Jump to content

Sicanare in trafic


Sumo

Recommended Posts

eu presupun ca nici cu toyota nu era vreun putoi si ca sa faca ce spuneti voi cu nebunii la masina lui , trebui sa fii cel putin tampit sa te duci ss-i faci ceva la msina ca esti primul suspect si adresa e in actele pe care le-au facut la constatare , a cautat cale legala tocmai pt ca a realizat asta. Si la fel nici userul nu e vreun smardoi ca daca era direct in spital se duceau amandoi nu mai conta ca au spart o bara , astea sunt copilarii . Data viitoare cand mai faci scamatorii de gen in trafic te asiguri ca ai multumit cum trebuie , ii pupi si mana daca e nevoie , nu esti obraznic sau expui masina . CAre de altfel te-a protejat . CA mai sunt unii pastilati direct prin geam trec , nu ai ce sa le faci decat daca ai vreun disc sa le dai in cap .

 

PS cale legala era cu vreo 5 martori platiti si rasturnai situatia in favoarea ta dar ai gandit prea tarziu situatia pt asa aceva

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

eu presupun ca nici cu toyota nu era vreun putoi si ca sa faca ce spuneti voi cu nebunii la masina lui , trebui sa fii cel putin tampit sa te duci ss-i faci ceva la msina ca esti primul suspect si adresa e in actele pe care le-au facut la constatare , a cautat cale legala tocmai pt ca a realizat asta. Si la fel nici userul nu e vreun smardoi ca daca era direct in spital se duceau amandoi nu mai conta ca au spart o bara , astea sunt copilarii . Data viitoare cand mai faci scamatorii de gen in trafic te asiguri ca ai multumit cum trebuie , ii pupi si mana daca e nevoie , nu esti obraznic sau expui masina . CAre de altfel te-a protejat . CA mai sunt unii pastilati direct prin geam trec , nu ai ce sa le faci decat daca ai vreun disc sa le dai in cap .

 

PS cale legala era cu vreo 5 martori platiti si rasturnai situatia in favoarea ta dar ai gandit prea tarziu situatia pt asa aceva

 

 

Asa este dar nici ,,aro" nu a procedat corect ca I-a pus frana in fata. Asta daca e adevarat ce zice seria 1.

Link to comment
Share on other sites

Asa este dar nici ,,aro" nu a procedat corect ca I-a pus frana in fata. Asta daca e adevarat ce zice seria 1.

pai aici este copilaria , cand e cazul de smardoiala nu mai e nimic corect , e ca si cum te-ai astepta de la ponta sa scoata taxa auto maine . :frantics:

 

ba, nu stiu, dar eu saram la bataie clar la faza asta. pai ce pula mea.

toyota si-a asumat riscul , bataie , scandal, omor eu de cutiozitate as vrea sa si descrie peronajul ca parca nu a facut asta pana acum, in pricipui aspectul fizic nu mai e o regula , am vazut eu putoi care ar fi lesinat jumate de strada . Eu nu mai subestimez pe nimeni , sincer mai bine as trosni masina intr-unul sa il fac muci decat sa ma duc la el . Esti jos esti expus din toate partile .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am dat-o si pentru mai putin stai linistit... dar eu sunt si lejer instabil la faze de genul asta.

 

pai mars in mortii ma-tii, na bine, m-am bagat in fata ta, dar tu ce pula mea esti justitiarul zero sa imi calci frana ca sa fac accident, pai asta e un act de violenta din punctul meu de vedere, care tre' rasplatiti pe masura, si cum masina lui n-are nici o vina, trebuie ingropata mecla dobitocului.

 

legea pumnului, ce atatea discutii. imediat sa vezi cum nu mai face a doua oara.

 

ca o dam, ca o luam... asta e viata. pe mine nu ma intimideaza nici un ceafa lata sau nigar sau ce vrei, daca mi se pune pata, se asterne valul pe creier si nu mai judec, mor cu tine de gat, sau invers.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

am dat-o si pentru mai putin stai linistit... dar eu sunt si lejer instabil la faze de genul asta.

 

pai mars in mortii ma-tii, na bine, m-am bagat in fata ta, dar tu ce pula mea esti justitiarul zero sa imi calci frana ca sa fac accident, pai asta e un act de violenta din punctul meu de vedere, care tre' rasplatiti pe masura, si cum masina lui n-are nici o vina, trebuie ingropata mecla dobitocului.

 

legea pumnului, ce atatea discutii. imediat sa vezi cum nu mai face a doua oara.

