Jump to content

Schimbare motor ?


D3rbedeul_

Recommended Posts

Buna. pe un bmw e36 320i Coupe motor m50b20 vreau sa montez un m52b20 ...

Este motorul intreg (fara cutie viteze) + partile electrice --

 

As putea schimba singur motorul sau ... doar un mecanic ar putea face asta ?

Cel putin sa'l scot din masina stiu (cred).. dar la montaj ? "legatul" cutiei de viteze ma cam pune pe ganduri ..

 

Deci... as putea schimba singur motorul sau doar un mecanic ? (160 kg .. in 2 se poate ridica si...)

 

 

 

+ care sunt pasi la montaj ?

 

Multumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

e la misto cumva ?... N'am chef de glume.. sa o luam pe bune..

e un motor de 160 kg si in 2 se poate pune.. eu m'am referit la .. pasii de urmat pentru montare in caroserie ? legarea la transmisie (cutie de viteze :hmm: ) ...

 

Cine a mai facut asa ceva sau cine stie .. va rog frumos un traseu de montat ? :) Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

de la cea mai mica cheita pana la cea mai mare cheie tubulara ... in 5 truse de scule cred ca se gaseste toate sculele de care am nevoie.....daca chiar e nevoie aduc "macara ridicare motor" ...

 

Vreau doar din mare parte sa stiu montarea motorului... si electric...mi'e frica de legarea cutiei de viteze.. in rest nu prea... am cerut doar pasii pentru montare...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce te plangi, ca tu ai inceput cu glumele cu schimbarea motorului in 2 persoane :)

 

Doua persoane, fara asa ceva nu au nici o sansa:

post-787-0-46145400-1378157894_thumb.jpg

 

 

de la cea mai mica cheita pana la cea mai mare cheie tubulara ... in 5 truse de scule cred ca se gaseste toate sculele de care am nevoie.....daca chiar e nevoie aduc "macara ridicare motor" ...

 

Vreau doar din mare parte sa stiu montarea motorului... si electric...mi'e frica de legarea cutiei de viteze.. in rest nu prea... am cerut doar pasii pentru montare...

 

 

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Cutia in mod normal se potriveste, o desfaci de pe motorul tau, demontezi si ambreiajul (sau pui unul nou ca tot desfaci si costa 500ron) si o pui pe motorul M52. Instalatia daca esti atent cand o desfaci, nu ai mult de furca cu ea.

Am un prieten care a dat jos 1.6(cu distributie pe curea) si a pus 2.0M52 si nu e nici mecanic nici inginer. Doar s-a documentat.

Era sa uit: Are cutia de 1.6 pusa la 2.0 si nu are probleme, a schimbat doar timoneria.

Link to comment
Share on other sites

Cutia in mod normal se potriveste, o desfaci de pe motorul tau, demontezi si ambreiajul (sau pui unul nou ca tot desfaci si costa 500ron) si o pui pe motorul M52. Instalatia daca esti atent cand o desfaci, nu ai mult de furca cu ea.

Am un prieten care a dat jos 1.6(cu distributie pe curea) si a pus 2.0M52 si nu e nici mecanic nici inginer. Doar s-a documentat.

Era sa uit: Are cutia de 1.6 pusa la 2.0 si nu are probleme, a schimbat doar timoneria.

Multumesc ! Credeam ca doar un mecanic are experienta ... :good:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc . Totusi.. pastreaza'ti ideea..

Cu bun simt am intrebat doar pasii de urmat pentru montarea unui motor m52b20 si legarea la cutia de viteze + partiile electrice . nu v'am cerut informatii daca am nevoie de cheie clichet .. sau ...

Daca intrebi pasii e clar ca n-ai mai facut asta niciodata.

Macar plateste un mecanic sa te ajute, altfel vei strica ceva.

Daca aveai impresia ca motorul se ridica de mana, e clar ca n-ai schimbat nici un motor pana acum.

Cu atat mai mult e cazul sa platesti pe cineva sa te ajute, de fapt sa faca manopera.

 

Sunt foarte multe piese de demontat.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Doamne fereste... :wacko: eu deja cand vad un e36 devin imediat foarte suspicios si maresc precaut distanta dintre mine si posibila capcana a mortii. Daca au inceput proprietarii sa isi schimbe si motoarele de capul lor, e clara treaba, trebuie sa imi iau ceva detector de e36.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te pui sub el si este exact ca la impins piept de la orizontala. Poti lucra si tricepsul mai mult cu priza apropiata, astfel il vei putea ridica ceva mai sus decat cu o priza larga.

 

si cel care va sta deasupra va efectua miscarea pentru ramat..dorsali..sau miscarea pentru indreptari,ramane sa decideti ulterior:-S...FIXED

Link to comment
Share on other sites

Doamne fereste... :wacko: eu deja cand vad un e36 devin imediat foarte suspicios si maresc precaut distanta dintre mine si posibila capcana a mortii. Daca au inceput proprietarii sa isi schimbe si motoarele de capul lor, e clara treaba, trebuie sa imi iau ceva detector de e36.

 

te rasfeti, am vazut acum cateva saptamani, pe timp de canicula, niste baietei frumosi si supli asa gen puiu, freze de strut, cum stateau ei la semafor topleshi pe ritm de ha-ha-haaaau, parea intima treaba..ma gandeam daca a dat gres efectul axe sau masina te imbie..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.