite sau cu reduceri semnificative la plata impozitului auto? Gen veterani, handicapati, pensionari, sau alt gen? Merci. Intreb pentru un prieten care vrea sa-si ia un M5 si desi nu duce lipsa de $, nu vrea sa plateasca 2000E anual acestui stat mizerabil in care traim.

 

Bleah..

Link to comment
Share on other sites

Nu la asta ma refeream. Auzisem, dar e posibil sa ma insel, ca exista anumite exceptii de la impozit. Oricum, aici discutia e lunga si chiar n-am chef de contradictii. Parerea mea........oricati bani ai avea, sa platesti ~10.000 ron anual DOAR pentru ca detii o masina pe care nu ai furat-o ci ai cumparat-o, intr-o tara unde a avea o janta de 19 e un risc care te obliga sa mergi cu 40 prin oras noaptea cu ochii cat cepele, mi se pare aberant. Totusi, sunt 1000% impotriva inscrierilor la bulgari.

 

Ontopic - am primit distantierii modificati la 12mm, sper sa ajung sa-i montez azi.

 

Bleah..

 

Eu daca as avea certitudinea ca in 2-3-4 ani am avea infrastrucura pusa la punct asa cum ar trebui in secolul 21, as fi de acord cu un impozit dublu, poate chiar triplu decat e acum. Dar cand banii astia merg toti la pensii si ajutoare pentru orbii care merg cu bicicleta, Nu, merci.

Link to comment
Share on other sites

Da, e foarte posibil. o sa-i fac o poza.

 

Stie cineva, exista vreo categorie de persoane scutite sau cu reduceri semnificative la plata impozitului auto? Gen veterani, handicapati, pensionari, sau alt gen? Merci. Intreb pentru un prieten care vrea sa-si ia un M5 si desi nu duce lipsa de $, nu vrea sa plateasca 2000E anual acestui stat mizerabil in care traim.

E 1650 eur pe an impozitul si daca are motive pentru care sa nu vrea sa ii dea, atunci cu siguranta nu isi permite masina :). Asta cu statul nemernic e o scuza care nu tine in cazul unui M5.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu daca as avea certitudinea ca in 2-3-4 ani am avea infrastrucura pusa la punct asa cum ar trebui in secolul 21, as fi de acord cu un impozit dublu, poate chiar triplu decat e acum. Dar cand banii astia merg toti la pensii si ajutoare pentru orbii care merg cu bicicleta, Nu, merci.

 

Aha, pe principiul daca ala fura hai sa fur si eu ca nus mai prost.

Daca ala arunca un muc de tigara pe jos tu ai sa-l aplauzi ca doar tigara e biodegradabila, nu ?

 

Scuzele astea cu daca ar fi superautostrazi as plati oricat impozit nu ma fac decat sa rad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Adica doar ~7000-7300 ron? Pai e 2200 la 2996cmc. Credeam ca la 4999cmc e vreo 9000. Oricum, era doar o intrebare. Sa stii ca pentru unii conteaza si chestia cu statul. Asta noapte am mers din Salajan pana in Militari si am facut 40 de minute desi nu era nimeni pe sosea, pentru ca pe multe strazi era pana de lumina si iliminatul public era inexistent, asa ca nu puteai sa mergi decat cu 20kmh, sau sa risti sa dai in vreun canal de unde furasera coloratii capacul. In sfarsit............

 

Siulian, sa inteleg ca ti se par ok impozitele actuale DOAR pentru facptul ca detii o masina, si mai ales majorarile care se anunta? Ca principiu, asa..............stii care e faza? Indraznesti sa iesi din linie si sa treci de 1.4 tsi? Ia tata si plateste............

Edited by feitosak1
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca un M5 n-ar trebui sa aiba 4 gume de 3 feluri. E pacat de ele ca nu sunt intretinute cum trebuie si sunt luate doar pentru un an-2 de forja, timp in care sunt vazute ca niste kart-uri road-legal. Si ca asa cum ai expus mai sus problema, n-avem drumuri pentru un M5, e moft. Drept urmare statul descurajeaza mofturile si indeamna a fi un cetatean model si rational :)
Link to comment
Share on other sites

Aha, pe principiul daca ala fura hai sa fur si eu ca nus mai prost.