 

ca o dam, ca o luam... asta e viata. pe mine nu ma intimideaza nici un ceafa lata sau nigar sau ce vrei, daca mi se pune pata, se asterne valul pe creier si nu mai judec, mor cu tine de gat, sau invers.

 

 

Nu stiu ce rasa era asta dar de cele mai multe ori pardalieni fac scheme de astea .E bine cum gandesti tu. :Devil:

Edited by bitza_wss
Link to comment
Share on other sites

Uite o posibila solutie legala si civilzata....dar presupune ceva mai mult efort....

stii deja unde sta gagiul incearca sa il urmaresti....k sigur o sa calce in strachini din nou....faci o poza....te prezinti la melitie ca un cetatean mega-constiincios ce esti si arati cum si unde s-a gresit...de regula daca e vba de neacordare de prioritate se salta permisu...si scapa tot poporu de el in mod special 30 de zile si daca e si mai faina situatia....tre sa dea iarasi de permis si sa vezi acolo distractie....nu cunosc maruntisurile legale dar asta mi se pare o solutie buna.

acestea fiind spuse eu ii inteleg si pe cei care zic k ar fi sarit la bataie in moment....frate e masina ta si lucrul tau si nu ai avut grija de ea ca de ochii din cap k sa iti faca unu o faza de genu numai k sa se simta smecher...hai sa fim seriosi la asta se rezuma totul...deci mi s pare normal p de o parte sa vezi rosu in fata ochilor la momentul respectiv.

inteleg de asemenea si pe cei care zic ca el ar fi trebuit sa accelereze ca sa nu il forteze pe cel din spate sa franeze si etc...eu cel putin asa ma comport...fac in asa fel incat nici al din spatele meu sa nu fie deranjat.

app e primul meu post pe acest forum daca gresesc ceea ce e destul de probabil,....simtiti-va liber sa ma injurati a greu...asta e cam singura solutie legala pe care o vad eu aici

Link to comment
Share on other sites

Pentru astea exista teava groasa in portbagaj

Se numeste cheie de roti extensibila. Manerul are prindere buna :frantics:

 

ON: Treci peste, data viitoare cand te depaseste careva pentru ca l-ai incomodat, tine distanta cat mai mare sa nu mai ajungi in situatia asta.

 

Am avut si eu o situatie de genul, doar ca piticania colorata, acompaniata de pasagerul colorat s-au agitat degeaba in Mercedesul lor sclipitor si au realizat ca nu au cu cine face manevre de franare (nu avea nici carlig si probabil nici intentia de a isi sifona masina pentru care nu mananca pentru inca 30 de ani). Eu am pastrat distanta fata de ei, i-am depasit ulterior si s-a terminat fara incidente fizice.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu bataia pentru chestii de genul asta e o prostie.

 

Poti s-o dai, dar poti s-o si iei rau de tot, mai ales de la vreun dement care te poate injunghia.

Vad tot mai des nebuni care umbla cu ditamai cutitele sau macetele dupa ei.

 

Il stiu pe unul de genul asta, are niste probleme la cap care intarzie sa fie si atestate medical.

A sarit unul sa-l bata pentru o greseala in trafic (adevarul este ca si conduce destul de prost) si a iesit rapid din masina cu un cutit palmat bine, iar cand s-a apropiat ala suficient de tare i-a bagat lama cutitului cam 5 cm in pulpa si i-a dat cu stanga o palma tare.

Ce mai poti sa faci intr-o situatie de genul asta? In primul rand te sperii rau de tot pentru ca sangerezi, iar in al doilea rand ala poate fi oricine.

E aberant sa sari la bataie pentru o greseala facuta in trafic fara sa-ti asumi faptul ca poti chiar sa-ti pierzi viata pentru un cacat.

Intr-o situatie de genul asta mai bine iei numarul de la masina si faci niste sapaturi, vezi cu cine ai de-a face si pe unde locuieste, iar apoi daca nu e pericol il iei pervers fara martori si astfel urmarile sunt minime.

