Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

treaba e clara. la ce o folosesti e arhi-suficient 2.0 D. cred ca poti sa te gandesti cum zic colegii si la seria 3. la bugetul tau, sansele sa iei un seria 3 bun sunt mai mari decat la seria 5. masina de pe autovit la care ai pus link e superba, dar poate avea 200 000 km reali fara probleme. la 21.000 iti iei serie 3 cu km putini, cu care mult si bine nu o sa ai treaba.

Bine, dar la o masina de genul asta 200.000 km sunt o problema??!!Mie mi-e frica sa nu fi fost lovita, gen dauna totala,dar la km.....Eu oricum nu fac mai mult de 20.000 pe an, si sa zic ca o mai tin 5 ani, nu duce un motor de asta 300.000 km?! Dar asta intreb si subliniez, nu se poate verifica pe baza seriei de sasiu?

 

e90 inseamna seria3 care s-a produs intre anii 2006-2011 si faceliftu a inceput din 2009.

 

poti citi aici mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_(E90)

 

 

eu recomand la banii aia sa-ti iei seria 3 pt ca gasesti unul destul de dotat, adica paket M, navi, piele sau alcantra, cutie automata, scaune incalzite, samd.

 

dar poate tie ti se pare prea mic seria3-u si asa poti sa gasesti un seria5 e60, mai multe detalii aici http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_(E60)

 

asa decat sa te imprumuti pt o masina, n-are rost, cum au zis si colegii mai sus.

 

acum tu decizi, tu stii ce-ti trebuie mai bine. chestia e ca sunt multe variante la banii aia. ai putea incerca si un x1.

 

 

la ce sa fii atent: in primu rand sa ai grija de problemele cu motorul de 2.0d, indiferent ca este pus pe seria5, seria3, x1. dar astea mai noi, adica dupa anu 2009. motorul are indicativu n47 si are probleme cu distributia. din cate stiam, s-ar fi rezolvat problemele astea de la modelele mai noi de 2011. mai multe detalii ai aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/

 

chestia e ca trebuie sa te decizi asupra unui model si dupaia sa cauti detalii.

Imi place foarte mult interiorul (plansa de bord), exteriorul, la seria 5, modelul nou,in detrimentrul seriei 3,si prefer sa renunt la unele dotari pentru seria 5. Poate gresesc, dar am stat setat pe Audi A5, pana am vazut interiorul la seria 5 2011.

Link to comment
Share on other sites

ba da, se poate verifica pe baza seriei de sasiu, adica VIN, prescurtat.

 

frate, important este sa-ti iei masina care-ti place tie. daca tie iti place seria5 2011 atunci cauta asta. dar la 21 de mii, nu prea gasesti asta-i problema.

 

si citeste topicu ala care ti l-am copiat mai sus, ala cu motoarele. pt ca tu vrei seria 5 cu motor de 2.0d si e vizat si el.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un A6 2.0d/170cp 2009-2010, la 20.000E gasesti cu destule dotari si kilometraj mic (<100.000). La Bmw te intinzi cam mult si mai bine iei o masina mai dotata decat un seria 5 mai chelios, oricat de dragut ar fi la interior.

NU DA BANII IN AVANS NIMANUI, ORICE TI-AR SPUNE!!!! Mai cauta, mai asteapta, nu te grabi sa iei ceva obosit doar ca se incadreaza in buget.

http://www.autovit.ro/bmw-520-C29593170.html

Asta pare a fi cea mai frumoasa combinatie pe care ai putea-o lua..macar e adusa in tara, gagiu zice ca se pot verifica km, daca mai lasa ceva la pret e ok si pt tine.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba ca nu tine motorul 300 000 km. tine mai mult. dar va manca ceva bani. doar gandeste-te la o volanta si ambreiaj , care peste 200 k se duc, fulie vibrochen si curea, etc. doar astea 2 te costa 1000 - 1500 Euro si sunt consumabile. un senzor banal, etc, poate sa te coste multi bani. mai tine si de noroc pana la urma. si uita de ideea preconceputa ca o masina germana duce sute de mii fara reparatii. asta a trecut de mult, si e valabil la orice marca. asta zic. cel mai important ar fi sa aiba cat mai putini km.

 

pe baza seriei de sasiu ( VIN ) , la o reprezentanta o sa iti poata spune cati km a avut masina la ultima intrare in service. cu conditia ca masina sa fi facut service doar la repr.BMW.

 

daca a fost lovita , asta doar cineva priceput poate sa iti spuna. oricum, tu nu ai voie sa cumperi o masina, fara sa o verifici la reprezentanta sau la un service bun.

