Jump to content

Navigatie / iPhone / Bluetooth aftermarket pe X3


Recommended Posts

Salutare,

 

Stie cineva alte variante in afara de Dynavin care s-ar potrivi pe BMW X3 din 2008?

M-am tot uitat la Dynavin si nu sunt incantat deloc, este scump si la capitolul calitate o chinezarie mai ieftina nu exista.

 

Ce ma intereseaza de fapt:

Sa folosesc comenzile de pe volan sa schimb melodia de pe iPhone, eventual sa raspund la apeluri.

Calitatea sunetului sa fie la nivelul care il ofera si unitatea CD. Intrarea AUX aduce si un zgomot de fundal care se aude din ce in ce mai tare odata cu cresterea volumului.

 

Partea de navigatie este optionala.

Pentru navigatie m-ar interesa un sistem care sa ruleze si Google Maps de exemplu, adica sa am conexiune 3G/4G, sa pot instala aplicatii gen Android/ IOS.

 

Mi-ar fi mult mai comod daca unitatea asta care integreaza functiile de mai sus ar fi in locul unde se gaseste si originalul, varianta cu iphone pe suport este ok insa daca as avea un dispozitiv in bord ar fi si mai bine.

 

 

PS. Cunoaste cineva ce conexiuni vin in spate la CD player? ce fel de semnalizari sunt folosite, ma gandesc ce dispozitive ar putea fi adaptate sa se conecteze la sistemul de sunet deja existent al masinii si sa folosesc si comenzile dispuse pe volan.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa schimbi melodia de pe iphone e una, ca sa raspunzi la iphone, e alta.

De obicei sunt interfete separate.

Pentru muzica, ai nevoie de interfata iPod.

Pentru telefon, conexiune bluetooth.

La ambele aproape sigur poti face retrofit.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata folosesc si eu iphone-ul cu un suport de la brodit.se, insa nu sunt multumit de calitatea audio pe aux, plus ca nu pot schimba melodia de la comenzile volanului si nu mereu pot sa imi iau mana de pe volan.

Pentru navigatie imi e suficient telefonul, insa pentru audio chiar as instala ceva.

Referitor la intereftele de ipod, aveti experienta cu asa ceva? La ce calitate a sunetului sa ma astept? Si mai ales ce optiuni recomandati?

Dar pentru display in dash, aftermarket cunoasteti ceva variante?

Edited by inteleptu
Link to comment
Share on other sites

Eu am Dynavin-ul instalat pe masina de ~2 saptamani si sunt foarte multumit. Din punctul meu de vedere e peste OEM ca ergonomie, nu mai vorbim de optiuni. Daca vrei, ne putem vedea sa-ti faci o parere inainte sa dai banii. Am colegi la munca cu navigatii noname (nu Erisin) si sunt foarte pacatoase (receptie radio foarte proasta, meniurile se blocheaza frecvent, nu citesc anumite medii, etc.). Am stat si eu in cumpana inainte sa dau banii, dar ma bucur ca am ales sa iau masina fara navi oem. iGo nu se compara cu nimic OEM de pe piata.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am un parrot mki9000 . Poate reda melodiile de pe telefon prin bluetooth la calitate ok , are iesire de usb , iphone , aux . Exista kit de conectare prin CAN si vor merge comenzile de pe volan .

La navi , merg pe Igo primo . Telefonul /tableta sta pe asa ceva :My link . Se prinde elegant in grila de ventilatie , daca il iei negru nici nu bate la ochi si tine pana la 4 Kg .(probat de mine cu Ipad2 fara probleme ) . Si sa eviti chinezariile cu totul .

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pana acum am trecut pe lista ca si solutii urmatoarele:

1. Car kit Parrot

2. Kit integrare bluettoth + Iphone(diferite branduri)

 

 

Solutii gen dynavin nu am pe lista pentru ca sunt scumpe si calitate slaba, plus ca sunt o epoca in urma, caut un device sa ma tina in prezent.

 

Zilele astea am gasit niste solutii pentru X5 superbe si ma gandeam daca pot adapta ceva similar pe X3.

 

As fi interesat daca exista posibilitatea sa conectez un "AUX in" direct in spatele unitatii CD, banuiesc ca si auxiliarul din spatele consolei centrale ajunge undeva la CD.

Are cineva o schema cu spatele unitatii CD si cu explicatii ce tip de interfete sunt acolo?

Link to comment
Share on other sites

 

Solutii gen dynavin nu am pe lista pentru ca sunt scumpe si calitate slaba, plus ca sunt o epoca in urma, caut un device sa ma tina in prezent.

 

 

Din contrĂŁ, mie mi se pare cĂŁ sunt cele mai „ĂŽn prezent”. Dar da, sunt scumpe (spre foarte scumpe dacĂŁ vorbim de ultima versiune de Dynavin).

Link to comment
Share on other sites

Eu am Dynavin-ul instalat pe masina de ~2 saptamani si sunt foarte multumit. Din punctul meu de vedere e peste OEM ca ergonomie, nu mai vorbim de optiuni.

 

 

Ce are in plus fata de un CIC? Si CIC are internet,USB, reda video, se conecteaza cu telefonul prin bluetooth, exista bluetooth streaming la melodii, are HDD sa poti stoca melodiile, are o gramada de aplicatii care se pot integra. Ce stie sa faca chinezaria in plus? :))

Link to comment
Share on other sites

Din contrĂŁ, mie mi se pare cĂŁ sunt cele mai „ĂŽn prezent”. Dar da, sunt scumpe (spre foarte scumpe dacĂŁ vorbim de ultima versiune de Dynavin).

