Jump to content

Pareri achizitie e90 320d,318d


Make21

Recommended Posts

Salut. Vreau sa punctez din start ca nu este cazul de discutii gen " la banii astia mai bine e46 cu optiuni" etc. Sunt user nou dar citesc de ceva vreme pareri pro si contra achizitionarii unui e90(inmatriculat) mai ieftin dar nu prea am gasit pe nimeni in situatia mea. Mai exact..momentan detin un passat b6 2.0tdi cr din 2009, masina frumoasa, putere destul de ok, dar vreau sa o vad si sa revin la alegerea cu sufletul, anume bmw. Mi-am pus in gand sa vand passatul si sa imi iau un serie 3, suma de care as dispune pt masina ar fi in jur de 7500 euro ( restul de banii ce raman de pe urma passatului sa ramana rezerva pt eventuale reparatii,service`uri si alte nevoi personale. Ma tot uit de cateva luni pe autovit si forumuri..am vazut la ce bani se invart masinile bune. Intrebarea mea este daca am sanse sa gasesc un bmw 318d/320 relativ chel dar nelovit ..de km reali sub 200.000 nu cred ca se pune problema, cerinta minima e sa aiba climatronic. faruri cu lupa, volan se pot monta ulterior.Si care este diferenta intre motoare ? Stiu ca si 318 are tot 2000cmc. Are vre-o buba generala modelul 318 ? Ma gandeam ca,daca as gasi un 318 mai ok decat un 320 il pot lua si eventual resofta la rbn. Multumesc anticipat si repet..fara posturi de genul " mai bine e46 fl full", ma intereseaza doar la ce ar trebui sa ma astept de la o masina la banii astia . Daca nu reusesc cu e90 ma orientez catre e46 coupe sau serie 1.

 

Exemplu : http://www.autovit.ro/bmw-320-C30190858.html

http://www.autovit.ro/bmw-320-C30188355.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C30104074.html

Ceva de genul. Ce parere aveti de astea ?

Edited by Make21
Link to comment
Share on other sites

Eu conceptia asta sincer nu o inteleg: cauti masina cat mai ieftina, dar pastrezi o rezerva de bani pentru eventualele reparatii (care vor exista cu siguranta).

 

Inteleg ca iti place sa stai cu masina prin service si sa iti faci nervi?

 

De ce nu pui cei 2000-2500 euro sau cat ai tu pusi deoparte...si cumperi direct o masina buna, intretinuta, in care nu mai bagi bani 2-3 ani?

Link to comment
Share on other sites

am citit.. dar majoritatea vor full fara piele la bani putini. nu m`ai ajutat cu nimic. stiu ca e greu spre imposibil dar exista totusi o sansa sa gasesc ceva.

 

:))) la banii aia stai departe de automate , stai departe de BMW ti-as recomanda Audi e potrivit pt tine , ma scuzi ca nu te-am ajutat . BMW e cam stricacios daca te mai uiti si la cele mai ieftine o sa iei direct upercut de la masinuta asta . :thumbsup: Dar ca sa nu spui ca suntem invidiosi incearca nu te lasa , ca pe forum se repara masina , suntem plini de sfaturi toti .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

nu vreau automata..masinile din link erau doar ca exemplu..si tocmai asta ma intereseaza..ce anume poate sa cada..nu am auzit prea multe de rau de modelele astea. de motorul m47. Chestiile marunte nu sunt asa importante..ma intereseaza stricaciuni mai scumpe care pot aparea, la care ma pot astepta. Si nu imi place audi, nici nu are avea logica sa dau passat pe a4. Vreau masina cu propulsie.
Link to comment
Share on other sites

Va rog din start sa va pastrati decenta pe topicul asta si sa sfatuiti omul cum trebuie. Nu uitati ca intreaba de niste motorizari destul de rare despre care nu am mai discutat pana acum.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am chef de ironii. Am cerut o simpla parere. Chiar de asta mi-a fost frica cand am postat aici. Mai invatati de la baietii de pe clubmercedes. Oricat de prost ar fi un post/user, se respecta, nu se iau la misto si chiar isi expun parerile si se ajuta reciproc, lucru aparent greu de gasit pe aici. Va mai intrebati de ce va catalogheaza lumea. Rog un moderator sa stearga postul daca se poate.Multumesc inca odata!:)
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Despre motorul acela vorbesc si eu. Nici nu incapea vorba de n47, l`am evitat si cand am cumparat passatul.

ifx te rog pastreaza-ti ironia si cauta amuzament in alta parte. Nu impresionezi pe nimeni cu un comportament de adolescent virgin. Presupun ca esti mai in varsta decat mine si ideal ar fi sa ne respectam. Iar daca simti vre-o frustrare ,apeleaza cu incredere la cineva caruia ii pasa.Daca nu ai se gasesc contra unei sume modice .