Iar aia cu taiatul cauciucurilor sau vandalizarea generica a masinii sunt niste reactii de fatalai patentati. Nu masina ti-a facut ceva.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am patit personal o asemenea intamplare care mi-a fost invatatura de minte:

 

acum cativa ani m-am sicanat in trafic cu un opel in bucuresti, gen frane, bagat in fata, claxon(si eu prost, mare lucru ca se bagase in fata fara semnalizare).....toate bune si frumoase, peste vreo 2 intersectii (si uitasem de ei sau unde s-au dus) m-am trezit deodata cu 4 tiganoi in slapi in jurul masinii...si se vedea pe fata lor ca nu aveau intentii prietenoase.....cand am vazut ca e groasa am dat cu spatele(noroc ca am avut loc) ...si fugi....si de unde, la un moment dat observ ca pe langa opel mai erau si niste prieteni de-ai lor ce ma fugareau cu un golf....ce mai senzatii tari sa se fugareasca 2 masini si sa incerci sa nu prinzi nici stopuri (habar nu aveam pe unde eram....sectorul lui vanghelie), si scaparea mea a fost ca s-a luat o masina de politie dupa noi (ca prea treceam pe rosu si alergam) care au fost domni, in ideea ca ne-au oprit pe toti, ne-au tinut in masini, si dupa legitimari si explicatii, a mai chemat si un echipaj de la ordine publica, le-am explicat si lor toata povestea si mi-au spus sa plec si mi-au si spus pe unde, si au zis ca o sa ii mai tina pe loc 10 minute cu verificari si blabla, timp in care sa o sterg si sa nu mai calc prin tigania lor, ca poate data viitoare nu am asa noroc.

 

Asa ca eu am plecat cat mai repede si de atunci nu m-am mai sicanat sau raspuns la provocari in trafic, ca nu se stie niciodata cum se termina (singurii sunt taximetristii care daca intrec regula la nesimtire sun la firma respectiva la dispecerat si le fac reclamatie, si bag texte de genul "daca ar fi mama sau copilul d-voastra in masina care circula imprudent"....si mai au aia noroc sa nu le mai dea comenzi ziua respectiva).....nu de alta, dar poti avea si camera si dovada, daca dai peste cine nu trebuie......

 

http://www.youtube.com/watch?v=2Xa2v1Jjihg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multam pt sfaturi! Voi inchide topicul pt ca nu vad o solutie legala usoara si am ZERO timp sa imi bat capul cu un irelevant.

 

Sa tai cauciucuri, sa tocmesc martori sau sa il pandesc umde locuieste este imoral, ilegal, nepractic si total aiurea. Nici nu consider sa fac asa ceva

 

O descriere a personajului, pt ca mi-ati cerut : 1:75 / 95 kg / 50 ani, nu ceafa lata, desi cam meltean dupa fata, trecut prin viata dar fara smecherii de cartier. Un om normal de altfel cu nevasta dupa el. dupa ce s-a dat jos din masina a ridicat mainile in sus ca si cum ar spune vezi ce ai facut?? Desi eram pregatit sa o dam parte in parte acolo, atitudinea lui nerecalcitranta ( in afara masinii ) - nu am schimbat nici o injuratura -, m-a facut sa ma gandesc la o rezolvarei legala fara complicatii gen IML, martori si, in plus, suntem oameni nu animale. Ironic, nevasta lui a comentat: "tinerii din ziua de azi".

 

Ma duc cu masina la casco si aia e. slowdeath, seria 1 al meu nu e amarat, multumesc frumos.

 

Daca in schimb ar fi patit ceva cei care erau cu mine in masina ATUNCI mi s-ar fi taiat firul RAU.

 

@slowdeath, am inteles ca esti prietenos, altfel mi-ar fi cazut foarte rau comentariile tale. Daca tu crezi ca eu am fost un pericol in trafic (eu iti zic pt ultima oara ca nu), atunci toyota a fost de 1000 de ori mai periculoasa decat mine si orice alt participant. Din ce evaluez eu, daca nu puneam frana cand a venit prin dreapta mea, ori il facea muci pe ala din fata, ori se baga peste mine. Sa stii ca e URAT sa tragi concluzii fara sa fi fost acolo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am dat-o si pentru mai putin stai linistit... dar eu sunt si lejer instabil la faze de genul asta.

 

pai mars in mortii ma-tii, na bine, m-am bagat in fata ta, dar tu ce pula mea esti justitiarul zero sa imi calci frana ca sa fac accident, pai asta e un act de violenta din punctul meu de vedere, care tre' rasplatiti pe masura, si cum masina lui n-are nici o vina, trebuie ingropata mecla dobitocului.

 

legea pumnului, ce atatea discutii. imediat sa vezi cum nu mai face a doua oara.

 

ca o dam, ca o luam... asta e viata. pe mine nu ma intimideaza nici un ceafa lata sau nigar sau ce vrei, daca mi se pune pata, se asterne valul pe creier si nu mai judec, mor cu tine de gat, sau invers.

adica tu e normal si ok sa te bagi in altii, sa fii agresiv sau sa-i sicanezi, da cand tu patestiu asa ceva e inacceptabil si trebe sarit la bataie sa pui papagalu la respect ...

