Jump to content

M3 e92


daniwmk

Recommended Posts

~1500 euro taxa pentru inmatriculare

Vezi ca poti ocoli taxa. Deja se practica peste tot acum. Discuta cu un avocat. Treaba e simpla.

http://www.realitatea.net/taxa-auto-2013-un-notar-dezvaluie-cum-sa-inmatriculezi-masina-fara-sa-platesti-timbrul-de-mediu_1213539.html

 

"Potrivit OUG 9/2013, la articolul 8 , litera f, prevede cĂŁ ”timbrul de mediu nu se plĂŁteÂşte atunci când autovehiculele sunt dobândite prin partaj”. Pe baza acestei prevederi românii se prezintĂŁ ĂŽn faĂža unui notar public Âşi solicitĂŁ efectuarea unui partaj voluntar."

Link to comment
Share on other sites

haha bravo , ai cedat presiunii :thumbsup: , o sa fie senzatie masina

 

Nu eram convins 100% dar cand am vazut ca majoritatea au ales modelul asta pe arginitu ...

 

Excelenta alegere!

 

Merci sper sa fiu multumit

 

Vezi ca poti ocoli taxa. Deja se practica peste tot acum. Discuta cu un avocat. Treaba e simpla.

http://www.realitatea.net/taxa-auto-2013-un-notar-dezvaluie-cum-sa-inmatriculezi-masina-fara-sa-platesti-timbrul-de-mediu_1213539.html

 

"Potrivit OUG 9/2013, la articolul 8 , litera f, prevede cĂŁ ”timbrul de mediu nu se plĂŁteÂşte atunci când autovehiculele sunt dobândite prin partaj”. Pe baza acestei prevederi românii se prezintĂŁ ĂŽn faĂža unui notar public Âşi solicitĂŁ efectuarea unui partaj voluntar."

 

Nu sunt casatorit nu intentionez iar masina este pe firma :)

dar multumesc pentru link

 

 

Bravo pentru jante,o alegere sigura in sensul ca pastrezi linia OEM a masinii ! Cand sosesc ?

 

OEM + distantiere ca sa obtin look ul dorit :)

maxim 10 zile livrarea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt casatorit nu intentionez iar masina este pe firma :)

dar multumesc pentru link

Nu trebuie sa fi casatorit, tocmai asta e smecheria. Legea a fost prost facuta in sensul asta. Poti face partaj cu orice persoana si sa fie 2 proprietari. Si nu mai platesti taxa.

Dar daca zici ca masina e pe firma s-ar putea sa nu mai conteze. Se plateste daca e pe firma?

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fi casatorit, tocmai asta e smecheria. Legea a fost prost facuta in sensul asta. Poti face partaj cu orice persoana si sa fie 2 proprietari. Si nu mai platesti taxa.

Dar daca zici ca masina e pe firma s-ar putea sa nu mai conteze. Se plateste daca e pe firma?

 

death and taxes :)

Nu poti scapa de taxa o platesti fie persoana fizica fie persoana juridica

O platesc si dau in judecata si astept sa imi recuperez banii cu dobanda

 

 

MASINA E DE VIS se vede ca esti fan BMW inrait ma mir cum de nu ai incercat si mercedes sau audi la cate ai avut:)) buna alegerea la jante ce gume pui ele?

 

Am mai avut pe langa cele mentionate si alte masini dar pentru perioade mai scurte Z3 2.0i ,e36 328i ,Astra GSi ,Clio sport ,Golf 2.0 tdi ,Nova GTi cu motor 1.8 16v dar nici un Mercedes sau Audi ... Unul e pentru pensionari si altul e VW :)))

 

Gumele vin la pachet cu jantele 19" 359M 9J fata si 10J spate si sunt Micheline Pilot Sport 2 245/35/r19 si 265/35/r19

Link to comment
Share on other sites

Ce mi-ar mai placea un AMG. De pensionari ! rolleyes.gif

Am avut pana anul trecut G55 AMG,intradevar,masina de pensionar.......Din pacate au ramas doar povestile de ele,nu vreau sa fiu rautacios,insa am avut atatea probleme cu el,incat nu mai vreau niciodata.Lasand la o parte consumul,care in Bucuresti niciodata nu depasea 35%,rigiditatea si diversele mici inconveniente tehnice m-au facut sa renunt la el,la numai 18.000 km.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la un CL 63. Cat despre G, nu stiu cum puteti sa dati atatia bani pe o asemenea masina ?!

Din greseli invata omul,dar per ansamblu este o masina deosebita :LMAO: Hai ca ii poluam topicul omului cu masini care nici macar nu sunt BMW.

Link to comment
Share on other sites

De Braila.. :) . Evident,Braila are unii dintre cei mai pasionati posesori de BMW,deja nu mai este niciun secret. Iar tu esti printre primii cu o astfel de masina :thumbsup: . Superba,la cat mai multi km cu ea !

 

Stateam si ma gandeam,cum ar da pe masina ta un numar gen BR 01 HEL ?

Link to comment
Share on other sites

Pe jantele alea poti pune lejer 255 pe fata si 275-285 pe spate...dar la urmatorul set de anvelope.

 

Nu imi doresc anvelope mai late ... chiar nu vad care ar fi avantajul in momentul asta

Poate doar daca pe viitor o sa apara ESS VT3 pe masina voi lua in calcul alte dimensiuni de anvelope

 

 

De Braila.. :) . Evident,Braila are unii dintre cei mai pasionati posesori de BMW,deja nu mai este niciun secret. Iar tu esti printre primii cu o astfel de masina :thumbsup: . Superba,la cat mai multi km cu ea !

 

Merci !

 

Eu ma gandeam la un CL 63. Cat despre G, nu stiu cum puteti sa dati atatia bani pe o asemenea masina ?!

 

Am mers o perioada ~1000 km cu un cls63amg si nu m-a impresionat cu nimic.

Putere cuplu si atat cum ceri mai mult de la masina dezamageste (cutia de viteze si directia cele mai mari dezamagiri)

 

Stateam si ma gandeam,cum ar da pe masina ta un numar gen BR 01 HEL ?

 

Dupa ce ti-am zis ce nr imi pun da ar merge perfect :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am avut pana anul trecut G55 AMG,intradevar,masina de pensionar.......Din pacate au ramas doar povestile de ele,nu vreau sa fiu rautacios,insa am avut atatea probleme cu el,incat nu mai vreau niciodata.Lasand la o parte consumul,care in Bucuresti niciodata nu depasea 35%,rigiditatea si diversele mici inconveniente tehnice m-au facut sa renunt la el,la numai 18.000 km.

 

Am mers destul de mult cu G55,sincer m-a imbolnavit felul cum se aude motorul,chiar intoarce capete,x6-le meu nu a intos nici nou.La capitolul rigiditate comparabil cu x6,poate o idee mai rigid.Legat de consum 29-32% mixt in Buc,varfurile depaseau 40% (mai mult nu mai indica Cb-ul)

 

Initiator,sa o stapanesti sanatos si fara incidente,superb,cat a costat,ti-au dat garantie ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.