Jump to content

Soferi, ni se pregateste ceva...


gugulete

  

141 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Soferi, ni se pregateste ceva:

http://www.gandul.in...e-euro-11316346

 

De data e nasol.rolleyes.gifSi nu zice nimic de bulgaroaice.

 

Iata cateva dintre noile schimbari:

 

Limita de vitezã la care ºoferii rãmân fãrã carnet de conducere scade faÞã de cea actualã care este de peste 50 km/h: la depãºirea cu 31-40 de kilometri la orã a limitei de vitezã, carnetul este suspendat pentru o lunã de zile, iar pentru depãºirea cu 41-50 km/h, carnetul este suspendat douã luni.huh.gif

Pedepsele pentru nepurtarea centurii de siguranÞã ºi a cãºtii de protecÞie, la motocicliºti ºi mopediºti, vor creºte de la amenzi de 160-240 de lei În prezent, la 720-1.600 de lei.

ÂŞoferii care trec pe culoarea roÂşie a semaforului vor fi sancĂžionaĂži cu suspendarea permisului auto pe o perioadĂŁ de 2 ani Âşi o amendĂŁ cuprinsĂŁ ĂŽntre 10.000 de lei Âşi 16.000 de lei.

ÂŞoferii care nu respectĂŁ regulile la trecerea cĂŁii ferate vor fi sancĂžionaĂži cu suspendarea permisului pe 3 ani Âşi amendĂŁ de 10.000-16.000 de lei.

ÂŞoferii care conduc sub influenĂža bĂŁuturilor alcoolice, dacĂŁ alcoolemia se aflĂŁ sub limita penalĂŁ de 0,8, se aleg cu permisul suspendat 3 ani Âşi amendĂŁ ĂŽntre 10.000 Âşi 16.000 de lei.

ÂŞoferii care nu acordĂŁ prioritate pietonilor la traversare vor fi pedepsiĂži mai drastic ca ĂŽn prezent. Carnetul le va fi suspendat pentru 4 luni, iar amenzile vor varia ĂŽntre 1.680 de lei Âşi 8.000 de lei.

Astea sunt doar cateva din noile modificari ale proiectului de lege. Proiectul de lege va sta 10 zile În dezbatere publicã, apoi va fi aprobat prin OrdonanÞã de urgenÞã de Guvern.

Pe langa Rosia Montana si maidanezi, ar trebui sa ne preocupe si acest subiect, caci ne priveste pe toti.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand unele chestii de acolo nu cred ca pot fi reale.

 

Permisul se va suspenda 1 an pentru Âşoferii care produc accidente ĂŽn urma cĂŁrora alte persoane mor sau sunt rĂŁnite, dacĂŁ instanĂža sau procurorul au decis neĂŽnceperea urmĂŁririi penale sau ĂŽncetarea acesteia.

 

De ce sa imi mai ia permisul daca procurorul a dat NUP ? Putini stiu ca daca lovesti pe cineva care nu e pe trecere, ti se deschide dosar penal care se va solutiona cu NUP.

Nu cred ca poate fi reala o astfel de prevedere.

 

ÂŞoferii care conduc sub influenĂža bĂŁuturilor alcoolice, dacĂŁ alcoolemia se aflĂŁ sub limita penalĂŁ de 0,8, se aleg cu permisul suspendat 3 ani Âşi amendĂŁ ĂŽntre 10.000 Âşi 16.000 de lei.

 

Adica pentru orice fel de alcool la volan (chiar si 0.1) ramai fara permis 3 ani. Nu mi se pare ok.

 

Nu pot sa cred ca sunt reale propunerile astea, cred ca sunt zvonuri. Daca sunt reale nu cred ca va trece propunerea asta (cum nu a trecut nici cea din primavara), si e pacat ca unele lucruri sunt si bune dar daca bagi si aberatii d-astea normal ca nu vor trece. ce o fi asa greu sa faca niste legi competente nu stiu.

 

Un lucru bun:

Astfel, noul proprietar al maºinii este obligat sã solicite, În maximum 60 de zile de la cumpãrarea autovehiculului, transcrierea dreptului de proprietate ºi emiterea unui nou certificat de Înmatriculare. Pe de altã parte, fostul proprietar al maºinii este obligat sã notifice autoritãÞile cã ºi-a Înstrãinat maºina, În termen de 5 zile de la data vânzãrii. Dacã au loc vânzãri succesive, termenul limitã curge de la data primei vânzãri.

