Jump to content

Interzicere comercializare piese de caroserie aftermarket


ionatan

Recommended Posts

Mai jos un articol aparut pe site-ul Autonet

 

 

 

 

ATACURI contra Pieţei aftermarket din România din partea Renault-Dacia

 

 

Autor Autonet Import •

 

Recomand altora

 

 

Stimaţi Parteneri, începând cu data de 19 noiembrie 2010, S.C. AUTONET IMPORT S.R.L. a fost forţată să oprească, pe durată nedeterminată, comercializarea tuturor elementelor de caroserie aftermarket pentru autovehiculele marca Renault și Dacia Logan.

 

 

 

 

Această Decizie s-a luat ca urmare a plângerii penale demarate de către Grupul Renault-Dacia împotriva S.C. AUTONET IMPORT S.R.L., acțiune care poate fi interpretată și ca o acţiune indirectă întreprinsă împotriva persoanelor care au în posesie sau în proprietate autoturisme marca RENAULT-DACIA și împotriva importatorilor de piese auto din România. Plângerea are ca obiect încălcarea Dreptului de Proprietate Intelectuală a Grupului Renault- Dacia, privind toate elementele de caroserie a autoturismelor fabricate de Grup.

 

 

 

Grupul Renault-Dacia și-a rezervat dreptul de proprietate intelectuală pe baza unor simple desene tehnice 3D, desene și schițe manuale sau fotografii alb-negru, fără ca acestea să conţină specificaţii tehnice, coduri ale elementelor de caroserie, culoare sau compoziție. Societatea noastră consideră că natura inexactă a documentelor protejate prin drept intelectual este abuzivă și, din punct de vedere calitativ, nu există diferenţe între piesele aftermarket și cele originale.

 

 

 

Această temă de rezervare a dreptului de proprietate asupra elementelor de caroserie a fabricanţilor de autoturisme, precum și Condițiile concurențiale de pe piața serviciilor postvânzare pentru autovehicule, acordurile verticale în sectorul autovehiculelor se află în atenţia Uniunii Europene. Renault - Dacia a ignorat existenţa acestor probleme la nivel de UE și în loc de discuţie preferă hărţuirea societăţii noastre.

 

 

 

Prin plângerea depusă împotriva AUTONET, Grupul Renault - Dacia dorește crearea unei situaţii de MONOPOL pe piaţa Românească, Europeană pe baza căruia PROPRIETARII unor AUTOTURISME DACIA și RENAULT nu vor avea posibilitatea să aleagă între piese aftermarket și cele originale, fiind obligaţi să cumpere NUMAI piese originale la un preţ cu 100- 200 % mai ridicat, deci proprietarii de mașini RENAULT - DACIA vor avea de pierdut.

 

 

 

Considerăm că AUTONET IMPORT SRL, lider pe piața de piese și servicii auto, plătitor fidel de taxe și impozite a respectat și respectă prevederile legale în vigoare, iar piesele de aftermarket nu sunt "contrafăcute" conform termenelor folosite de organele de control.

 

 

 

Totodată vă vom informa cu privire la modificările situaţiei existente.

 

 

sursa: http://www.autonet.ro/index.php?p=news&act=show&cid=391

 

Acum am vazut la unele depozite ca nu mai comercializeaza piese aftermarket de nici un fel din cele de caroserie.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Da chiar acum am vb cu un amic la Elit si ar fi vorba de fapt de o greseala de interpretare. Nu piesele aftermarket ar fi problema ci alea contrafacute. Elit si-a reluat activitatea pe aftermarket la piesele de caroserie.

 

La Total nu are nimieni o treaba cu chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Ia mai da-i in ****. Deja vand orice kkt de piese, indiferent de provenienta lor.

Am cumparat si eu amortizoare aduse de Autonet. Fabricate prin China, cu etichete de SACHS Made in Germany. Au tinut fix o luna si cand am vrut sa le schimb pe garantie, nu se incadreaza in parametrii necesari, adica aveau eficienta doar 50%. Trebuie 40% ca sa le schimbe.

