Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

Adica la banii aia 20-23.000 E eu imi fac doar iluzii pentru un f10 sub 200k km si cu dotari peste medie. Daca mai vrei si cutie automata...

Bine, dar ai spus ca dispui de aceeasi bani, eu spuneam de 21000. Daca ai banii astia, nu cred ca nu mai poti face rost de de 2-3 mii...Si in 23000 am vazut si cu cutie automata, gen http://www.autovit.ro/bmw-520-C29585334.html, dar renunti la piele, sau altceva. Si la ce te refereai, cand ai spus dotari peste medie. Ce ai vrea mai exact sa nu-i lipseasca in afara de cutie automata?

Edited by dany35
Link to comment
Share on other sites

Mai lasa autovit-ul si uita-te si pe mobile sau bmw.de sa vezi ce preturi sunt si acolo. La banii acestia nu cred ca m-as risca sa o cumpar din Romania decat daca as cunoaste fostul proprietar. Inca odata sper sa gasesti ce iti doresti dar nu te grabi. Eu caut de vreo 4 luni si inca nu m-am hotarat..
Link to comment
Share on other sites

Pina in 2014 nu ai ce lua de pe bmw,de, sunt doar 6 bucati, 4 cu peste 120mii km.( pina in 24keur fara tva):

 

post-52579-0-15317800-1372656553_thumb.jpg 23.400 eur 69mii km, 520d , 2011

 

 

 

 

 

post-52579-0-55781900-1372656695_thumb.jpg si touring-u asta, 99.300km, 22900eur, 2011

 

 

 

 

astea sunt la reprez., au si Europlus Garantie.

 

Asa ca, mai asteptam daca n-avem bani....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile astea ca numai din Germania se iau masini bune.

Sunt f multe masini aduse din DE si manarit TVA-ul si de aici preturile mai mici la noi.

Pe langa astea sunt si foarte multe masini bune ale unor oameni care le-au ingrijit cum trebuie. Trebuie doar avut rabdare si/sau prins momentul cand omul a luat decizia sa-si vanda masina.

 

Eu de exemplu primul bmw mi l-am luat dupa f multe vizionari.

Al doilea a fost ceva de genul am vazut cand a pus anuntul(sambata seara), l-am sunat si i-am cerut VIN-ul am facut cateva verificari rapide si a doua zi(duminica) eram la el cu testerul. Tot atunci am batut si palma. Luni am facut si actele.

 

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

27860 eur cu tva. Sunt scumpe pe site-ul asta si nici dotari nu prea au din ce am vazut.

Un E90 LCI din 2009/2010 chior la 17,18k eur :)

 

cu cati km pe bord si cu cati reali ?

 

Nu inteleg de ce cautati cele mai ieftine masini sh. Cu mici exceptii, toate ascund probleme sau km multi.

Link to comment
Share on other sites

Al doilea a fost ceva de genul am vazut cand a pus anuntul(sambata seara), l-am sunat si i-am cerut VIN-ul am facut cateva verificari rapide si a doua zi(duminica) eram la el cu testerul. Tot atunci am batut si palma. Luni am facut si actele.

 

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Se poate verifica VIN-ul aici. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile astea ca numai din Germania se iau masini bune.

 

 

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

 

 

 

sigur ca da, mai e una la Dolhasca si una la Vintu de sus, merita vazute,peisajul e frumos, ...o saramura, un jidvei...n-ai nimic de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, e greseala mea. Am incercat sa-l intreb pe Siulian, daca se poate verifica VIN-ul aici, dar neavand experienta pe acest forum, am copiat doar o parte din ce spunea el intr-un post. Si de aici interpretarea gresita ca mi-am luat masina. Am scris undeva mai sus, ca banii toti, o sa-i am la sfarsitul lunii. :banghead: Edited by dany35
Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca nu se gasesc si masini bune aduse de samsari in ro.,insa nu inteleg de ce cineva ar da o caruta de bani pe o astfel de masina (samsar corect nu exista,toti cosmetizeaza si dau km inapoi,macar pana la utlima intrare in service).Ai 24-25k euro de dat pe un sh si nu mai ai 2-3-4k euro sa iti iei una cu garantie (mai spui ca vrei sa o pastrezi si 5 ani)?

