Jump to content

Al meu drac pe roti!


Stama

Recommended Posts

Va salut bolnavi de masini, ma bucur ca m-am alaturat si eu voua:)

 

- e39 525d an 2002 stock, business edition, de Germania, carte service pana in 2011 Bavaria

 

- 250k km zicea ca are, dar nu imi vine sa cred ca are asa putini, cert e ca masina e tun, nu zici ca e diesel(probabil asa e la orice 525d nu stiu), se comporta perfect la drum(oras/afara).

 

- am achizitionat-o in februarie, m-a incantat foarte mult ca e ingrijita si curata, de nefumatori(aici o stric eu), am facut 5k km si a picat ceea ce mi se zisese de la inceput si anume pompa de apa. Am mai schimbat si racordul flexibil ca scapa fum.

 

- schimb ulei(Castrol 5/40 Turbodiesel) + filtre polen, aer, ulei, motorina toate MANN

 

- din pacate a trebuit sa o "bulgaresc" fiindca nu puteam sa sustin taxa + impozit anual si rca

 

- a venit cu jante stock pe 15", stiu ca o sa sariti toti pe mine ca am pus jante de 3-ar pe ea, dar din seria de e39 nu imi place absolut niciu model de janta, inafara de cel M, si nu am vrut sa risc sa iau niste fake-uri sub titulatura de M:) am vrut ceva sa nu mai aibe nimeni, sunt originale, si am prins un pret foarte bun pentru jante + cauciucuri vara Firestone 225/45/R17. Mai mari de 17" nu am vrut fiindca nu se merita pe mizeriile noastre de drumuri, schimbam dupaia articulatiile anual:))

 

- nu o sa ii pun bara M, fiindca pe strada toate au, o sa ii aplic o prelungire M, barii stock de pe masina, asa va fii mai rara:D + pleoape

 

- Acum ma zbat sa ii pun boxe Hertz DCX 130.3 fata spate, si un pachet Magnat t30(in total 460 RMS)

 

Sunt deschis la a asculta sfaturi de tuning exterior(dar pe partea asta de originalitate, nu in totalitate dar sa nu fie toate la fel pe strada totusi)/motor.

 

post-63381-0-25416900-1378404146_thumb.jpg

 

post-63381-0-46486500-1378404206_thumb.jpg

 

post-63381-0-69402700-1378404469_thumb.jpgpost-63381-0-04632100-1378404419_thumb.jpgpost-63381-0-52870000-1378404404_thumb.jpg

 

post-63381-0-37930100-1378404522_thumb.jpg post-63381-0-93485100-1378404522_thumb.jpg

Edited by Stama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrei sfaturi de tiuning, dar spui ca nu-ti permiti impozitul si rca-ul. Cam vreo 15,16 mils pe an.

 

Era un joc, de mult, se numea "sa Ăžesem frumos". Trebuia sa inadeÂşti niste bucati lucitoare de hartie, in speranta c-o sa-ti iasa un covor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

post-63381-0-76142100-1378404565_thumb.jpg post-63381-0-31367700-1378404566_thumb.jpg

 

Vrei sfaturi de tiuning, dar spui ca nu-ti permiti impozitul si rca-ul. Cam vreo 15,16 mils pe an.

 

Era un joc, de mult, se numea "sa Ăžesem frumos". Trebuia sa inadeÂşti niste bucati lucitoare de hartie, in speranta c-o sa-ti iasa un covor.

 

Da, prefer sa folosesc acei 15-16 milioane in folosul meu, decat sa ii dau pe degeaba, e vorba de principiu, de aceea romanii nu au drepturi in tara lor, fiindca nu au principii;)

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa! Eu nu as schimba nimic la ea, in nici un caz nu i-as pune pleoape. Poate un set de jante styling 71 si atat. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!

 

Multumesc frumos, la fel si tie!

 

Ma gandeam ca o face un pic mai agresiva aplicarea unor pleoape. Sincer pentru mine inafara de cele M, dar sa stiu sigur ca sunt originale, nu o sa pun altceva pe ea, poate Z-Performance :)))

 

Frumoasa, s-o stapanesti sanatos ! :)

 

Multumesc man!

Link to comment
Share on other sites

adica preferi sa pui niste replici dupa niste jante scumpe, in loc de asa ceva?