Edited by Paleonte
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un A6 2.0d/170cp 2009-2010, la 20.000E gasesti cu destule dotari si kilometraj mic (<100.000). La Bmw te intinzi cam mult si mai bine iei o masina mai dotata decat un seria 5 mai chelios, oricat de dragut ar fi la interior.

NU DA BANII IN AVANS NIMANUI, ORICE TI-AR SPUNE!!!! Mai cauta, mai asteapta, nu te grabi sa iei ceva obosit doar ca se incadreaza in buget.

http://www.autovit.ro/bmw-520-C29593170.html

Asta pare a fi cea mai frumoasa combinatie pe care ai putea-o lua..macar e adusa in tara, gagiu zice ca se pot verifica km, daca mai lasa ceva la pret e ok si pt tine.

Pai la asta pusesem si eu link putin mai sus, si am vorbit cu omul si o lasa in 22600 la telefon....

Link to comment
Share on other sites

Cere-i seria de caroserie si pun-o aici.

Problema este ca banii ii am in depozit la banca, iar termenul imi expira peste exact o luna de zile. Ii pot scoate si mai repede, dar pierd destul de mult. Asa ca, nici nu vreau sa incurc omul sa creada ca o iau maine cerandu-i seria de caroserie, si nici nu vreau sa ma grabesc (am abia o saptamana decand ma uit dupa modelul asta).Pe om l-am sunat doar sa vad cum merg preturile, si cam cat se poate merge cu negocierea la o masina de genul asta. Pe de alta parte s-ar putea sa-mi para rau, fiindca masina imi place,nu are cutie automata, dar asta e..., iar cineva spunea ca, odata cu apropierea lunii august ar mai pute creste preturile. Oricum in alta ordine de idei, ma puteti ajuta aici VIN-ul??!!Daca da sper sa sa mai gasesc colegi amabili si peste o luna.Multumesc!

 

Multumesc tuturor ce au avut bunavointa de a-mi raspunde la acest topic. Asi vrea sa mai intreb, ce ar trebui sa ma intereseze mai mult la dotari, la modelul acesta, ce sa nu-i lipseasca. Oricum cred ca o sa raman la BMW, chiar daca e sa mai astept o luna doua, desi azi m-am intalnit printr-un prieten cu un samsar de masini, si el ar zice ca A5-ul fata de BMW e mai odihnitoare la drum lung si mai putin zgomotoasa. E adevarat??!!

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe topicuri aici dedicate acestor intrebari ale tale. Fa- ti un pic de timp sa le citesti, ca doar nu-ti cumperi o ascutitoare ci o masina pe care inteleg ca o vei tine mult timp de aici inainte. Eu cel putin timp de 3 luni inainte de achizitia masinii, ajunsesem sa visez noaptea topicurile de pe aici si de pe alte site- uri straine

Referitor la dotarile obligatorii, eu as alege navi mare, cutie automata si xenon.

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Un motor de 184 din cai nu mi se pare mic pt maşina asta.

Pe e46 au fost 136 cp și 150 cp din motor de 2l, eu pe e39 aveam 163 cp din 2,5l. Mă refer la motoare diesel.

Dani, dacă vrei f10 de 2l motorină, ia-l. O sa fie ok. Eventual ii faci o resoftare și ajungi la vreo 220cp. Bafta.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Motorul este ok pentru masina , nu iti face griji . Nu este o masina extraordinar de sprintena la acest motor , dar nici nu te faci de rusine pe sosea sau sa iti fie frica in depasiri, plus ca ca ai avantajul consumului si taxelor .

 

Cum am spus nu poti insa sa il compari cu 525 sau 530 . Referitor la buget mi se pare cam mic pentru 2011, iar ca sa te incadrezi in el ori renunti la dotari ori iei o masina dubioasa. Oricare ar fi cazul nu mi se pare ok sa dai toti banii care ii ai pe o masina si sa fie si slab dotata. O sa iti para rau mai tarziu .

Link to comment
Share on other sites

Autoad, e clar ca 1 e mai mic decât 2, care e mai mic decât 3.

Eu revin la ultima motorizare diesel pe care am avut-o pe un BMW.

După resoftare, aveam cca. 190 cp și 450Nm. Niciodată nu am avut probleme în depășiri. In accelerări, ajungeam, într-a 5a, destul de ușor de la 140 la 180, de exemplu. Ca mi-ar fi plăcut un motor mai puternic, normal ca da. Ca am simțit vreodată nevoia unui motor mai puternic, nu.

Cuplu era foarte bun. Pe cheile Bicazului, cu 4 persoane în maşină, urcam serpentinele cu a 2a, la ralanti, din cauza traficului. Cea mai abrupta panta din cj - n o urcam la ralanti, într-a 2a, dacă eram în spate la vreun camion.

