Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

FRE, la ce asigurator ai polita? Cam roti calculeaza la valoarea de catalog, dar te despagubesc la val apropiata de piata.

Eu platesc 1200 la un E60 din 2005. Daca ar fi la F10 doar 1500, m-as gandi serios la upgrade, mai ales ca banii deja ii am. :-)

Eu am la Omniasig,insa masina a fost noua,are un alt mod de calcul,nu am afirmat nicaieri ca pentru un F10 de cativa ani ai plati 1500 euro,am spus doar ca nu este posibil sa platesti 3000 euro/an la valoare de piata/cumparere de 24.000 euro.

Link to comment
Share on other sites

@FRE - scuze atunci, poate am inteles eu gresit fiind pe topicul asta de achizitie F10.

Stiu ca la masini noi, sau leasing, se face contract pe per mai mare, cu rate fixe si negociate mai bine de soc de leasing.

Eu cu omniasig am urmatoarea experienta: anul trecut am platit 980 eur cu fransiza 100 eur/eveniment, iar anul asta imi dadusera cotatie 2800 eur/an, desi nu am avut niciun eveniment, probabil in ideea de a scapa de masinile vechi.

Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce varsta ai :)

Da, asa este. Pe mine m-a intrebat prima data de varsta, si fac 35 acu in septembrie. Raspunsul a fost, ca-i bine. Adica, una e sa ai 20, alta e sa ai 40.

 

 

Ca sa verifici la sigur daca a avut accident poti sa cumperi un elcometru,verifici la sigur vopseaua,nu va accepta nimeni sa ii desfaci masina.

Din ce am inteles pe aici, testul la vopsea ti-l poate face si la reprezentanta, contra cost, nu? Tot acolo, ma sfatuia un coleg, de verificat si la tinichigerie, pentru o verificare vizuala sa zicem, ca de desfacut masina, e de destul de clar...

Link to comment
Share on other sites

corect !

depinde de varsta. eu am 26 si platesc 1400 E / an la 12.000 suma asig. masina din 2008 E91.

Ar fi o solutie sa o treci pe cineva din familie (mama, tata, bunic), poti sa-l treci ca proprietar, iar pe tine ca utilizator, azi am aflat si eu ca se poate. :rolleyes:

 

...sa fie ambele persoane in talon, iar in calculul de la casco se tine cont de proprietar.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred.

Pai de ce zici, nu. Mie mi se pare logic. La 20 - 25 ani, visezi sute de cai, masina plina de fufe, viteza, adrenalina, etc. La 35, cu sotia in dreapata si eventual un copil sau doi in spate (eu nu am deocamdata), nu prea cred ca mai iese reteta. Mai ales ca, mai am si ceva experiente neplacute, gen acvaplanare, pierderea controlului pe carosabil acoperit cu gheata. M-as gandi de doua ori inainte unde "sa-i dau talpa" si unde nu. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Multumesc colegilor de informatia cu "sacii de ciment" :).

Ma mai documentam si eu in privinta motorului F10 si indeosebi la 520d.Vroiam sa fac o comparatie intre el si A5.Am un A4 acum si ma bate gandul la un A5.Ce pot spune despre A5 ca sa raspund colegului Ionut este ca la un pret in jur de 20-22K euro il gasesti si cu quattro cea ce la 520 trebuie sa mai pui ceva banuti in plus.Insa 520 ,parerea mea, aduce mai multe obtiuni ca un A5 la acelas pret.Eu stau in zona mai muntoasa, cu ierni cu zapada si de aceea vroiam o parere.

Scuze celor ofensati.

Link to comment
Share on other sites

Nu am condus A5, doar A4/A6 insa nu prea am fost multumit (erau 2.0 140 cp tractiune fata).De aceea singura varianta A5 care m-ar interesa ar fi 2.0 170cp quattro. Cu Mercedes am mers cu C220 si mi-o placut. La bmw , MB nu ma intereseaza AWD e ok doar tractiune spate. Am avut doar masini cu tractiune spate si nu am avut probleme iarna.

BMW imi place cel mai mult dintre toate, doar ca parca e mai scump.

 

As avea o intrebare la F10. Exista F10 fara xenon? :wacko: Si care e diferenta intre cele cu leduri la semnalizarea fata si cele fara leduri?

Edited by Ionut_FFF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.