 

Nu ai bani de un F10 bun,de ce nu cumpei un E-klasse(e mai ieftin) sau un 3er,C ?

 

VIN-ul il verifici doar la reprezentanta.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca nu se gasesc si masini bune aduse de samsari in ro.,insa nu inteleg de ce cineva ar da o caruta de bani pe o astfel de masina (samsar corect nu exista,toti cosmetizeaza si dau km inapoi,macar pana la utlima intrare in service).Ai 24-25k euro de dat pe un sh si nu mai ai 2-3-4k euro sa iti iei una cu garantie (mai spui ca vrei sa o pastrezi si 5 ani)?

 

Nu ai bani de un F10 bun,de ce nu cumpei un E-klasse(e mai ieftin) sau un 3er,C ?

 

VIN-ul il verifici doar la reprezentanta.

Da, ce sa zic, de aia am si postat aici, pentru a afla si parerile unor cunoscatori. Banii care-i am eu, sunt 21k, si mai pot face rost de 2-3k, fara a ma afecta prea mult financiar, adica sa-mi pot permite si un Casco, sau sa pot remedia o anumita problema ce se poate ivi. Dar de la 24k la 28-29k, e deja o problema. Sau renunt momentan, si mai astept sa dea preturile inapoi (si sa mai strang ceva bani), dar "mi sa cam pus pata". Cat despre alta masina, mai bine nu-mi iau, decat sa dau o groaza de bani si sa regret dupa aia. Asa ma uitasem dupa A5, decat E Klasse, sunt ferm convins ca este o masina buna, dar plansa de bord parca-i "din topor". Nu stiu, dar parerea mea e ca daca tot dai un ban, sa-ti si placa, nu?!

Link to comment
Share on other sites

A5 Sportback iti iei lejer direct din reprezentanta germania cu 2 ani garantie,sub 100k km reali.Masinile aduse de samsari nu zic ca sunt tepe toate, sunt ok cand ai buget mic,nu este cazul tau si daca tot dai o caruta de bani merita sa stii ce ai cumparat si in caz de pb sa. sa o acoperire cu garantia.

 

-ac.are o configuratie f buna (quattro,xen,nav+dvd,scaune sport,incalzite,trapa,etc) si motor cu perf f bune,acum nu stiu daca te impaci cu gandul ca este pe benzina.Pe CI-ul de ro. iese 2010.Pretul se negociaza cel putin cu 1000e.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti seria 5 F10! Daca-ti vei lua acum altceva in afara de asta, mai tarziu cu siguranta vei regreta! Din cate am citit in topicul tau, ti-ai format oarecum un "fix" pe acest model, o dragoste sa spunem, care-ti vor aduce multe regrete mai tarziu si nu te vei simti implinit cu alta masina! Evident ca pareri sunt multe, indoieli, semne de intrebare, dar cu rabdare sigur vei gasi ceva bun la un moment dat! Chiar si la peste 20k Euro, este totusi o masina SH si nu poate fi perfecta in totalitate decat cu foarte mici exceptii! Eu iti sugerez sa aduni cat mai multe informatii legate de toate aspectele ce fac obiectul cumpararii(cautare masini, informatii despre eventuale probleme, probleme pe care unii incearca sa le ascunda, etc), iar in momentul in care consideri ca ai un bagaj destul de bogat de informatii, ai variante bune la alegere, poti sa o cumperi! Multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

A5 Sportback iti iei lejer direct din reprezentanta germania cu 2 ani garantie,sub 100k km reali.Masinile aduse de samsari nu zic ca sunt tepe toate, sunt ok cand ai buget mic,nu este cazul tau si daca tot dai o caruta de bani merita sa stii ce ai cumparat si in caz de pb sa. sa o acoperire cu garantia.

 

-ac.are o configuratie f buna (quattro,xen,nav+dvd,scaune sport,incalzite,trapa,etc) si motor cu perf f bune,acum nu stiu daca te impaci cu gandul ca este pe benzina.Pe CI-ul de ro. iese 2010.Pretul se negociaza cel putin cu 1000e.