Daca ala arunca un muc de tigara pe jos tu ai sa-l aplauzi ca doar tigara e biodegradabila, nu ?

 

Scuzele astea cu daca ar fi superautostrazi as plati oricat impozit nu ma fac decat sa rad.

umm pe principiul asta se poate pune impozit si pe cacat ca e un lucs (inseamna ca ai bani de mancare) imi place ca mai sunt intre noi oameni care zic da domne dam impozitul,beleaua e ca de banii aia nu prea primesti nimic.E ca si cum ai merge sa iei o paine cu 100 lei .Sa fim serios impozitele s-au pus pentru a umfla bugetele si pt a se putea plati lucrari de infrastrucura(bine ca le fac si pe alea) la pret dublu.mai nou tre sa inmatriculez o masina sa mor daca vad beneficiile de pe urma platii taxei de mediu.

@Hitman-statul incurajeaza evaziunea fiscala si furtul.De ex cacatul asta de taxa de mediu,daca puneau ei 50 eur taxa la orice transcriere de proprietar cred ca erau mult mai castigati acum.La fel si cu impozitul daca se punea ceva de genu 5-10% din valoarea de grila a auto cred ca nu comenta nimeni.

mii de scuze de offtopic.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

 

numai un cretin e in stare sa spuna ca daca vrei m5 etc, automat trebuie sa nu comentezi cand vine vorba de impozit, hai ma lasi, asta e romanismul suprem.

 

Esenta era ca daca vrei M5 si ti-l permiti, impozitul de 1600 euro pe an nu ar trebui sa fie un impediment in a-l achizitiona.

Ai avut M6 si stii ce costuri implica masina aia :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

+100 Pole. Si din cate am vazut, nu duci lipsa de finante. Nici eu, nici amicul meu. Dar sa mor daca inteleg de ce ar trebui sa platesc de 100 de ori mai mult daca as avea M fata de un turbo de 1.2. Tocesc soseaua mai mult? Astora care sunt pro-stat NU le-as dori sa ajunga la mana statului mai ales in domeniul medical, de exemplu. ca ar vedea atunci cat il doare pe stat de ei, cetatenii model.

Si pana la urma, care e faza? Ai bani, fraiere, ti-ai luat M, treci si cotizeaza la buget, sa facem si noi un stadion cu pret triplu.

 

Esenta era ca daca vrei M5 si ti-l permiti, impozitul de 1600 euro pe an nu ar trebui sa fie un impediment in a-l achizitiona.

Ai avut M6 si stii ce costuri implica masina aia :)

 

Nu era vorba ca nu si-ar permite. Era un principiu. Din pacate, in tara asta nu maraie nimeni nimic, toti sunt cu coada pe sus. Pana si bulgarii au pus-o de o rascoala acum vreo 2 saptamani. Faza e ca ne vor pune astia impozit si pe copii pe care io ai, daca vad ca cetatetii sunt de acord. Dar deja am deviat.

 

Plec sa mi pun distantierii. Revin cu poze.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

sa puna masina pe un revolutionar si a rezolvat , impozitul la M5 este ~7200 ron , daca se achita integral se face reducere de 720 ron , norocul meu este ca ma tempereaza prietena ca eram in M5 demult =)) , am urmarit mult pe forumurile straine , problemele cele mai uzuale ar fi : ambreajul ( aprox 2000 euro ) , pompele de benzina , senzori de presiune benzina , ungere f f proasta a motorului la rece ( design prost de fabricatie ) daca faci drumuri dese si scurte o faci praf , consumul 20-22 in oras in functie de talpa , cutia foarte proasta pentru oras , cel mai bine in oras mergi pe manual , dar toate astea dispar cand pui avantajele si senzatiile motorului V10 507cp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.