Jump to content

Sicanare in trafic


Sumo

Recommended Posts

Pentru ca cel cu Bentley nu s-a sicanat cu nimeni in trafic ci a depasit coloana de masini care erau oprite la trecerea la nivel cu calea ferata.

Cu siguranta a gresit si a platit pentru asta cu viata, dar nu sunt motive de bucurie cand cineva moare asa. Mai degraba este o demonstratie a neputintei.

Bine ca nu a luat pe altcineva cu el, Dumnezeu sa-l ierte. Cam atat se poate spune in cazuri de genul asta.

 

Ok! E randul meu!

 

Am dat exemplul cu Bentley-ul lovit de tren, pentru a exagera un pic! In literatura se mai numeste si "Hiperbola"!

Bentley-ul nu s-a sicanat cu trenul, corect, dar a crezut ca ii este superior si mai rapid.

Colegul nostru, a crezut la fel, ca se poate baga "din scurt" in fata unui 4x4 iar daca este lovit din spate, el nu are nicio vina!

Dar, daca ar face aceeasi schema in fata unui TIR sau a unei basculante? Ar mai avea noroc sa nu fie atins?

 

Eu recunosc, ca ma bucur ca unul care nu tine cont de bun simt si de reguli, o pateste!

De ce i-as plange de mila? Daca pana acum a fost zmeu si nu-l interesa de cei din jur, avea propriile reguli, acum sunt sigur ca nu o sa mai fie asa zmeu!

 

Toata lumea spune ca cel cu Bentley-ul nu a luat pe nimeni cu el, dar s-a gandit cineva si la mecanicul de pe locomotiva?

Lasand la o parte, ca este tarat sa dea declaratii peste declaratii, s-a gandit cineva cum o sa traiasca acel om de la acel accident?

Bun, nu este vinovat, nu face puscarie, nu plateste despagubiri, dar imaginea unui "smecher" facut carne tocata in fata lui, cine i-o mai scoate din cap?

Acel mecanic, de la accident sunt convins ca nu mai este om.

 

De la o chestie banala ca cea a colegului Sumo, pot muri oameni. Ma refer la faptul ca s-a bagat "din scurt", fara sa-l intereseze ca poate il obliga pe cel in fata caruia se baga, sa efectueze manevre riscante.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc, ca ma bucur ca unul care nu tine cont de bun simt si de reguli, o pateste!

De ce i-as plange de mila? Daca pana acum a fost zmeu si nu-l interesa de cei din jur, avea propriile reguli, acum sunt sigur ca nu o sa mai fie asa zmeu!

 

Nu cred ca are rost sa aduc contraargumente pentru celelalte fragmente ale postului. Unele chestii sunt corecte, altele nu, dar n-are rost per total.

Ma limitez la a spune ca a te bucura de asa ceva, de moartea cuiva, e de foarte mare prost gust.

Nici nu spune cineva ca trebuie sa-i plangi de mila si nici sa-i regreti moartea. Indiferenta e mult mai de inteles.

Daca murea unul cu o Dacie 1300, nu ar fi fost o stire. A murit unul cu Bentley si unii regreta ca nu a ajuns ca pateul de ficat de la Antrefrig sa nu mai aiba popa la ce ureche sa-i cante.

Astea sunt niste lucruri pe care nu le poti schimba, asta e firea unor oameni.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca murea unul cu o Dacie 1300, nu ar fi fost o stire. A murit unul cu Bentley

 

Astia cu Dacia 1300 sunt cu mai mult bun simt decat unul cu Bentley.

Cand ai bani crezi ca esti un fel de minizeu. Nu e primul minizeu care moare ca prostul ceea ce demonstreaza din nou "Dumnezeu nu ia spaga".

 

 

Ontopic:

Sumo a vrut sa para smecheras(sa taie fata, sa blabla). Si-a gasit nasul.

