Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

De ce sa plateasca toti cainii pentru comportamentul celor agresivi ? In schimb, cred ca as fi de acord cu eutanasierea celor care dovedesc "ca o merita', fie ca reprezinta o problema din cauza agresivitatii, fie ca au vreo boala ce nu poate fi tratata si in felul asta le pun capat suferintei. Mi se pare absurd ca o fiinta sa fie condamnata din cauza unei fapte facute de alta.

 

Desi citesc destul de multe forumuri, nu cred ca am citit in ultimul an o prostie mai mare.

 

Cum gasesti cainii agresivi? Poate trimitem niste copii drept momeala si stam la panda. Eventual si niste babe.

 

In al doilea rand, cu siguranta ca un caine calm si bun va avea caini mici doar calmi si buni. Facem cu ocazia asta si o rasa: maidanezul bun. Are ochii umezi si e iubitor de oameni.

 

Dupa vreo 7 generatii iesim in lume cu ei.

 

Bai frate ce texte.

 

Ii iubesti? I-ai bai nene la tine acasa si implica-te sa nu mai fie atatia pe strazi.

 

Dar lasa-ma ba sa merg linistit pe strada, sa ling o inghetata nu sa alrg caini sau sa ma feresc de ei.

 

Cata ipocrizie...

 

L.E. Nu.Nu! Le punem un chestionar in fata ca cel pentru inrolare cu intrebari:

 

- musti oamenii?

 

- ai avut comportament agresiv?

 

- te-ai gandit vreodata sa ataci un copil?

 

- consumi alcool?

 

Si in functie de punctaj avem: caini calmi, caini rai si caini calmi dar cu nevoie de tratament.

Link to comment
Share on other sites

@mcliviu

 

1.Dupa cum spuneam, bani exista. Deci pe langa cei 8 se mai pot angaja inca 100, fara probleme.

 

2.Daca nu exista in momentul asta - creat un hotline pentru sesizari in privinta asta. Canii fiecarui bloc sunt aceeasi (4, 5, 10 cati or fi). Daca ai macar un pic habar ce inseamna un caine stii si care din aia 4,5 sau 10 sunt agresivi. In zona in care locuiesc stiu ce ii poate pielea fiecaruia dintre ei. Nu e mare lucru sa dai un telefon.

 

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eventual sa ii intrebe si daca au fugit vreodata de acasa, sau sa le puna poze de alea incomplete in fata si sa aleaga ei bucatica lipsa. Asa, ca la incorporare..

In alta ordine de idei, eu zic de pe acum: ne agitam degeaba.

Viata merge inainte, lumea dezmembreaza masini, altii si-au luat masina si si-au indeplinit visul (nu unul dintre ele, doar singurul!), la altii le bat cuzinetii, la altii le vibreaza volanu`...

Oameni o sa mai moara, problema cainilor va fi prezenta si peste 10 ani. Si toate astea, spre deliciul celor mari, aia de nu se complac in mocirla.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Ii eutanasiem acum, ok. Si ce facem dupa? Omul sarac va duce din nou cateii pe langa o fabrica de paine sau in alt loc unde ii pare lui potrivit (ca asa e el romanul, milos si cand face rau) si problema va reaparea.

Din milioanele de locuitori ale Bucurestiului/Romaniei sunt sigur ca se gasesc fara doar si poate >100k de oameni care fiecare inarmat cu o teava ar rezolva problema (chiar mai multe), dar nu se va intampla pt ca daca aveam taria necesara nu se ajungea aici (n.r. situatia din tara).

Ne e frica de caini? Pai da ca muscatura de caine doare direct, pe cand birurile, jignirile si umilinta nu dor direct, pt ca de ceva timp nimeni nu mai cugeta, multi se multumesc daca isi satisfac nevoile de baza... animalice.

Ma gandesc cati dintre cei care au votat DA ar avea curajul de a-si asuma votul si de a duce pana la cap treaba? Putini.. prea putini.

 

 

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, pentru bala repet ce am scris mai sus: nu e deloc dificil sa iti dai seama de lucrul asta, in conditiile in care ai un pic de creier.

 

Poate nu e asa usor pentru toata lumea.

 

Si cu ceilalti buni ce faci? Crezi ca la fiecare bloc vor veni oamenii cu formulare si se vor face selectii?

 

Pe undeva nu asa faceau si ONG-urile? Si tot pe strada au ramas si s-au salbaticit multi.

 

Solutii sunt multe. Dar practice cate sunt?

