Jump to content

BMW 328I sau 330ci ?


bmw_e36_4ever

Recommended Posts

Am vazut pe youtube ca e36 coupe vs 330ci e46 cu plecare de pe loc face 330ci, dar cred ca iau pina la urma 330ci..plec din start cu 231cp...va rog frumos sa-mi dati un sfat in privinta diferentialului...adica vreau unu pentru demaraj cit mai rapid...

 

deci stai sa ne intelegem, tu vrei sa-ti cumperi un 330ci dar ai vazut pe internet(unde?) ca 328i e36 e mai spinten

 

acuma de la 330ci te bate gandul sa-ti cumperi un 328i e36?

 

 

pai na...acum eu spun ce am vazut...de aceea am intrat aci sa ma ajutati cu sfaturi...multumesc anticipat tuturor care au raspuns si o sa raspunda la acest topic!

Link to comment
Share on other sites

Da' ce vrei sa faci cu ea de e asta un criteriu esential in alegerea masinii? Pe bune nu pricep.

 

vreau sa aibe un demaraj foarte bun, de aceea rog pe cineva sa-mi dea un sfat in privinta diferentialului, apoi un chip...toba sport...si apoi mai vad...poate pun si turbo

Edited by bmw_e36_4ever
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vreau sa aibe un demaraj foarte bun, de aceea rog pe cineva sa-mi dea un sfat in privinta diferentialului, apoi un chip...toba sport...si apoi mai vad...poate pun si turbo

 

vrei sa faci modificarile astea la un 330ci? eu zic ca nu este nevoie....

sau ia-ti un m3 din UK, si termini balciul;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pentru turbo orienteaza-te spre M50, in nici un caz spre M54. Chiar daca nu vrei turbo, platforma e36 se preteaza mai bine la modificari. Fara sa punem in discutie faptul ca o sa pierzi vremea cautand un LSD pentru E46.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru turbo orienteaza-te spre M50, in nici un caz spre M54. Chiar daca nu vrei turbo, platforma e36 se preteaza mai bine la modificari. Fara sa punem in discutie faptul ca o sa pierzi vremea cautand un LSD pentru E46.

 

un 328 cu turbo la citi cai poate ajunge? personal as dori sa trec de 500cai bineinteles daca se poate asta

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea asta e putin cam puerila, daca nu te superi. Un 328i turbo poate ajunge la puterea limitata de modificarile pe care ti le poti permite. Depinde si de cat de mult esti dispus sa citesti si sa te documentezi. Din intrebarea ta inteleg ca nu te-ai interesat deloc pana acum. Discutam doar de motor, pentru ca la pragul la care personal vrei sa ajungi trebuie avute in vedere frane, transmisie, etc. Caii astia nu rasar de nicaieri. Cer o gramada de documentare, bani, munca, rabdare, uneori si trial and error. Asta nu e un proiect de care te apuci la nervi ca ti-ai luat-o la semafor thumbsup.png
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca banii de achizitionare sunt un impediment, sa vezi ce te ard "modificarile". BIne na, mai sunt si unii care tuneaza numai cu accesorii "premium" din targ sau de la baieti...

 

acum am 7000...dar in timp nu o sa fie problema....ca fac altii.... de aceea cu timpu(1 an) vreau sa bag bani in modificari... oricum am sa vad ce si cum....multumesc frumos pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

eu zic e36,daca prioritatea ta e o masina sa te dai cu ea,e mai ieftina si ramai cu bani de modificari,componente mai ieftine(un LSD spre ex).Am vazut pe la bulgari ceva e36 M3 in 7000 euro dar nu stiu cit de omorite erau

 

daca o sa fie masina de zi cu zi si doar sa te dai la o liniuta asa de fun cind si cind ia e46

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.