 

http://i852.photobucket.com/albums/ab86/mikenmandy/SAM_2055.jpg

 

http://i212.photobucket.com/albums/cc82/gabbie912/e39/IMG_3039.jpg

 

e pacat de masina, daca incepi sa pui pleoape , eleroane , bari racing etc, pare chiar bine intretinuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

- nu o sa ii pun bara M, fiindca pe strada toate au, o sa ii aplic o prelungire M, barii stock de pe masina, asa va fii mai rara:D + pleoape

 

 

 

P-asta cred ca nu o sa o inteleg niciodata.Deci toate au BARI de IEM,si alea mai speciale de pastionati asa ca si tine au stock?

 

LE: Cred ca in curand va ajunge bara de M 300 lei iar cea OEM stock 1.200,nebunie trend-ul asta :frantics:

Edited by vl69uli
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

adica preferi sa pui niste replici dupa niste jante scumpe, in loc de asa ceva?

 

http://i852.photobucket.com/albums/ab86/mikenmandy/SAM_2055.jpg

 

http://i212.photobucket.com/albums/cc82/gabbie912/e39/IMG_3039.jpg

 

e pacat de masina, daca incepi sa pui pleoape , eleroane , bari racing etc, pare chiar bine intretinuta.

 

Tocmai asta am spus, ca am preferat sa nu iau M-uri fiindca nu aveam certitudinea ca sunt originale. Acestea concave pe 19 sunt foarte frumoase, cele cu buza nu ma atrag fiindca toata lumea are asa ceva, insa jante peste 18 sunt doar pentru o masina care iesi doar seara, cand mergi zilnic cu masina in oras si iei toate gropile posibile te doare inima, din cate am inteles cu cat talonul e mai mic cu atat articulatiile se distrug mai repede.

 

Multumesc pentru apreciere!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Da, prefer sa folosesc acei 15-16 milioane in folosul meu, decat sa ii dau pe degeaba, e vorba de principiu, de aceea romanii nu au drepturi in tara lor, fiindca nu au principii;)

 

 

Aham, m-ai lamurit, corect. De principii e vorba, nu-ti trebuie asigurare, cand ai principii.

 

Superba masina, iti doresc sa te bucuri enorm de ea. De curiozitate, zi-mi si mie un principiu, te rog.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

P-asta cred ca nu o sa o inteleg niciodata.Deci toate au BARI de IEM,si alea mai speciale de pastionati asa ca si tine au stock?

 

LE: Cred ca in curand va ajunge bara de M 300 lei iar cea OEM stock 1.200,nebunie trend-ul asta :frantics:

 

Da, bara M(acum nu stiu daca toti au OEM, probabil ca nu) este mult mai intalnita decat stock + prelungirea asta: My link

Link to comment
Share on other sites

Aham, m-ai lamurit, corect. De principii e vorba, nu-ti trebuie asigurare, cand ai principii.

 

Superba masina, iti doresc sa te bucuri enorm de ea. De curiozitate, zi-mi si mie un principiu, te rog.

 

Principiu 1: De ce sa platesc timbru de mediu de 2300 euro? masina e 3000 -> dupaia vine sfatul baietilor: o recuperezi domne! <- poate nu vreau sa am banii blocati timp de 1 an de zile cat dureaza procesul

 

Principiu 2: De ce sa platesc aproape 3000 lei RCA(am sub 25 de ani)/an ?? aa daca era ca in Germania Rca+Casco acelasi lucru la banii astia, da! era ok. Dar asa... nu vad sens. Nu sunt unul dintre cioroii pe care ii vezi pe strada cu cazanele lor ce lasa balti de ulei si apa in parcare, cazandu-le piese din caroserie la semafor, si care asculta manele, sunt un pusti de 22 de ani care si-a luat masina singur, care isi plateste asigurare in Bulgaria la omniasig(intru in tine te duci frumos la omniasig in Ro si se intelege Omniasigul intre unitati, in 2 saptamani o ai in service) nu la vreo Institutie de asigurari no name, impozit si itp anual, fara vreun sprijin din alte parti.

 

Principiu 3: De ce sa platesc 900 lei impozit, cand un motor la jumatate plateste impozit pana in 2 milioane pe an, si pentru ce? ca oricum iti rupi masina pe strazi, ca oricum iti ridica masina fiindca nu sunt locuri de parcare, si daca se pune problema de poluare, atunci vin cu argumentul urmator: pentru poluare nu platim timbru?