 

daca-mi permiti o atitudine curat murdar romaneasca

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E aberant sa sari la bataie pentru o greseala facuta in trafic fara sa-ti asumi faptul ca poti chiar sa-ti pierzi viata pentru un cacat.

Intr-o situatie de genul asta mai bine iei numarul de la masina si faci niste sapaturi, vezi cu cine ai de-a face si pe unde locuieste, iar apoi daca nu e pericol il iei pervers fara martori si astfel urmarile sunt minime.

 

 

+1

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

slowdeath, seria 1 al meu nu e amarat, multumesc frumos.

 

Daca in schimb ar fi patit ceva cei care erau cu mine in masina ATUNCI mi s-ar fi taiat firul RAU.

 

@slowdeath, am inteles ca esti prietenos, altfel mi-ar fi cazut foarte rau comentariile tale. Daca tu crezi ca eu am fost un pericol in trafic (eu iti zic pt ultima oara ca nu), atunci toyota a fost de 1000 de ori mai periculoasa decat mine si orice alt participant. Din ce evaluez eu, daca nu puneam frana cand a venit prin dreapta mea, ori il facea muci pe ala din fata, ori se baga peste mine. Sa stii ca e URAT sa tragi concluzii fara sa fi fost acolo.

 

Am spus "un seria 1 amarat" referindu-ma la diferenta de volum intre masina ta si Toyota respectiva.

Ca tu cu o masina mica te-ai bagat in fata unei masini cu un gabarit mare.

Nu am spus-o sa te jignesc pe tine sau masina.

 

Eu am tras niste concluzii din ceea ce ai spus tu. Daca am inteles gresit, e posibil sa fie si din cauza ca tu nu ai explicat bine situatia.

La fel, e posibil sa fie si din cauza ca eu nu am citit bine.

Link to comment
Share on other sites

Tot ce s-a scris pana acum pe acest topic, reflecta realitatea romaneasca.Ne plangem ca traim intr-o tara de rahat, dar nu facem nimic in bine ca sa o schimbam.Schimbarea ar trebui sa vina din fiecare, sa fim mai toleranti, sa avem mai multa rabdare, iar condusul sa fie ceva relaxant nu un factor de stres.In tarile civilizate, daca cineva opreste in drum dintr-un anumit motiv, cei din spate asteapta linistiti, fara sa claxoneze, fara sa injure, pana cand cel din fata se pune in miscare..de ce nu putem fi si noi la fel?La noi fiecare vrea sa fie mai tare decat celalalt, sa isi arate intr-un fel sau altul superioritatea.Recunosc ca am avut si eu perioada mea in care eram un pericol social pe sosele, dar cu timpul mi-a venit mintea la cap, dintr-un motiv sau altul..Este foarte usor sa faci rau, dar nu stiu cati dintre voi sunt si in stare sa suporte consecintele.Oricine poate fi violent, dar inainte sa va dati jos din masina ca sa puneti la respect pe cineva, ganditi-va ca s-ar putea ca dintr-o palma, sa omorati pe cineva, iar apoi sa va ruinati viata/viitorul.

Ca o concluzie, daca se poate sa va faceti dreptate pe cale legala, este ok, daca nu, cantariti de 10 ori orice fel de actiune de vatamare/distrugere, pentru ca consecintele s-ar putea sa va schimbe firul normal al vietii.Tot din experienta, va spun ca nimic negativ nu este intamplator, tot ce ni se intampla este atras de ce este in mintea noastra, de starea spirituala.Te trezesti nervos cu chef de cearta, sa fi sigur ca pana la sfarsitul zilei te vei certa cu cineva, sau ceva rau se va intampla..

Incercati sa fiti toleranti si civilizati in trafic, si fiti sigur ca nimeni, oricat de rau intentionat va fi, nu se va lega de voi intr-un fel sau altul, iar seara veti dormi mai linistiti, fara sa va ocupati mintea cu scenarii de razbunare:)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Incercati sa fiti toleranti si civilizati in trafic... iar seara veti dormi mai linistiti, fara sa va ocupati mintea cu scenarii de razbunare:)

 

Cel care este tolerant, nu o sa doarma linistit pentru ca acumuleaza frustrare iar cel care se descarca mereu nu o sa aiba nicio problema!

Vezi secventa din filmul de mai jos!

Eu nu vreau sa fiu casierul si nici cel care se ascunde dupa rafturi si suna la 112!

 

GOOSFRABA !!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=PGy7bpf9ibo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.