Ar trebuie sa fie o lectie invatata daca isi scoate capul din fund. Dar probabil ca nu si-l va scoate decat dupa 30-35 de primaveri.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelege gresit, n-am nimic cu cei cu Dacia 1300. Chiar mi-as cumpara una bine intretinuta pentru ca in 3-4 ani va fi o masina clasica foarte rara, majoritatea ajungand la REMAT.

Ideea e ca au mai fost stiri cu Dacii lovite de tren, dar nu a vorbit aproape nimeni despre aceste accidente chiar daca au murit oameni.

 

Cum moare unul considerat smecher / parvenit cu o masina mai scumpa, imediat apar cei care se bucura.

 

Moartea unui om nu ma bucura, cu atat mai putin moartea unui om intr-un accident. Sigur, sunt si exceptii. Daca ar fi murit un pedofil probabil m-as fi bucurat si eu.

 

Sunt destui amarati care au depasit si care vor mai depasi in continuare coloane intregi de masini. Nu doar bogatii o fac.

 

Stiu pe cineva apropiat acelui om, prieteni de familie.

Din cate stiu, era un om cu un comportament decent care n-a uitat niciodata de unde a plecat. N-am vazut nimic la TV despre el, nu era vreun personaj monden, deci isi vedea de treaba. Singura lui vina era ca avea bani.

 

Eu cred ca in viata esti mult mai fericit daca nu stai sa te incarci cu energii negative de genul asta. Invidia si ura reprezinta o mare povara.

Edited by Service Premium
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@slowdeath - baiatul cu bentley-ul (din meciul tren vs bentley incheiat cu 1-0) in mod sigur nu a vazut trenul. Cine stie la ce se gandea... Sau tu crezi ca s-a considerat mai tare ca sabia lui Zorro si s-a gandit ca e invincibil...?

Indiferent cum gresesc oamenii, nu e treaba noastra sa judecam.

Exemplul tau n-are treaba cu subiectul.

Puteai sa dai exemplul lui Huidu care se s-a crezut minizeu si care a omorat oameni din smecherie. In cazuri extreme, scuzele nu mai ajuta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum moare unul considerat smecher / parvenit cu o masina mai scumpa, imediat apar cei care se bucura.

Stiu pe cineva apropiat acelui om, prieteni de familie.

Din cate stiu, era un om cu un comportament decent care n-a uitat niciodata de unde a plecat.

Invidia si ura reprezinta o mare povara.

 

Robin Hood, lua de la bogati si dadea la saraci si era considerat infractor!

Toti il apreciem pe "infractorul" de Robin Hood!

In ziua de azi, toti infractorii se cred Robin Hood dar aplica metoda lui invers: iau inapoi de la saraci si pastreaza pentru ei.

 

Alexandra Stan si-a luat bataie! Foarte bine!

Toti il sustineau pe impresar: Bravo! Si-a cautat-o zdreanta aia!

O curva! Bine i-a facut!

 

Iar exemplele pot continua!

 

Uite, din cauza asta e frumoasa Romania! Ca ne plac infractorii!

Cum spunea un "clasic" in viata, Puya pe numele lui:

#Iubim personajele negative, infractorii

Ii protejam, ii cinstim mai rau ca dictatorii#

 

Tu macar ai o scuza... esti subiectiv!

 

Prea putin ma intereseaza ce masina avea, pe mine ma deranjeaza cei cu un asemenea "comportament decent",

care cand sunt la volan si au bani se cred cel putin semizei!

 

 

@slowdeath - baiatul cu bentley-ul (din meciul tren vs bentley incheiat cu 1-0) in mod sigur nu a vazut trenul. Cine stie la ce se gandea... Sau tu crezi ca s-a considerat mai tare ca sabia lui Zorro si s-a gandit ca e invincibil...?

Puteai sa dai exemplul lui Huidu care se s-a crezut minizeu si care a omorat oameni din smecherie. In cazuri extreme, scuzele nu mai ajuta.

