Jump to content

BMW 328I sau 330ci ?


bmw_e36_4ever

Recommended Posts

dispun de 7mii euro...nu cred ca la banii astia pot lua un m3....un 330ci pot lua din germania....si sa mai bag ceva bani in el(modificari)

 

Mergi pe E46. In banii astia esti departe de a te incadra cu un e36 in stare tehnica buna + proiect turbo. Eventual iti pui deoparte ~900 euro pentru un LSD Quaife daca vrei sa te poti juca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine iti iei 330d si iti tragi un soft pe el si gata .

 

nu vreau diesel.... cind cade ceva la diesel costa scump.... si sint mai multe sanse de a se strica ceva datorita componentelor de la motor...am avut 530d impinge bine...dar nu mai sint curios de diesel

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201305216873746/sort/default/usedcars/maximum-age/up_to_10_years_old/model/m3/make/bmw/onesearchad/used/onesearchad/nearlynew/onesearchad/new/page/1/radius/1500/postcode/sl12rl?logcode=p

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201307017579482/sort/default/usedcars/maximum-age/up_to_10_years_old/model/m3/make/bmw/onesearchad/used/onesearchad/nearlynew/onesearchad/new/page/1/radius/1500/postcode/sl12rl?logcode=p

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201306127253174/sort/default/usedcars/maximum-age/up_to_10_years_old/model/m3/make/bmw/onesearchad/used/onesearchad/nearlynew/onesearchad/new/page/1/radius/1500/postcode/sl12rl?logcode=p

 

ia-ti m3 frate....

 

sau.......

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201305286989851/sort/default/usedcars/maximum-age/over_10_years_old/model/m3/make/bmw/onesearchad/used/onesearchad/nearlynew/onesearchad/new/postcode/sl12rl/page/1/radius/1500?logcode=p

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201306307564556/sort/default/usedcars/maximum-age/over_10_years_old/model/m3/make/bmw/onesearchad/used/onesearchad/nearlynew/onesearchad/new/postcode/sl12rl/page/1/radius/1500?logcode=p

 

 

 

daca iau cu volan pe dreapta unde pot schimba sa aibe volanu pe stinga...si cam cit ar costa ?

Link to comment
Share on other sites

nu vreau diesel.... cind cade ceva la diesel costa scump.... si sint mai multe sanse de a se strica ceva datorita componentelor de la motor...am avut 530d impinge bine...dar nu mai sint curios de diesel

 

 

 

 

 

daca iau cu volan pe dreapta unde pot schimba sa aibe volanu pe stinga...si cam cit ar costa ?

 

la e36 banuiesc ca nu ar costa prea mult...dar merge si asa, o sa te obisnuiesti.

Link to comment
Share on other sites

si eu as sta sa ma gandesc ce sa imi iau dintre ce zici tu acolo,probabil ca daca vreau sa iau o masina de care sa trag zi de zi si sa fac numai linii as lua 328i si in plus se preteaza mai bine pt tuning motor cum zicea cineva mai sus pentru motivele astea as lua e36

 

daca as tine-o ca masina de sambata duminica si din cand in cand o linie doua trei as lua 330ci iar sansele sa gasesti una mai bine intretinuta sunt mai mari decat la 328

 

apropo de filmuletul care l-ai vazut tu l-am vazut si eu si batea 328i intradevar 328 e destul de brutal dar nu cred ca poate bate 330i ca nu e mare diferenta de greutate dar sa iei in calcul urmatoarea chestie la un 328 daca ii pui o simpla admisie de M50 + un soft ajungi undeva la 220-225 cp si cu asta bati sigur 330ul si modificarile sunt simple si usoare de facut ca sa ajungi la caii astia,si mai exista posibilitatea sa nu ii fi dat ala k lumea in 330 desi ma indoiesc oricum filmele astea de pe youtube is niste bullshituri nu prea poti sa te iei dupa asta