Link to comment
Share on other sites

@mcliviu

 

1.Dupa cum spuneam, bani exista. Deci pe langa cei 8 se mai pot angaja inca 100, fara probleme.

 

2.Daca nu exista in momentul asta - creat un hotline pentru sesizari in privinta asta. Canii fiecarui bloc sunt aceeasi (4, 5, 10 cati or fi). Daca ai macar un pic habar ce inseamna un caine stii si care din aia 4,5 sau 10 sunt agresivi. In zona in care locuiesc stiu ce ii poate pielea fiecaruia dintre ei. Nu e mare lucru sa dai un telefon.

 

 

Daca gandesti asa si ai mai putin de 18 ani as putea sa te inteleg.

Daca esti om in toata firea, n-ai nicio scuza.

Prietene, nu e vorba de ce bani exista sau nu, e vorba de ipocrizie (ce fac ong-urile) si de neasumarea deciziei (ce face guvernul). Ce dracu o fi atat de greu de inteles?

Partidele nu vor sa piarda electorat, ONG-urile au angajati ipocriti iubitori de caini, care ii "salveaza". Ar mai fi babele, dar la alea nu ai ce pretentii sa ai. Pe alea le rezolvi simplu cu amenzi usturatoare (cel putin 4 cifre).

Deci pe vaca aia buboasa si obeza cu constiinta impacata o calcam in picioare daca ala era copilul meu.

Nu-i nimic, o sa mai cresti si poate vei intelege. [editat/sters]

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Si cu ceilalti buni ce faci? Crezi ca la fiecare bloc vor veni oamenii cu formulare si se vor face selectii?

 

Pe undeva nu asa faceau si ONG-urile? Si tot pe strada au ramas si s-au salbaticit multi.

 

Solutii sunt multe. Dar practice cate sunt?

 

Pai pana la urma ce problema incercam sa rezolvam ? Vrem sa exterminam cainii, in general ?

In cazul asta, de ce sa ne oprim la caini ? Mai sunt atatea animale...

 

...sau oare "animale" sunt cei ce gandesc asa ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ia da un exemplu recent, din ultimul an calendaristic, cand ai vazut / auzit tu ca cineva a fost omorat prin jigniri si umilinte.

 

N-ai inteles nimic...

Dar ca sa-ti raspund iti zic ca in Craiova anul asta un tatae a fost batut si a decedat in urma bataii primite ca mergea prea incet pe trecerea de pietoni (probabil ca s-au si injurat), deci se poate sa mori si pt mai putin.

http://www.antena3.r...urit-96114.html

 

L.E. Am citi "in urma jignirilor"...

Edited by Cristi_S
Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles nimic...

Dar ca sa-ti raspund iti zic ca in Craiova anul asta un tatae a fost batut si a decedat in urma bataii primite ca mergea prea incet pe trecerea de pietoni (probabil ca s-au si injurat), deci se poate sa mori si pt mai putin.

http://www.antena3.ro/romania/craiova-batranul-batut-de-un-sofer-pe-trecerea-de-pietoni-a-murit-96114.html

 

Si ce legatura are asta cu faptul ca pe strada mor oameni si multi sunt muscati de caini ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Mai acum cateva saptamani erau tolaniti pe banci si pe langa banci in fata magazinului Cocor, in centrul capitalei.. :rolleyes: Nu vrei sa stii cum duhnea a hoit pe langa ei. Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Apropo, in momentul actual am vreo 4 caini adunati de pe strada. Exclusiv, acum pe programul II.

 

dupa ce mi-au murit ceilalti.

 

am si 2 matze.

 

 

mai am si povestea lui galbenila, cel care-a murit de batranete. cainele pe care stapanul lui il batea de-i dadea sangele pe gura, ca era un betiv infect.

 

caine pe care l-am luat noi si care, dupa ani si ani, cand il vedea pe idiotul ala pe strada, vecin cu noi, tot se ducea la el cu coada intre picioare, cersindu-i afectiune. desi la mine maraia si scotea coltii, dupa ani si ani in care am avut grija de el.

 

dupa cum va spuneam , intr-o buna zi au venit hingherii. mi l-au ridicat pe galbenila din fata portii. l-am cautat disperat si l-am gasit la ecarisaj. din galbenila, cainele ala rau si chinuit, ramasese o umbra, era terifiat de groaza, senzatia din custile alea era aidoma celei pe care trebuie s-o fi avut cei gazati in lagare. mirosea a moarte.

