Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

Cu putina rabdare poti gasi BMW excelent si in Romania. Criza se "adanceste" !!!

Se vand la preturi derizorii masini bune, trebuie doar sa alegi cu tact.

La o masina luata de afara te costa si drumul o suma destul de apreciabila + taxa de timbru + RAR + Inmatriculare, ............toate astea sunt minim 1000 Euro , poate mai mult.

Indiferent de dealerul neamt si acolo exista un risc !

Da, pai asta incerc sa aflu aici, cum sa ma feresc de unele tepe daca a-si lua-o din tara. Nu ca din afara nu ai putea lua teapa. Si mai e si riscul sa mergi acolo, si cand ajungi sa nu-ti placa ce gasesti, mai cheltui si o groaza de bani. Nu stiu....zic si eu, binenteles ca parerile sunt impartite. Am inteles ca in tara, cu app. 400 lei, se poate face un test complet la reprezentanta, inclusiv cel de vopsea, si cica nu ar risca nimeni sa-l masluiasca (adica sa fie mana-n mana cu samsarul) fiindca iti dau factura si chitanta, si daca vrei mai faci un test la alta reprezentanta, iar datele ar trebui sa corespunda. ASA ESTE??!!Din ce am inteles, si daca am inteles bine, VIN-ul se poate verifica si aici de useri??!!Oricum hotararea finala o s-o iau peste o luna de zile, dar macar pana atunci sa deschid ochii cat pot de bine.

Multumesc de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

In ritmul asta o sa ajungi sa dai peste 20.000 euro pe o masina luata din piata.........eu personal am testat mai demult o masina la autotest (cei care sunt si in vitan, dar si in alte locatii din tara) si pot spune ca acelasi test il poti face in orice service decent, mai ales ca dyno-test-ul la ei este destul de decalibrat, si nu o sa afli marea cu sarea sau o sa ai certitudini, plus ca ei au un tester general care la anumite masini nu se poate conecta sau nu citeste corect toate modulele, testul de vopsea il poate face oricine cu un elcometru (nu e rocket-science), in plus nu e prea bine sa ai incredere in nimeni.....asa ca mai bine iei masina dintr-o sursa sigura cu ceva garantie....restul e cancan.
Link to comment
Share on other sites

In ritmul asta o sa ajungi sa dai peste 20.000 euro pe o masina luata din piata.........eu personal am testat mai demult o masina la autotest (cei care sunt si in vitan, dar si in alte locatii din tara) si pot spune ca acelasi test il poti face in orice service decent, mai ales ca dyno-test-ul la ei este destul de decalibrat, si nu o sa afli marea cu sarea sau o sa ai certitudini, plus ca ei au un tester general care la anumite masini nu se poate conecta sau nu citeste corect toate modulele, testul de vopsea il poate face oricine cu un elcometru (nu e rocket-science), in plus nu e prea bine sa ai incredere in nimeni.....asa ca mai bine iei masina dintr-o sursa sigura cu ceva garantie....restul e cancan.

Eu ma refeream la un test facut intr-o reptrezentanta BMW AUTORIZATA, e acelasi lucru?

Link to comment
Share on other sites

Verifica masina la o reprezentanta Bmw, Filaret, Bavaria, MHS ce vrei tu..gasesti adresele pe net. E cea mai buna solutie pentru ca se poate verifica istoricul masinii, intrarile in service samd. Daca nu te intereseaza acest aspect poti merge in orice service decent, stiu la ce sa se uite la o verificare. Si cel mai important, un mic drive test, masina sa nu traga stanga-dreapta, la franare sa nu ai trepitadii, ambreiajul sa nu faca zgomote, etc. Hai ca nu e cine stie ce rahat, o sa vezi :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Da, nemtii sunt niste prosti, dau 50-60k pe o masina pe care o folosesc 95 de mii de km si o vand apoi pe 20k dupa 2 ani. Cei mai mari fraieri, numai romanu e destept.

 

95.000 km = 40.000 euro, vreo 2.4 euro per km, era mai rentabil sa mearga 2 ani cu limuzina.

Link to comment
Share on other sites

Bine, intradevar nici eu nu cred ca are km aia, sa zicem ca are 200.000, dar revin cu inrebarea: sunt 200k km o problema pentru o masina de genul asta? Eu sa zic ca o mai tin 5 ani, si mai fac 100k. Nu merge motorul ala 300-350? Si daca are carte service si se poate verifica in reprezentanta, cati km poate da inapoi? Aia facuti de la ultima iesire din service-ul nemtesc, nu? Mie sincer de altceva mi-e frica, sa fi fost cu dauna totala sau ceva de genul asta. Ca a fost lovita o aripa si revopsita sau zgariata o portiera si la fel revopsita, na-i decat, nu-ti convine ia-ti noua daca poti si ai cu ce. Si care-i treaba cu Calafatul? Lamuriti-ma si pe mine fratilor, daca tot postati, fiindca de asta am scris aici, pentru a invata ceva. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Imi place masina asta foarte mult, dar nici nu vreau sa o dau in bara, mai ales ca e prima masina ce o iau SH. Adica sunt dispus sa renunt la unele capricii, gen piele, sau ceva ce nu-mi este absolut necesar, pentru a o avea, dar daca nu ma incadrez in app. 23000, revin la A5, desi nu asi vrea. Din DE, nu am sanse sa o iau decat daca o iau prin firma aluia, fara TVA, si sa-mi asum niste riscuri, sau sa mai astept vreo 6 luni, sa apara altceva, si sa mai dea preturile inapoi. Spuneti si voi, ce sa fac?!
Link to comment
Share on other sites