Nu ştiu cât de mult conta faptul ca aveam 6 cilindri, în loc de 4.

Oricum, parerea mea e ca cu 2l diesel pe un f10 îți faci treaba foarte bine.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Masina o iau pentru oras - Iasi, si pentru iesirile din weekend catre parini, Iasi-Falticeni, app.125 Km. Cu banii adevarat ca trebuie sa mai imprumut ceva, eu am 21000 Euro, dar nici daca as avea mai multi nu stiu daca s-ar merita sa iau motor de 3000! Nu vad la drumurile noastre, sau cel putin la traseul meu, unde as putea sa-i dau mai mult de 140-150 km/h. Si daca am inteles bine, consumul nu este mai mic la cel de 3000, se merita sa platesc taxe si impozite mai mari?! Si apoi in alta ordine de idei, vorba unui coleg de mai sus, de la Logan de 60 Cp, la BMW de 184.....Si sincer, si cu Loganul merg cu 140 km/h,dar vreau o masina mai sigura, si binenteles mai atragatoare. Problema e daca ma poate cineva lamuri mai clar cum este cu TVA-ul deductibil pe firma aluia ce vrea sa mi-o aduca, si in Germania pe ce site sa ma uit? El zice ca tot de pe mobile le ia, dar auzisem ca si acolo sunt autohouse-ri patronate de turci s.a.m.d., si mi-e frica sa nu iau vreo teapa. Fiindca lui ii dau banii, ii vrea ianainte, o suie pe platforma si mi-o aduce acasa, si daca ma trezesc cu altceva?!Fiindca din ce am inteles, la nemti nu poti sa verifici mare lucru, in afara de serie sasiu, daca ai pe cineva in tara la reprezentanta. Dupa cum vedeti eu inclin si pentru a o lua din tara, si de aia am nevoie de ajutorul celor trecuti prin chestii de genul asta. Daca masina este adusa sa zicem din Germania, sa excludem Belgia, Franta, unde am inteles ca este mai greu de verificat istoricul, merg cu seria la reprezentanta nu-i acelasi lucru?! Nu stiu zic si eu....De exemplu am gasit asta....http://www.autovit.ro/bmw-520-C29593170.html, si omul zice ca o lasa in 22600, e drept ca are cutie manuala dar asta e....cam greu cred ca le poti gasi pe toate. Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns, si anticipat celor ce-mi vor raspunde!!!Sunt la inceputul cautarii si nici nu am experienta schimbarii masinilor, deci orice informatie e binevenita/ Multumesc!

 

 

eu conduc aproape saptamanal un f10 aici, insa este un 525xd, si mai este pe deasupra si break, insa si daca ar fi sedan nu l-as asimila cu o masina pentru oras (fie el si iasi...unde cred ca ai o viteza medie de 25 km/h), sau mers distante scurte gen 130 km, dat fiind faptul ca masina este destul de mare pentru un trafic citadin, seria 5 este deja o masina "de drum lung"....si prin prisma dotarii acesteia cu motor diesel.la bugetul tau ai putea sa te gandesti la un suv, chiar daca nu este bmw.....e o masina mai polivalenta.

Link to comment
Share on other sites

SINGURUL loc din care merita sa-ti cumperi o masina fara sa fii nevoit sa te deplasezi spre verificare, loc din care ti-o poate aduce domnul ala, loc spre care poti vira direct banii, prin OP, este asta: http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/en/start/default.aspx

 

 

sau alte reprezentante bmw din germania. restul e can can. daca as mai cumpara una si-as vrea sh, nici nu m-as uita la alte oferte

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un motor de 184 din cai nu mi se pare mic pt maÂşina asta.

Pe e46 au fost 136 cp și 150 cp din motor de 2l, eu pe e39 aveam 163 cp din 2,5l. MĂŁ refer la motoare diesel.

Dani, dacĂŁ vrei f10 de 2l motorinĂŁ, ia-l. O sa fie ok. Eventual ii faci o resoftare și ajungi la vreo 220cp. Bafta.

Multumesc, o sa tin cont!

Link to comment
Share on other sites

Cu putina rabdare poti gasi BMW excelent si in Romania. Criza se "adanceste" !!!

Se vand la preturi derizorii masini bune, trebuie doar sa alegi cu tact.

La o masina luata de afara te costa si drumul o suma destul de apreciabila + taxa de timbru + RAR + Inmatriculare, ............toate astea sunt minim 1000 Euro , poate mai mult.

Indiferent de dealerul neamt si acolo exista un risc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.