 

iar diferentialele ca ai intrebat de ele au raport 2,93 ambele motoare,daca vei vrea pe viitor un sprint mai bun va trebui sa il cam schimbi cu unul mai scurt

 

in final as merge pe 330 si ca motive sunt putere mai mare confort rafinament dotari si cred eu si fiabilitate in plus fata de 328

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si eu as sta sa ma gandesc ce sa imi iau dintre ce zici tu acolo,probabil ca daca vreau sa iau o masina de care sa trag zi de zi si sa fac numai linii as lua 328i si in plus se preteaza mai bine pt tuning motor cum zicea cineva mai sus pentru motivele astea as lua e36

 

daca as tine-o ca masina de sambata duminica si din cand in cand o linie doua trei as lua 330ci iar sansele sa gasesti una mai bine intretinuta sunt mai mari decat la 328

 

apropo de filmuletul care l-ai vazut tu l-am vazut si eu si batea 328i intradevar 328 e destul de brutal dar nu cred ca poate bate 330i ca nu e mare diferenta de greutate dar sa iei in calcul urmatoarea chestie la un 328 daca ii pui o simpla admisie de M50 + un soft ajungi undeva la 220-225 cp si cu asta bati sigur 330ul si modificarile sunt simple si usoare de facut ca sa ajungi la caii astia,si mai exista posibilitatea sa nu ii fi dat ala k lumea in 330 desi ma indoiesc oricum filmele astea de pe youtube is niste bullshituri nu prea poti sa te iei dupa asta

 

iar diferentialele ca ai intrebat de ele au raport 2,93 ambele motoare,daca vei vrea pe viitor un sprint mai bun va trebui sa il cam schimbi cu unul mai scurt

 

in final as merge pe 330 si ca motive sunt putere mai mare confort rafinament dotari si cred eu si fiabilitate in plus fata de 328

 

cind eram hotarit sa iau 330ci...aud acum ca 328 putin modificat bate 330 :) , raspunsul tau e foarte bun dar acum sint in ceata :)

Link to comment
Share on other sites

cind eram hotarit sa iau 330ci...aud acum ca 328 putin modificat bate 330 :) , raspunsul tau e foarte bun dar acum sint in ceata :)

 

pai i-ati un 328 e36 daca vrei sa-ti ei ptr putere, tuning,investitie etc.. e mai usor de modificat. iti mai faci upgrade-uri la el, si toate sunt mai ieftine la e36 ,,pt e46 iti trebuie bani mai multi sa investesti in el....plus ca un coupe e36 arata mult mai bine, ca un coupe e46, atunci cand e modificat cu gust.

 

uite cat de frumos, poate sa fie acest coupe, apropo cine imi spune, ce jante sunt astea

post-54705-0-98269800-1372896735_thumb.jpg

Edited by bmw3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai i-ati un 328 e36 daca vrei sa-ti ei ptr putere, tuning,investitie etc.. e mai usor de modificat. iti mai faci upgrade-uri la el, si toate sunt mai ieftine la e36 ,,pt e46 iti trebuie bani mai multi sa investesti in el....plus ca un coupe e36 arata mult mai bine, ca un coupe e46, atunci cand e modificat cu gust.

 

uite cat de frumos, poate sa fie acest coupe, apropo cine imi spune, ce jante sunt astea

sunt brock b1...am eu de vanzare :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai i-ati un 328 e36 daca vrei sa-ti ei ptr putere, tuning,investitie etc.. e mai usor de modificat. iti mai faci upgrade-uri la el, si toate sunt mai ieftine la e36 ,,pt e46 iti trebuie bani mai multi sa investesti in el....plus ca un coupe e36 arata mult mai bine, ca un coupe e46, atunci cand e modificat cu gust.