La 50% eficienta, deja amortizoarele sunt ca inexistente.

 

Au ajuns ca majoritatea distribuitorilor, niste ordinari.

Ce au facut cei de la Renault ar trebui sa faca toti producatorii. Sa cumperi doar piese originale, chiar daca sunt mai scumpe. Dar ai o siguranta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treaba este interesanta in sensul ca se recunoaste implicit ca piesele aftermarket sunt pur si simplu copiate la ochi, cei care le fac neavand nici o licenta din partea detinatorului marcii. Deci nu au avut acces la planuri, la specificatii, la cerinte de material, de rezistenta, de siguranta, etc. Totul e facut la ochi! Uneori le iese, alteori nu. Unii le nimeresc mai bine, altii mai prost.

 

Nu e de mirare ca multe elemente aftermarket de caroserie (si nu numai) nu vin pe masina la fel de bine ca o piesa originala.

 

Eu credeam ca astia nu le copie ca si chinezii, ci ca au obtinut o autorizatie si niste planuri de la detinatorul marcii. Interesant este ca in lipsa acestor specificatii tehnice indraznesc totusi sa sustina ca au acelasi nivel calitativ ca si piesele originale.

Link to comment
Share on other sites

Ia mai da-i in ****. Deja vand orice kkt de piese, indiferent de provenienta lor.

Am cumparat si eu amortizoare aduse de Autonet. Fabricate prin China, cu etichete de SACHS Made in Germany. Au tinut fix o luna si cand am vrut sa le schimb pe garantie, nu se incadreaza in parametrii necesari, adica aveau eficienta doar 50%. Trebuie 40% ca sa le schimbe.

La 50% eficienta, deja amortizoarele sunt ca inexistente.

 

Au ajuns ca majoritatea distribuitorilor, niste ordinari.

Ce au facut cei de la Renault ar trebui sa faca toti producatorii. Sa cumperi doar piese originale, chiar daca sunt mai scumpe. Dar ai o siguranta.

 

Deacord cu tine, dar mai da-i in plm si pe producatorii originali care nu fac altceva decat sa te stoarce de bani; e inadmisibil sa bagi la o piesa adaos chiar si de 2-300%. Sa ne gandim ce-ar insemna sa nu mai existe pe piata niciun fel de piesa aftermarket sau contrafacute, cu siguranta ar detine monopolul, si atunci si-ar "ajusta" preturile dupa bunul lor plac in asa fel incat pt unii ar fi imposibil sa mai cumpere o piesa ceva mai valoroasa. Si binenteles ca ai doua alternative, ori cumperi de la ei, ori dezmembrezi masina.

Am impresia ca cei de la renault au realizat o scadere drastica a vanzarilor elementelor de caroserie,altfel nu-mi explic.

O intrebare as avea si eu...in Franta oare se gasesc firme deastea no-name care fac elemente de caroserie si/sau alte piese?

Link to comment
Share on other sites

Ia mai da-i in ****. Deja vand orice kkt de piese, indiferent de provenienta lor.

Am cumparat si eu amortizoare aduse de Autonet. Fabricate prin China, cu etichete de SACHS Made in Germany. Au tinut fix o luna si cand am vrut sa le schimb pe garantie, nu se incadreaza in parametrii necesari, adica aveau eficienta doar 50%. Trebuie 40% ca sa le schimbe.

La 50% eficienta, deja amortizoarele sunt ca inexistente.

 

Au ajuns ca majoritatea distribuitorilor, niste ordinari.

Ce au facut cei de la Renault ar trebui sa faca toti producatorii. Sa cumperi doar piese originale, chiar daca sunt mai scumpe. Dar ai o siguranta.

 

un mare plus pt ce ai zis, sunt ele scumpe piesele originale, dar nici sa arunci pe piata toate rahaturile

 

si asta doar de dragul de a face comert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.