 

Iti multumesc pentru apreciere.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Principiu 1: De ce sa platesc timbru de mediu de 2300 euro? masina e 3000 -> dupaia vine sfatul baietilor: o recuperezi domne! <- poate nu vreau sa am banii blocati timp de 1 an de zile cat dureaza procesul

 

Principiu 2: De ce sa platesc aproape 3000 lei RCA(am sub 25 de ani)/an ?? aa daca era ca in Germania Rca+Casco acelasi lucru la banii astia, da! era ok. Dar asa... nu vad sens. Nu sunt unul dintre cioroii pe care ii vezi pe strada cu cazanele lor ce lasa balti de ulei si apa in parcare, cazandu-le piese din caroserie la semafor, si care asculta manele, sunt un pusti de 22 de ani care si-a luat masina singur, care isi plateste asigurare in Bulgaria la omniasig(intru in tine te duci frumos la omniasig in Ro si se intelege Omniasigul intre unitati, in 2 saptamani o ai in service) nu la vreo Institutie de asigurari no name, impozit si itp anual, fara vreun sprijin din alte parti.

 

Principiu 3: De ce sa platesc 900 lei impozit, cand un motor la jumatate plateste impozit pana in 2 milioane pe an, si pentru ce? ca oricum iti rupi masina pe strazi, ca oricum iti ridica masina fiindca nu sunt locuri de parcare, si daca se pune problema de poluare, atunci vin cu argumentul urmator: pentru poluare nu platim timbru?

 

Iti multumesc pentru apreciere.

da, ai perfecta dreptate

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

salut...frumoasa masina...cum ai facut cu trecerea pe BG? este sigura mutarea? ramane pe numele tau?

 

Ca sa nu ai niciun fel de problema o inmatriculeaza firma si te trece pe tine pe carte si pe talon, daca o sa faca romania ceva si pentru chestia asta inseamna ca vom fi dati afara din UE

 

tks!

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu zic la fel.

 

Ma duc linistit la omniasig :)

 

caz concret un vecin de al meu, cu un cetatean din Rep. Moldova, exact asa s-a intamplat, de aceea am ales Omniasigul ca stiam chestia asta si nu vreau sau creez doamne fereste incidente in care sa fie defavorizat cel lovit

Edited by Stama
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt unul dintre cioroii pe care ii vezi pe strada cu cazanele lor ce lasa balti de ulei si apa in parcare, cazandu-le piese din caroserie la semafor, si care asculta manele, sunt un pusti de 22 de ani care si-a luat masina singur, care isi plateste asigurare in Bulgaria la omniasig(intru in tine te duci frumos la omniasig in Ro si se intelege Omniasigul intre unitati, in 2 saptamani o ai in service) nu la vreo Institutie de asigurari no name, impozit si itp anual, fara vreun sprijin din alte parti.

 

Tu esti un caz fericit, caci majoritatea bulgaroaicelor sunt conduse de "cioroi pe care ii vezi pe strada cu cazanele lor ce lasa balti de ulei si apa in parcare, cazandu-le piese din caroserie la semafor, si care asculta manele", fara asigurare si itp expirat.

 

 

PS: S-o stapanesti sanatos.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Tu esti un caz fericit, caci majoritatea bulgaroaicelor sunt conduse de "cioroi pe care ii vezi pe strada cu cazanele lor ce lasa balti de ulei si apa in parcare, cazandu-le piese din caroserie la semafor, si care asculta manele", fara asigurare si itp expirat.

 

 

PS: S-o stapanesti sanatos.rolleyes.gif

 

:)) o sa scapam dracului odata si de ei.

 

P.S.: tks a lot

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu ai niciun fel de problema o inmatriculeaza firma si te trece pe tine pe carte si pe talon, daca o sa faca romania ceva si pentru chestia asta inseamna ca vom fi dati afara din UE

 

tks!

 

as vrea sa mi iau un 530d, in caz ca reusesc te contactez

ms.

ai grija de ea

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa mi iau un 530d, in caz ca reusesc te contactez

ms.

ai grija de ea

 

La Ruse, fata in fata cu Politia orasului e firma de inregistrat masini, sunt 2 frati patroni, niste bulgari de nota 10, care te ajuta sa pleci in regula cu tot si sa fii multumit, ce mi s-a parut funny la ei, e ca ei sunt bulgari, nu stiu sa scrie in bulgara, dar in romana sunt asi :)))

Link to comment
Share on other sites

Sper sa modifice astia odata legea astfel incat sa iti fie imposibil sa mai poti circula cu masina pe BG mai mult de 30 de zile ! Nu-ti permiti taxele la un motor mare, ia-ti in plm Logan. Chestia cu principiile sa i-o spui lui mutu, ca nu suntem redusi mintal pe forumul asta. Nu ai niciun principiu, pur si simplu nu ti-o permiteai inscrisa in tara !
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.