 

uite cat de frumos, poate sa fie acest coupe, apropo cine imi spune, ce jante sunt astea

 

 

am avut un bmw negru e36 coupe exact ca acesta...exact exact ca cel din imagine...dar aveam jante LM TECHNIK pe 17inch 8,5j fata / 10j spate

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai doua masini cu aceiasi putere sa zicem 200 de cai si una din ele este mai grea cu 100 de kg, nu va fi mai rapida cea cu greutatea mai mica?

Si un E36 este imbatranit si "fizic" si moral de pe acum, tabla e mult mai buna la E46, confortul e mai bun la E46, motorul e o generatie mai noua, izolarea fonica e mai buna la E46, tinuta de drum e alta, daca vrei putere ia un E30 si pune un motor de 2,5 sau 2,8 de E36, scoate tot interiorul, lasa un singur scaun si ai putere.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream la sedan vs coupe, si daca te duci in copaci cu e36 cam asta e si cu forta la masina aia, siguranta e aproape 0, e o masina imbatranita.

 

 

ma intereseaza si un turbo.. care este mai pretabil la modificari de genu asta....e36 sau 346?

 

Eu zic sa iei un 330i sau ci deja inmatriculat, nu are rost sa te complici cu germania. Din punctul meu de vedere 328 e36 este obosita motoral iar tabla este mai slaba decat la e46.

 

 

http://www.autovit.ro/bmw-330-C29787688.html

 

nu..sincer nu am incredere in cei din romania... cel mai bine o iau din germania...chiar daca dau si cu 1500 mai mult ca sa o iau !

Edited by bmw_e36_4ever
Link to comment
Share on other sites

Din pct de vedere al supraalimentarii e36 se preteaza mai bine si ar fi mai ieftin. Problema este ca ajungi la aceeasi bani daca supraalimentezi un e36 la bani de m3, iar m3 este stock direct la puterea care ai obtine-o adaugand turbo.

 

problema e ca nu am bani de m3....doar sa mai astept ...2 sau 3 luni...dar nu pot astepta :) vreau acum :)

Link to comment
Share on other sites

Pai si un kit turbo cam cat crezi ca te ajunge? Eu stiu ca e undeva pe la 2000-3000 de euro.

 

Cumperi un E36 bunicel, aia inseamna cam 2500 de euro, mai bagi 1000 sa il faci ok, suspensii, frane, articulatii, ca nu vrei sa ajungi in garduri cu el, deja e 3500 plus 2000 de euro inseamna 5500, cam mult pentru un e36 care are 250 de cai sau cat o avea si il folosesti sa faci o liniuta intre doua semafoare, sa ii arati "fraierului" cu E90 de langa tine ca masina ta de 20 de ani e mai smechera si ca il faci la semafor si pe ala probabil il doare la bascheti.

Si bineinteles ca va veni vremea cand va trebui sa vinzi masina. Nu stiu cati iti vor da 5000 de euro pe un e36 de acum 1000 de ani cand sunt masini mult mai bune la banii aia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si un kit turbo cam cat crezi ca te ajunge? Eu stiu ca e undeva pe la 2000-3000 de euro.

 

Cumperi un E36 bunicel, aia inseamna cam 2500 de euro, mai bagi 1000 sa il faci ok, suspensii, frane, articulatii, ca nu vrei sa ajungi in garduri cu el, deja e 3500 plus 2000 de euro inseamna 5500, cam mult pentru un e36 care are 250 de cai sau cat o avea si il folosesti sa faci o liniuta intre doua semafoare, sa ii arati "fraierului" cu E90 de langa tine ca masina ta de 20 de ani e mai smechera si ca il faci la semafor si pe ala probabil il doare la bascheti.

Si bineinteles ca va veni vremea cand va trebui sa vinzi masina. Nu stiu cati iti vor da 5000 de euro pe un e36 de acum 1000 de ani cand sunt masini mult mai bune la banii aia.

 

 

zi-mi te rog cine se pricepe sa puna turbo ...in final cred ca o sa aleg optiunea asta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.