Bine, intradevar nici eu nu cred ca are km aia, sa zicem ca are 200.000, dar revin cu inrebarea: sunt 200k km o problema pentru o masina de genul asta? Eu sa zic ca o mai tin 5 ani, si mai fac 100k. Nu merge motorul ala 300-350? Si daca are carte service si se poate verifica in reprezentanta, cati km poate da inapoi? Aia facuti de la ultima iesire din service-ul nemtesc, nu? Mie sincer de altceva mi-e frica, sa fi fost cu dauna totala sau ceva de genul asta. Ca a fost lovita o aripa si revopsita sau zgariata o portiera si la fel revopsita, na-i decat, nu-ti convine ia-ti noua daca poti si ai cu ce. Si care-i treaba cu Calafatul? Lamuriti-ma si pe mine fratilor, daca tot postati, fiindca de asta am scris aici, pentru a invata ceva. Multumesc!

dar tie ti-ar placea sa platesti peste 20.000 euro pe un obiect pe care din start sa stii ca de fapt nu este ca in descriere si esti inselat pe fata?

 

crezi ca exista masini "bulletproof" facute sa tine X km si Y ani si altele nu?sau de ce crezi ca le vand proprietarii, oare nu cumva in majoritatea cazurilor pentru a evita problemele cauzate de uzura fizica si morala, probleme care devin costisitoare?

 

 

legat de calafat, ciorogarla sau balaceanca......si orice alt oras din tara, cauta pe orice site de specialitate pretul in germania/olanda o masina la km/dotari echivalenta, apoi fa un mic calcul a ceea ce inseamna aducerea unei masini in romania, scade tva-ul luand in considerare ca e o masina la care se elimina aceasta taxa, apoi adauga si tu 1500 profitul vanzatorului (ca nimeni din bransa nu sta sa castige mai putin la o masina de peste 20.000 euro)si vezi daca iti da cu virgula :)

Link to comment
Share on other sites

Din DE, nu am sanse sa o iau decat daca o iau prin firma aluia, fara TVA, si sa-mi asum niste riscuri

 

Nu e nici un risc...asa aduc toti acum masini! Si cea de la calafat fac pariu cu tine ca a fost luata de la vreo firma sau reprezentanta , fara tva ! Sa te uiti pe factura respectivului :) . Asa fac toti acum cu firme cu sediu in tari cu paradis fiscal unde nu platesc taxe. E legal, un ocolis al legii din tara noastra ... Nu are ce sa iti faca nimeni nimic. Atata timp cat tu o cumperi ca pers fizica. E treaba lui ce face cu tva-ul daca e platitor sau nu !

si daca cineva ma contrazice...sa-mi arate o dovada de probleme patite de cineva pe modelul spus aici

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Calafat este un oras din Romania. Care-i treaba ? Sau aia nu au dreptul la BMW ?!..

In Romania preturile sunt mai mici ca in Germania.

Romania este in criza (profunda) de 1 an desi oficial nu se recunoaste !! (cam de cand Euro a crescut cu 25%)

Germania nu este in criza, acolo se stimuleaza consumul - adica baza cresterii economice

 

La Calafat este o masina cu un pret bun, te duci intr-o mica excursie la Calafat si vezi/probezi masina,... macar mananci un bors pescaresc, e frumos acolo.

Link to comment
Share on other sites

asa e , sigur aia la calafat e o ocazie nemaipomenita si de nerefuzat, unde te mai intalnesti cu asa oferta ?

 

nu mai zic de ciorba de peste....

 

 

 

la noi sunt mai ieftine,da, ca le aducem din bulgaria.

Edited by sbircris
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-a fascinat f10 ala ptr o vreme. Am stat, am cautat si uite o mica comparatie cu mobile...

 

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/bmw-520d-sport-exclusive-f10-komfort-xenon-distronic-stutensee/177912652.html?origin=PARK

 

Si eu dispun de aceeasi bani dar cred ca f10 ma depaseste complet. Mai bine un E90 xdrive (sau normal cu destul de multe dotari) sau A4 B8 quattro..

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-a fascinat f10 ala ptr o vreme. Am stat, am cautat si uite o mica comparatie cu mobile...

 

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/bmw-520d-sport-exclusive-f10-komfort-xenon-distronic-stutensee/177912652.html?origin=PARK

 

Si eu dispun de aceeasi bani dar cred ca f10 ma depaseste complet. Mai bine un E90 xdrive (sau normal cu destul de multe dotari) sau A4 B8 quattro..

 

24700-19% ~ 20.000 euro. Mai ia in calcul si o eventuala negociere, pe care sa o socotim drept costul cu drumul. Samsarul o vinde cu 22 si ramane cu profit 2 mii de euro pentru O ZI de munca. Neamtul vinde masina, tu cumperi masina buna, samsarul iese pe profit. Toata lumea multumita.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, cum am mai scris si mai sus, banii ii pot scoate la sfarsitul lunii iulie, asta ca sa nu platesc alte comisioane bancii, si atunci o sa iau o decizie. Din ce am tras concluzii, pe aici, si multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa-mi raspunda, o sa iau in calcul atat o masina din tara, adusa di DE, sau varianta samsarului fara TVA. Intreb din nou: se poate verifica VIN-ul aici. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-a fascinat f10 ala ptr o vreme. Am stat, am cautat si uite o mica comparatie cu mobile...

 

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/bmw-520d-sport-exclusive-f10-komfort-xenon-distronic-stutensee/177912652.html?origin=PARK

 

Si eu dispun de aceeasi bani dar cred ca f10 ma depaseste complet. Mai bine un E90 xdrive (sau normal cu destul de multe dotari) sau A4 B8 quattro..

La ce te refereai, cand ai spus ca te depaseste complet......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.