Jump to content

model mufa sonda lambda


Recommended Posts

salut,

 

de curand mi-a murit sonda lambda si trebuie sa o schimb.

am cautat codul piesei pe realoem.com si am gasit 2 coduri (11781734393 si 11781734345).

la magazinele de piese auto de la noi, cele 2 coduri imi genereaza aceleasi rezultate la cautare.

problema mea e am gasit 2 tipuri de mufe care corespund aceluiasi cod: una rotunda (cum e si cea de pe masina mea) si una patrata.

 

post-35961-0-94011400-1375869425_thumb.jpg

 

pot folosi tipul de sonda lambda cu mufa patrata pe masina mea (cu mufa rotunda)?

stie cineva de ce mi-o arata ca disponibila pt modelul meu (cand caut dupa cod), daca ea nu se potriveste la masina mea?

Link to comment
Share on other sites

Taie o portiune din cablajul sondei de pe masina,in felul asta o sa ramana mufa originala a masimii intacta si la o eventuala nevoie de sonda ,,originala'' sa nu fie nevoie de alte improvizatii.Partea proasta este ca o sa ai 2 mufe in loc de una.

Suna ciudat si pare ciudat dar e posibil sa nu fi multumit de functionarea sondei bosch universale(cu toate ca nu sunt probleme cu ele ).

Link to comment
Share on other sites

Taie o portiune din cablajul sondei de pe masina,in felul asta o sa ramana mufa originala a masimii intacta si la o eventuala nevoie de sonda ,,originala'' sa nu fie nevoie de alte improvizatii.Partea proasta este ca o sa ai 2 mufe in loc de una.

Suna ciudat si pare ciudat dar e posibil sa nu fi multumit de functionarea sondei bosch universale(cu toate ca nu sunt probleme cu ele ).

In afara de mufa, este vreo diferenta intre sonda universala si cea dedicata?

Link to comment
Share on other sites

Sonda universala merge la spemii de modele de masini si mufa e facuta in asa fel sa o poti monta pe spemii de masini.

Teoretic nu este pentru ca marea majoritate a motoarelor au nevoie de informatii asemanatoare trimise de catre sonda.

La modelele mai vechi (cum banuiesc ca e vorba despre E36-le tau)este o alternativa ieftina si buna,dar cand vine vorba de masini cu 2 sonde (reglaj si diagnoza)lucrurile nu mai sunt asa simple.

Deci poti monta sonda respectiva fara probleme.

Vezi totusi daca gasesti originalul Bosch 0 258 005 324 sau 0 258 003 231 (e doar o schimbare de coduri intre ele dar sondele sunt identice),pt ca diferenta fata de sonda universala este destul de mica...insesizabila 20-30 lei.

Link to comment
Share on other sites

Sonda universala merge la spemii de modele de masini si mufa e facuta in asa fel sa o poti monta pe spemii de masini.

Teoretic nu este pentru ca marea majoritate a motoarelor au nevoie de informatii asemanatoare trimise de catre sonda.

La modelele mai vechi (cum banuiesc ca e vorba despre E36-le tau)este o alternativa ieftina si buna,dar cand vine vorba de masini cu 2 sonde (reglaj si diagnoza)lucrurile nu mai sunt asa simple.

Deci poti monta sonda respectiva fara probleme.

Vezi totusi daca gasesti originalul Bosch 0 258 005 324 sau 0 258 003 231 (e doar o schimbare de coduri intre ele dar sondele sunt identice),pt ca diferenta fata de sonda universala este destul de mica...insesizabila 20-30 lei.

Imi apar aceleasi rezultate la cautare ca la codurile de pe realoem.

Daca nu sunt diferente, atunci o sa o iau pe cea cu mufa patrata.

 

Multumesc Gabi! Iti raman si tie dator cu o bere :) :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.