 

In mod sigur nu a vazut trenul! La fel cum nu a vazut nici coloana de masini, nici barierele si nici semnalele care "tipau": Vine trenul!!!

E tragic! Omul mai era si orb!

Totusi, trebuie sa recunoastem ca daca el nu a vazut toate cele enumerate mai sus, nu ar fi putut vedea niciun semn ca "Cedeaza trecerea", "Stop" sau chiar semafoarele pe rosu!

Eu zic ca este o minune ca l-a oprit trenul, altfel venea spre oras si cine stie ce se mai intampla!

Si atunci, de ce sa nu ne bucuram fratilor ca am scapat de un asa pericol?!!

 

Legat de Huidu, nu cred ca a omorat acei oameni din smecherie, ci din prostie.

Cel cu Bentley-ul i-a depasit pe toti din smecherie!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@slowdeath - se cunoaste ca n-ai prea trecut pe la semaforul ala.

Acum ceva vreme (eu am lucrat in pipera-land aproape 3 ani, pana in 2010) obisnuia sa stea ca boul pe rosu la nesfarsit sau sa se puna bariera degeaba.

Daca tu crezi ca omul a trecut vazand trenul, nu pot sa zic decat atat: :-))))

Iar huidu, a omorat oameni din smecherie crezand ca el are prioritate, depasind pe linie continua in blind, cu propriii copii in masina. Sau patronul de la Edy, cu S-ul acum mai bine de un an.

Sa moara si capra vecinului! Nu? :-)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mcliviu, pe la semaforul ala din Pipera nu am trecut, dar am avut o experienta vreo 2 ani cu linia ferata de pe Andronache!

Pana la urma am realizat ca o pot ocoli pe pod, pe la Dragonul Rosu!

 

Huidu, a facut ce fac foarte multi soferi care iau curbele cu viteza, trec pe contrasens.

E greu pentru unii sa invarta putin de volan si sa urmeze linia dintre sensuri.

Link to comment
Share on other sites

Alexandra Stan si-a luat bataie! Foarte bine!

Toti il sustineau pe impresar: Bravo! Si-a cautat-o zdreanta aia!

O curva! Bine i-a facut!

 

Eu muncesc prea mult sa ma intereseze de Alexandra Stan sau impresarul ei.

In mod normal nu e ok deloc sa bati o femeie, nu stiu ce s-a intamplat acolo, exista legi pentru astfel de situatii. Nu stiu daca-i curva si nici nu ma intereseaza. Am lucruri mai bune de facut.

 

Uite, din cauza asta e frumoasa Romania! Ca ne plac infractorii!

Cum spunea un "clasic" in viata, Puya pe numele lui:

#Iubim personajele negative, infractorii

Ii protejam, ii cinstim mai rau ca dictatorii#

 

Prea putin ma intereseaza ce masina avea, pe mine ma deranjeaza cei cu un asemenea "comportament decent",

care cand sunt la volan si au bani se cred cel putin semizei!

Puya a cantat mai mult despre smecherie, droguri, curve, batai si smardoiala decat despre lucruri morale. O face acum pentru ca e la moda, iar el e foarte comercial.

Tupeu de borfas suna mai bine decat tampeniile comerciale pe care le canta acum.

 

Si atunci, de ce sa nu ne bucuram fratilor ca am scapat de un asa pericol?!!

 

Legat de Huidu, nu cred ca a omorat acei oameni din smecherie, ci din prostie.

Cel cu Bentley-ul i-a depasit pe toti din smecherie!

 

Pentru ca nu exista om care sa nu incalce legea la un moment dat, care sa fie sfant. Toata lumea a trecut cel putin o data pe rosu, toata lumea a facut cel putin o greseala grava la volan. Unii au noroc si scapa basma curata din noroc pur, altii sfarsesc rau.