Nu ma mai intorc de unde am plecat, raman pe F10, fie ce-o fi. Cum scria si colegul mai jos, daca o sa-mi iau altceva, in afara de ce-mi place, o sa raman tot timpul cu un mare semn de intrebare: "Oare cum era daca.....?" Multumesc oricum!

 

Ia-ti seria 5 F10! Daca-ti vei lua acum altceva in afara de asta, mai tarziu cu siguranta vei regreta! Din cate am citit in topicul tau, ti-ai format oarecum un "fix" pe acest model, o dragoste sa spunem, care-ti vor aduce multe regrete mai tarziu si nu te vei simti implinit cu alta masina! Evident ca pareri sunt multe, indoieli, semne de intrebare, dar cu rabdare sigur vei gasi ceva bun la un moment dat! Chiar si la peste 20k Euro, este totusi o masina SH si nu poate fi perfecta in totalitate decat cu foarte mici exceptii! Eu iti sugerez sa aduni cat mai multe informatii legate de toate aspectele ce fac obiectul cumpararii(cautare masini, informatii despre eventuale probleme, probleme pe care unii incearca sa le ascunda, etc), iar in momentul in care consideri ca ai un bagaj destul de bogat de informatii, ai variante bune la alegere, poti sa o cumperi! Multa bafta!

Multumesc pentru incurajari! Am ajuns la aceeasi concluzie, si nu cred ca o sa mai dau inapoi! M-am mai intalnit ieri cu doi samsari, din doua orase diferite, si care, amandoi le pot aduce pe firma, fara TVA. Raman doua opurtunitati pe DE, iar restul din tara. Ceva trebuie sa fie pana la urma. O sa am rabdare, si o sa vedem ce-o sa iasa.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la reprezentanta BMW din Iasi (in ideea de a lua masina din tara), si am stat de vorba cu seful de service de acolo. El spune ca la aproximativ 1000-1200 lei, in afara de testele clasice ce se fac, se poate da bara fata-spate jos, praguri, inclusiv scaunele din interior, asa putand verifica daca masina a fost lovita spate-lateral, afectand-ui strucura de rezistenta. El spune ca asa se poate vedea vopseaua ce nu este originala, si alte chestii ce nu se pot vedea la un simplu test. Deasemeni, de facut si unghiuri si alte chestii ce nu le mai tin eu minte. Tot el spunea, ca la app.100k km, minim 20% din masini au macar un eveniment: portiera, aripa, spoiler, etc, etc, lovite. Numai sa nu fi fost altceva sa afecteze rezistenta masinii . Are relevanta ce spune, sau bate campii si incearca sa-mi ia banii?
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la reprezentanta BMW din Iasi (in ideea de a lua masina din tara), si am stat de vorba cu seful de service de acolo. El spune ca la aproximativ 1000-1200 lei, in afara de testele clasice ce se fac, se poate da bara fata-spate jos, praguri, inclusiv scaunele din interior, asa putand verifica daca masina a fost lovita spate-lateral, afectand-ui strucura de rezistenta. El spune ca asa se poate vedea vopseaua ce nu este originala, si alte chestii ce nu se pot vedea la un simplu test. Deasemeni, de facut si unghiuri si alte chestii ce nu le mai tin eu minte. Tot el spunea, ca la app.100k km, minim 20% din masini au macar un eveniment: portiera, aripa, spoiler, etc, etc, lovite. Numai sa nu fi fost altceva sa afecteze rezistenta masinii . Are relevanta ce spune, sau bate campii si incearca sa-mi ia banii?

 

 

Si tu crezi ca accepta cineva sa ii dai scaunele si barile jos sa vezi cum a fost?:)), se poate vedea foarte usor daca a fost lovita rau fara sa faci asemenea tampenii...

Link to comment
Share on other sites

Structura de rezistenta? Cmon...nu e bloc sa se darame peste tine! Cred ca cineva mai cu ochiul format isi poate da seama daca a fost lovita atat de rau incat sa fie descentrata, dar sincer cred ca la o masina din asta, gasesti mai rar. Ok...ciupita bara putin ori ceva zgarieturi is ok ca doar nu i noua! Si mai bine sa nu fie ca noua toata vopseaua ca atunci ar cam trebui sa ti pui semne de intrebare despre masina respectiva.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.