 

Stiu ca exista si Dynavin mai noi, unele chiar ruleaza Android, dar versiune care exista pentru X3 este o versiune cu Windows CE, a gasit cineva cu Android? Nu de alta dar m-ar interesa si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Ce are in plus fata de un CIC? Si CIC are internet,USB, reda video, se conecteaza cu telefonul prin bluetooth, exista bluetooth streaming la melodii, are HDD sa poti stoca melodiile, are o gramada de aplicatii care se pot integra. Ce stie sa faca chinezaria in plus? :))

 

In ideea in care masina e super dotata, si are toate astea, inclusiv camera pentru marsarier si conectivitate pentru ipod, singurul avantaj al chinezariei este Android-ul,. De-aici incolo, e ca si cum m-ai intreba ce are S4 peste iPhone, e o discutie interminabila. Oricum, e natural ca o interfata multimedia integrata de un producator premium, updatata cu tehnologii la zi sa fie mult peste ce gasesti, intr-o mie de euro, aftermarket. Ar fi penibil pentru BMW sa fie altfel, chiar cu integrarea estetica cel putin penibila (evident, din punctul meu de vedere), la platformele E90/E60. Ideea e urmatoarea: chinezariile sunt alternative la dotarile high-end pe care le gasesti oricum foarte greu intr-o masina cu un pret OK (dupa mine o masina o cumperi in primul rand pentru stare tehnica, sasiu, motor, pentru dotari esentiale si apoi pentru dotari high-end). Nu spune nimeni ca Dynavin e la fel de bun, macar, ca un CIC cu L7. Nicidecum. Dar, chiar excluzand fixurile pe care unii (eu) le au in privinta design-ului din era Bangle, chiar la interior, dynavin, erisin si care-or mai fi sunt o alternativa mult mai iefina si mai facila tehnic decat un retrofit complet, cu rezultate relativ apropiate (ma refer strict la functionalitate, nu la nivel de calitate audio - acolo e cu totul alta mancare de peste).

Link to comment
Share on other sites

In ideea in care masina e super dotata, si are toate astea, inclusiv camera pentru marsarier si conectivitate pentru ipod, singurul avantaj al chinezariei este Android-ul,. De-aici incolo, e ca si cum m-ai intreba ce are S4 peste iPhone, e o discutie interminabila. Oricum, e natural ca o interfata multimedia integrata de un producator premium, updatata cu tehnologii la zi sa fie mult peste ce gasesti, intr-o mie de euro, aftermarket. Ar fi penibil pentru BMW sa fie altfel, chiar cu integrarea estetica cel putin penibila (evident, din punctul meu de vedere), la platformele E90/E60. Ideea e urmatoarea: chinezariile sunt alternative la dotarile high-end pe care le gasesti oricum foarte greu intr-o masina cu un pret OK (dupa mine o masina o cumperi in primul rand pentru stare tehnica, sasiu, motor, pentru dotari esentiale si apoi pentru dotari high-end). Nu spune nimeni ca Dynavin e la fel de bun, macar, ca un CIC cu L7. Nicidecum. Dar, chiar excluzand fixurile pe care unii (eu) le au in privinta design-ului din era Bangle, chiar la interior, dynavin, erisin si care-or mai fi sunt o alternativa mult mai iefina si mai facila tehnic decat un retrofit complet, cu rezultate relativ apropiate (ma refer strict la functionalitate, nu la nivel de calitate audio - acolo e cu totul alta mancare de peste).

 

Spune-mi cu ce te avantajeaza ca ai android in loc de QNX ? S4 peste iphone se vede diferenta in primul rand la hardware daca tot vrei sa discutam si punctul asta :)))

 

Legat de chinezariile alea, da sunt mai ieftine, insa tu ai specificat ca este peste BMW la ergonomie si optiuni, iar eu eram curios sa stiu ce optiuni are in plus?

Link to comment
Share on other sites

Spune-mi cu ce te avantajeaza ca ai android in loc de QNX ? S4 peste iphone se vede diferenta in primul rand la hardware daca tot vrei sa discutam si punctul asta :)))

 

Legat de chinezariile alea, da sunt mai ieftine, insa tu ai specificat ca este peste BMW la ergonomie si optiuni, iar eu eram curios sa stiu ce optiuni are in plus?

 

Hai ca e putin inutil sa discutam despre avantajele unei platforme opensource cu 900 de milioare de utilizatori si peste 700.000 de aplicatii pe market, un un sistem proprietar. Inutil mi se pare sa ai internet in masina, poate, dar sa iti configurezi orice player multimedia vrei sau sa-ti instalezi aplicatii strict cu target auto, cum e torq, asta e cel putin interesant.

Link to comment
Share on other sites

Avantajele sunt aplicatiile, aplicatii care le poti instala pe orice device cu android, sau ai cumva aplicatii dedicate pentru dynavin?

 

Video stie sa redea si CIC, cu baseplate se poate conecta iphone-ul prin cradle si sa afisezi continutul pe ecran.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate, aplicatiile pot fi instalate pe orice device cu Android. Daca CIC ar fi pe platforma android, ar fi perfect. Asa ar beneficia si de harta Romaniei, la nivel de strada, relativ actualizata, de pe iGO. Nu ma refeream la suport pentru video/tv, ci despre playere (aplicatii). Hai ca ne-am intins cu off-topicul.
Link to comment
Share on other sites

Stati ca eu m-am pierdut, intrebarea in topic era daca exista Dynavin cu Android pentru BMW X3. Deci...exista?

Poate sa explice cineva ce calitate are display-ul de pe Dynavin? Am inteles ca nu se poate citi foarte bine in lumina.

 

Am luat campii la batut, scuze. Nu vad optiune de dynavin cu android pentru X3, dar intreaba-i pe cei de la Edotec, ei importa dynavin.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.