 

in realitate si atunci, dar si acum, indiferent de legi, cainii, odata adusi in "adapost" is omorati in mai putin de-o luna. indiferent de ce va spun cu ochii in lacrimi mamicile realizate si politicienii gusati la televizor.

 

am platit, l-am luat acasa.

 

nu a trecut mult timp si, pentru c-am fost marinimos, au venit din nou hingherii. mi-au IMPUSCAT AMBII CAINI, in curte, pentru ca stiau ca "domnul ala are bani si da". nu au reusit insa sa-i ia, pentru ca a iesit din casa o colega de-a maica-mii si-a urlat la ei. pe care au injurat-o si imbrancit-o.

 

noroc ca m-a sunat cineva. nu i-am prins, din pacate. terci ii faceam.

 

 

ambii caini era sa moara. mi-au stat la medic cateva zile. i-am carat scrasnind din dinti acolo.

 

dupa asta n-am mai fost cum erau inainte. Azor a paralizat. 6 luni de zile trebuia sa fim la curte dimineata sa-l scoatem afara, ca era un caine tare meserias si nu facea in casa, se tinea, in chinuri. 6 luni de zile a fost carat cu o patura. inca 6 luni a mers cu un carut pe care l-am comandat in canada. ca o paranteza, raresh, ma pis pe banii tai de bara. carutul ala a costat cat faci tu intr-o luna buna. doar ca o paranteza, n-am, nimic cu tine.

 

stiti ce-am invatat ma, in tot timpul asta? Azor a muritr mai demn decat grohaiti multi dintre voi satui.

 

 

a, si inca ceva: is muscat de caini. m-au muscat pe strada, m-au muscat pe bicla, m-au muscat pe motoreta. pana mea, doare, e rau de tot. ce dracu sa fac? i-am injurat si-am sters-o, cu gauri in pantaloni.

 

 

 

 

ma uit cum ati gasit voi, iute, solutia, cum v-a spus X si Y la televizor. ca o alta paranteza, imediat ce s-a intamplat tragedia cu acel copil, au bagat pe sticla o rotofeie, mama de copil ("is mama de copil, is mama de copil") care a inceput sa planga fals si sa tipe in direct. avea valoare, fatase. putea sa ceara MOARTE, pentru ac ea a fatat, pentru ca s-a scurs unul in ea si ea a purtat viata in pantec. deci era indreptatita sa ceara moarte.

 

 

vreti sa va spun cum se fura banii de ecarisaj? pot sa va spun, pot sa va dau date. se fura in draci. tot circul asta la care ati pus iute ...botul... LE CONVINE DE MINUNE.

 

vreti s ava spun de oameni care au asociatii si care n-au vazut un leu de la buget si-si vand de prin casa, fac chete, merg din usa in usa si aduna cainii de pe strada? oameni care au investit in padocuri, in hrana, in ingrijire, oameni care i-au adunat de pe strazi si care stateau si faceau antecamera la autoritati cu caciula in maini DOAR SA-I LASE SA-I TINA EI, sa nu-i mai omoare in tarcurile autoritatilor? va spun, ca ii cunosc.

 

ce e aia umanitate ma? ca boldati si tipati aici ca acel copil a fost mancat de caini? asta e umanitate, ma? mizeria asta?

 

 

 

 

ba, mi-e scarba ma. mi-e scarba pentru ca, intr-adevar, niciodata n-o sa intelegeti ca voi, ca cetateni, ar trebui sa aveti drepturi ma, sa aveti un cuvant de spus, ca aia de-i numiti autoritati ar trebui sa gandeasca si sa indeplineasca un plan coerent de rezolvare a problemei, care sa implice inclusiv eutanasierea.

 

inclusiv, nu muie care ne-o dau acum pe fata, muie prin care ei vor mai baga alti bani la tescherea, pentru ca au stiut sa ne manipuleze si sa ne invrajbeasca, oferindu-ne pe tava ... solutia.

 

 

la dracu. nu-i nicio sansa, mai baieti. nici una. nu vreti sa vedeti padurea de copaci. nu vreti si vom muri toti, aici, peste unul doi, zece sau 50 de ani, la fel de amari, de frustrati si hazi, pentru ca n-am realizat ca viata poate fi facuta frumoasa strict plecand de la exemplul propriu, exemplu pe care, odata dat, il putem folosi ca pe-o veritabila unitate de masura: DACA EU AM PUTUT, TREBUIE SA POTI SI TU. Pentru ca eu AM FACUT BINE, trebuie sa faci si tu.

 

Nu e nimic religios in acest TREBUIE.

 

E doar spirit civic.

  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.