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Exemplu :

http://www.autovit.ro/bmw-318-C30104074.html

Ceva de genul. Ce parere aveti de astea ?

 

La asta nu te intereseaza cum e in interior? Daca e BMW pe afara, ataaaaat :)

 

Despre motorul acela vorbesc si eu. Nici nu incapea vorba de n47, l`am evitat si cand am cumparat passatul.

 

 

Nu stiam ca s-a pus si pe passat motorul asta :)

 

 

Toate ca toate, dar sa stii ca la 7.5k eur nu o sa gasesti un E90 in care sa nu bagi bani (destui chiar) in urmatoarele 6 luni.

E alegerea ta pe ce dai banii. Casco ai de gand sa ii faci dupa ce o iei? Vezi ca e vreo 800 euro pe an.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Nu stiam ca s-a pus si pe passat motorul asta :)

 

 

O fi fost vreun Passat cu engine swap.

 

Make, iarta-ma, e ultima data cand o fac. De acum o sa fiu serios :)

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

La asta nu te intereseaza cum e in interior? Daca e BMW pe afara, ataaaaat :)

 

 

 

Nu stiam ca s-a pus si pe passat motorul asta :)

 

 

Toate ca toate, dar sa stii ca la 7.5k eur nu o sa gasesti un E90 in care sa nu bagi bani (destui chiar) in urmatoarele 6 luni.

E alegerea ta pe ce dai banii. Casco ai de gand sa ii faci dupa ce o iei? Vezi ca e vreo 800 euro pe an.

Ma refeream ca aveam bani de seria 3 cu motorul n47 cand am luat passatul si l-am evitat. Ai inteles gresit la ce m-am referit. Stiu ca va cere bani intr-un timp scurt .. tocmai asta ma interesa..ce ar putea sa pice la o masina de genul..la banii astia cu peste 200k km . Si da, ii faceam si casco. Am casco si la passat si nu vad de ce nu i-as face si la bmw daca mi-as lua.

Edited by Make21
Link to comment
Share on other sites

Multi vorbiti aiurea si in totala necunostinta de cauza. Au mai scazut preturile, au mai trecut anii, masinile au imbatranit, deja multe e90 au 8 ani. In concluzie, un e90 fara prea multe optiuni si in care sa nu trebuiasca sa bagi bani in perioada imediat urmatoare se poate gasi pe la 7.5-8k ! Pana la urma, cat plm sa si coste un e90 chel vechi de 9 ani dar ingrijit ?
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

vrei musai diselar? faci atat de multi km incat sa renteze? este o veche problema "diselar vs. benzinar", de care vroiam sa-ti reamintesc. Any way, tu stii cel mai bine, dar motorina e motorina, benzina e benzina! probleme cel putin asemanatoare, daca nu identice (intre e46 si e90 disel). turbina,injectoarele si pompa de injectie cel mai des intalnite probleme, daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati sau un moderator sa stearga "replay" pentru a nu duce discutia in alta directie Edited by paulikk
Link to comment
Share on other sites

ce ar putea sa pice la o masina de genul..la banii astia cu peste 200k km . Si da, ii faceam si casco. Am casco si la passat si nu vad de ce nu i-as face si la bmw daca mi-as lua.

 

O masina astazi , incluziv passatul, nu este proiectata sa tina 200k km. Dupa 100k sau 150k km cam nimeni nu mai testeaza.

 

Deci la peste 200k km, se pot strica toate. Inafara de sasiu care ar trebui sa reziste la un eventual impact (daca nu a fost lovita deja) cam toate ar putea cadea.

 

P.S. Am postat fara ironie. Niciun producator nu face masini sa tina peste 200k km. NIMENI!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.