 

Diferenta dintre omul ala si Huidu este ca el a platit cu viata. Huidu nu a fost aproape deloc afectat. Si-a luat o vacanta temporara din viata publica, a cheltuit niste bani, dar e un om liber.

 

Daca nu avea Bentley si mult cascaval nici nu auzeai de el, deci nu vorbeai de el.

 

Eu inteleg punctul tau de vedere. Fara suparare, esti probabil un om nesatisfacut de nivelul sau financiar. Probabil ai o profesie in care excelezi, dar nu esti platit suficient. Ai intalnit in viata destui oameni bogati pe care nu dai 2 bani din diverse motive. Pentru tine pare o victorie cand unul de genul asta ajunge sub tren sau constata ca stalpul sau copacul sunt temelie. E o mentalitate suficient de comuna, nu e nimic de explicat, totul e clar.

Edited by Service Premium
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

toate ca toate , dar mai scrie undeva asa "ferestete ca si cel de sus te fereste", si se spune foarte bine, conduc de cativa ani buni intr-o adevarata jungla, unde puterea motoarelor si tupeul face lege, unde e plini de soferi fara carnet care conduc pana si camioane de mare tonaj, pana acuma am scapat, m-am ferit cat am putut
Link to comment
Share on other sites

+1 pt ultimul post al lui SlowDeath. Din pacate in Romania sunt omniprezente mentalitati gen: "a dat el tepe dar e baiat bun", "a furat si el dar nu a dat in cap", "a facut banii din furat dar dadea si pe la saraci/biserici " etc

In buna masura cred ca e vina mass-mediei ce a promovat agresiv doar non valori si infractori. Intr-o tara ceva mai normala astfel de indivizi s-ar fi lafait pe la Sing Sing si nu la tv.

 

On topic: din punct de vedere legal se considera nerespectarea distantei fata de autoturismul din fata. Cand vezi un astfel de comportament deviant la soferul ajuns in fata ta e preferabil sa pastrezi o distanta suficienta ...

Edited by ionescucris
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca exista astfel de mentalitati, dar omul asta nu are vreo afacere ilegala cunoscuta, nu a dat nici un tun, singura pata este ca era finul lui Gigi Becali.

In plus, nu era un om care sa se afiseze in public, deci din nou se incurca lucrurile.

Avand in vedere ca era atat de bogat, a trait o viata discreta.

Astea sunt romanisme. Avea bani, deci concluzia e ca e un hot care a supt sangele poporului. D-aia e x sarac, pentru ca era y bogat. O gandire simplista si falimentara.

Nu te tine nimeni sa risti, sa muncesti foarte mult, sa ai 2 joburi, sa incerci sa-ti atingi potentialul maxim. Problema e ca majoritatea nu au tupeul necesar. In general nu e altcineva vinovat ci chiar tu.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca exista astfel de mentalitati, dar omul asta nu are vreo afacere ilegala cunoscuta

 

In plus, nu era un om care sa se afiseze in public, deci din nou se incurca lucrurile.

Mai, ne lasi cu teoriile astea ridicole? Cica nu are vreo afacere ilegala cunoscuta :) . Amuzanta atotcunoasterea asta. Daca nu ai vazut tu ceva la TV, nu inseamna ca nu s-a intamplat. A scapat doar pentru ca nu a furat singur, ci impreuna cu potentatii vremii.

 

http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1202985-milion-dolari-spalati-pentru-hrebenciuc-sechelariu.htm

 

http://www.romanialibera.ro/actualitate/revista-presei/revista-presei-nae-nicolae-partener-de-politica-si-afaceri-cu-hrebenciuc-si-gabriel-oprea-307913.html

 

http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013071888884/Actualitate/Milionarul-mort-Nae-Nicolae-partener-de-politica-si-afaceri-cu-Hrebenciuc-si-Gabriel-Oprea.html

 

"În acest dosar Nae Nicolae a fost condamnat la patru ani de închisoare, cu suspendare."

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.