ÂŞoferii care conduc vehicule a cĂŁror ĂŽnmatriculare a fost suspendatĂŁ ĂŽÂşi pierd permisul de conducere pentru un an Âşi primesc amenzi similare.

- desi si aici sanctiunea e mult prea mare - 1 an

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cata imbecilitate. Cretinii astia, total lipsiti de pregatire si de judecata, dar promovati la rangul de ministru, nu au absolut deloc simtul masurii.

 

Astia nu sunt in stare sa gandeasca o legislatie echilibrata. Probabil ca daca nu era abolita pedeapsa cu moartea ar fi propus ca trecerea pe rosu cu viteza mai mare sa fie pedepsita cu moartea.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In primul rand unele chestii de acolo nu cred ca pot fi reale.

 

 

ÂŞoferii care conduc sub influenĂža bĂŁuturilor alcoolice, dacĂŁ alcoolemia se aflĂŁ sub limita penalĂŁ de 0,8, se aleg cu permisul suspendat 3 ani Âşi amendĂŁ ĂŽntre 10.000 Âşi 16.000 de lei.

 

Adica pentru orice fel de alcool la volan (chiar si 0.1) ramai fara permis 3 ani. Nu mi se pare ok.

 

 

 

 

De ce nu ti se pare ok sa fie suspendat permisul 3 ani pentru "orice fel de alcool la volan"? chiar daca-i 0.1 cum spui tu, sau 0,8... Ai baut, platesti..

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cata imbecilitate. Cretinii astia, total lipsiti de pregatire si de judecata, dar promovati la rangul de ministru nu au absolut deloc simtul masurii.

 

Astia nu sunt in stare sa gandeasca o legislatie echilibrata. Probabil ca daca nu era abolita pedeapsa cu moartea, ar fi propus ca trecerea pe rosu cu viteza mai mare sa fie pedepsita cu moartea.

 

Exact.

Multa prostie, cam despre asta e vorba. Plus multa foame. Se vede ca astia sunt chiar mai prosti decat aia de dinainte. Sunt lipsiti de solutii si nu mai stiu cum sa faca bani, asa ca baga accize, noi taxe, maresc amenzi. Niste cacati.

 

Ai calcat pe bec n-ai decat sa platesti.

In orice tara valoarea amenzilor are legatura cu venitul mediu.

 

Cu alte cuvinte, poate castigi destul de bine, dar daca primesti o amenda de Elvetia nu cred ca poti s-o duci.

Tocmai d-aia trebuie sa existe niste limite.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

De asemenea, cei care κi cumpãrã maºini second-hand nu le vor mai putea conduce pânã nu transcriu dreptul de proprietate În evidenÞele oficiale, pe numele lor. AutoritãÞile vor sã introducã suspendarea Înmatriculãrii vehiculului ºi reÞinerea certificatului de Înmatriculare ºi a plãcuÞelor, pânã când noii proprietari κi trec maºina pe numele lor, În mod oficial.

 

Asta va fi finalul nr. de Bg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sly, de bine de rau, acum sunt drumuri. Imi amintesc ce insemna prin anii 90 si un pic un drum Constanta Bucuresti. Ziua era o aventura. Noaptea film de groaza. Imbunatatirile le-a inceput amicul lui max, cel cu aici sunt banii dumneavoastra :).

 

Pentru chestii grave, gen trecere pe rosu sau alcool, sanctiunile trebuie sa fie intr-adevar mari, dar la amenzi de 16.000 de lei in Romania de azi, doar un ministru tampit, cretin si retardat s-ar putea gandi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Plus ca mai e o chestie.

 

Sa-ti ia permisul si sa-ti dea o amenda foarte mare pentru neacordare de prioritate la trecerea de pietoni e o chestie foarte periculoasa.

Asta e o fapta care poate fi foarte discutabila. Au fost multe cazuri cand a fost vorba de abuzuri ale politistului care vroia spaga. Cand e vorba de o amenda atat de mare si de suspendarea permisului, se creaza loc de abuzuri.

Vad ca se aduc tot mai multe lovituri drepturilor cetatenesti.

 

L.E: Similea, evident ca nu e vorba de niste modificari faptice si in vigoare, dar in general stirile de genul asta anunta intr-adevar niste schimbari in rau pe ideea ca daca stirea e mult mai rea, iar la modificare doar se umbla la valoarea amenzilor, vestea e perceputa mai usor. Cam asa se manipuleaza populatia prin mass-media intr-un stat fost / actual comunist.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.