Jump to content

Intrebare e90


reeves84

Recommended Posts

Salut,

 

Saptamana trecuta am fost de la Iasi la Vaslui in vizita la parinti. Pentru cine nu stie drumul Iasi - Vaslui a fost de curand asfaltat, nu stiu cat o sa tina dar acum e perfect, a fost latit, au refacut podetele si au turnat vreo 3-4 straturi de asfalt. Sunt multe portinui unde o poti calca la maxim. Am atins de cateva ori 180 dar in general am mers cam cu 110-120. Cand am ajuns la Vaslui intamplator m-am uitat la motor si am observat pe un sa-i zic "furtun de plastic" un lichid prelins, parea un fel de ulei. Ca sa vedeti exact despre ce vorbesc am atasat o poza cu "furtunul". Imi poate explica cineva ce e defapt acest "furtun", ce rol are si daca am motive sa ma ingrijorez?

 

Multumesc!

post-59642-0-97524000-1372798512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit cu acel furtun. O sa-ti curga din ce in ce mai tare pe acolo.

 

E aerisire carter (parca)

 

Nu stiu daca la E90 gasesti doar furtunasul ala insa la E60 sigur nu. Si a fost vreo 5 milioane sa le schimb.

 

Grav nu este, insa in timp se va murdari totul pe acolo pentru ca cedeaza garniturile. Eu l-as schimba...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

La e60 nu se gaseste separat :(

 

Asta este...

 

Am aceasi problema la E60 520d dar sunt aproape sigur ca se potriveste 13717803842 . Inca nu am facut schimbul dar o sa va tin la curent daca potriveste.

 

Problema e ca nu ar trebui sa iasa ulei pe acolo , doar gaze de carter. La M47 era un filtru epurator/ colector de ulei. La N47 colectorul asta e integrat .

Link to comment
Share on other sites

o idee interesanta ar fi adaugarea unui separator de ulei extern cum ar fi MANN+HUMMEL ProVent :

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=993228

 

cam scump : http://www.ebay.de/itm/Mann-und-Hummel-ProVent-100-3931070791-/251987628093?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3aaba2103d

Edited by mircea.i
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat furtunul pt. gazele de carter. Am folosit 13717803842 care este pt. E90 N47 si dupa cum se vede din poze este diferit ca design fata de 13717803848 pt. E60 N47 .

Dar potriveste perfect si astept sa vad in urmatoarele zile daca mai apar scurgeri de ulei .

 

Cu aceasta ocazie am observat insa o presiune destul de mare a gazelor de carter pe la joja de ulei si pe la busonul de ulei.

post-32967-0-11814900-1434354432_thumb.jpg

post-32967-0-69128400-1434354432_thumb.jpg

post-32967-0-18626000-1434354433_thumb.jpg

post-32967-0-61867600-1434354433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Furtunul ala are rolul lui acolo si il vad foarte important. Eu l-am schimbat la N47D20A si modelul nou este diferit. Iti recomand sa schimbi si O-ring-ul verde, adica cel vechi, cu cel nou care este negru si mai gros in diametru.

 

Iti recomnad in primul rand sa schimbi uleiul mai des si vei vedea depuneri mult mai putine pe acolo, chiar spre deloc. Bineinteles dupa ce in prealabil ai schimbat si garnitura!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat furtunul pt. gazele de carter. Am folosit 13717803842 care este pt. E90 N47 si dupa cum se vede din poze este diferit ca design fata de 13717803848 pt. E60 N47 .

Dar potriveste perfect si astept sa vad in urmatoarele zile daca mai apar scurgeri de ulei .

 

Cu aceasta ocazie am observat insa o presiune destul de mare a gazelor de carter pe la joja de ulei si pe la busonul de ulei.

 

asta ii diesel motorul? ai consum de ulei?

Link to comment
Share on other sites

asta ii diesel motorul? ai consum de ulei?

da , diesel N47 . Consum de ulei 750ml la 18000km.

 

cat a fost piesa ? mie mi se pare ca uneori imi mai miroase a gaze , un miros mai intepator ....

20 euro

 

Ma ingrijoreaza doar presiunea destul de mare la gazele de carter care ies pe la busonul de ulei deschis sau pe la joja de ulei. Voi face o comparatie in zilele urmatoare cu masina unui prieten care are acelasi motor dar km mai putini .

Edited by mircea.i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.